تولد
بارداری و آسپرین
آسپرین از داروهایی است که بسیاری از خانم های باردار در این دوران مصرف می کنند اما قبل از مصرف باید عوارض جانبی و موارد منع مصرف این دارو را بدانند.

پاسخ سوالات مهم شما در مورد بارداری و آسپرین

آسپرین که به نام اسید استیل سالیسیلیک اسید(ASA)شناخته می شود، یک داروی ضد التهاب است. این دارو عموما برای درمان دردهای کوچک، تب و التهاب تجویز می شود. در برخی موارد، از آن به عنوان رقیق کننده خون برای درمان حملات قلبی، سکته و درد سینه استفاده می شود. این دارو تحت نام های تجاری مختلفی از جمله آسپیرین، آسپیلت، دیسپرین، کاپرین، ریسپیرین، و میکروپیرین موجود است.

سردرد و حالت تهوع در زمان بارداری بسیار شایع است که به نظر می رسد داروهای بدون نسخه آسان ترین راه حل برای رفع آن ها هستند. آسپرین یکی از داروهایی است که اغلب زنان از آن استفاده می کنند. اما آیا مصرف آن در دوران بارداری ایمن است؟ در این بخش از نمناک، عوارض و جایگزین های این دارو را برای شما بیان می کنیم.

آیا می توانید آسپرین را در دوران بارداری مصرف کنید؟

مصرف مقدار کم آسپرین (60 - 150 میلی گرم)، در دوران بارداری با طبق دستورالعمل ACOG ، ایمن است.

برخی عوارض جانبی مصرف آسپرین در دوران بارداری

در اوایل دوران بارداری :

مصرف روزانه قرص آسپرین موجب سقط جنین نخواهد شد. با این حال، مقدار زیادی آسپرین (بیش از 150 میلی گرم در روز)می تواند خطر نقص های مادرزادی در نوزاد را افزایش دهد.

بارداری و آسپرین

در اواخر دوران بارداری:

در سه ماهه آخر، آسپرین منجر به بسته شدن زودرس مجرای شریانی باز جنین می شود و ممکن است موجب فشار خون ریوی شود (رگ خونی که خون را قبل از تولد به ریه های کودک منتقل می کند)در نتیجه زایمان را به تاخیر می اندازد. با این حال، شواهد قوی وجود ندارد.

در حالی که چند دوز آسپرین بچه ممکن است باعث آسیب به شما یا کودک نشود، اما استفاده طولانی مدت در دوزهای بزرگسال ممکن است اثرات مضر داشته باشد.

چه زمانی مصرف آسپرین پیشنهاد می شود ؟

در حالی که مصرف آسپرین در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد، اما مشخص شده است که در بیماری های خاص مشکلی ایجاد نمی کند. پزشکان ممکن است در صورت وجود بیماری های زیر مصرف مقدار کمی آسپرین را توصیه کنند:

  • سابقه اکلامپسی یا پری اکلامپسی مرتبط با آی یو دی
  • سابقه فشار خون مزمن
  • سندرم آنتی فسفولیپید که یک اختلال سیستم ایمنی است وباعث لخته شدن خون می شود
  • پره اکلامپسی که معمولا در سه ماهه سوم بارداری، رشد می کند.
  • دیابت یا اختلالات کلیوی

مصرف آسپرین می تواند زمانی در نظر گرفته شود که دو یا چند عامل ریسک مثل سن بیش از 40 سال و شاخص توده بدنی بالای 35 کیلوگرم ، فاصله بارداری بیش از 10 سال و بارداری دو قلو وجود داشته باشد.

دیابت بارداری

اگر قبل از بارداری، آسپرین مصرف کرده باشید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر برای مدت طولانی قبل از بارداری و یا در دوران بارداری آسپرین مصرف کرده اید، پزشک را درجریان قرار دهید . آن ها تصمیم می گیرند که آیا باید مصرف آن را ادامه دهید یا از یک جایگزین استفاده کنید. پزشکان همچنین سلامت و رشد جنین را ارزیابی خواهند کرد.

منع مصرف آسپرین در دوران بارداری:

مصرف آسپرین در شرایط زیر توصیه نمی شود:

  • آلرژی به آسپرین و یا حساسیت بالا به داروهای غیر استروئیدی دیگر
  • پلیپ بینی یا بیمار مبتلا به تنگی نفس ممکن است منجر به تنگی نایژه شوند.
  • سابقه خون ریزی معده و روده و مجاری ادراری

آیا در دوران بارداری هیچ جایگزین مطمئن تر برای آسپرین وجود ندارد؟

استامینوفن(تیلنول یا پاراستامول)یک جایگزین ایمن تر برای درمان تب و درد در دوران بارداری است. اما پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

جایگزین آسپرین در بارداری

برخی از سوالات متداول در مورد آسپرین در دوران بارداری را بررسی می کنیم:

چرا آسپرین در حدود 50 میلی گرم برای دوران بارداری تجویز می شود؟

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان و انجمن پزشکی مادر، به زنانی که در معرض خطر بالای پره اکلامپسی(فشار خون بالا)در دوران بارداری قرار دارند، مصرف این اندازه از آسپرین را توصیه می کنند.

آیا آسپرین می تواند از بارداری جلوگیری کند؟

آسپرین نمی تواند از بارداری جلوگیری کند، زیرا مشخص شده است که با مصرف آسپرین احتمال بارداری برای افرادی که اخیرا باردار نشده اند، افزایش یافته است.

آیا آسپرین می تواند به شما کمک کند تا باردار شوید؟

آسپرین و آسپرین بچه می تواند از بارداری محافظت کند و مصرف آن قبل و در طول دوران بارداری در صورتی که التهاب پایین و یا بیماری نادر به نام سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید (اختلال خود ایمنی) داشته باشید کمک کننده است.

درد بخشی از بارداری است. اما اگر هر بار که احساس درد دارید، آسپرین بخورید کار درستی نیست. قبل از مصرف آسپرین و یا هر داروی دیگر در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

بارداری و آسپرین ؛ کی بخوریم و کی نخوریم ؟

4.231
این مطلب مفید بود ؟265
منبع : mdedge / barwonhealth / mothertobaby / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی