حسادت به همکار
حسادت و رقابت در محیط کار یکی از معضلاتی است که در بیشتر محیط های کاری شاهد آن هستیم. اما راهکارهایی وجود دارد که به حس حسادت به همکارتان غلبه کنید.

ریشه ی حسادت به همکاران در محیط کار و راه حل آن

در این دنیای پر از رقابت، حس حسادت در بین افراد بیش از همیشه وجود دارد و حتی ممکن است این حسادت بین همکاران هم وجود داشته باشد و هم به خودشان و هم به دیگران آسیب وارد کند. به همین دلیل در این قسمت از نمناک قصد داریم علت حسادت در محیط کار را عنوان کنیم و راهکارهایی را در مورد این که چگونه در محل کار حسادت نکنید، به شما معرفی نماییم.

دلیل حسادت در محیط کار

احساس حسادت و حالت شخصیتی کودک

ابتدا باید قدری در مورد مفهوم شخصیت در روان شناسی بدانیم، شخصیت هر انسان از سه بخش والد، بالغ و کودک تشکیل می شود که هرکدام از این بخش ها ویژگی و محتویات خاص خود را دارند.

بخش اول حالت های شخصیتی ما والد نام دارد که شامل حمایت، مهربانی، مراقبت و سرزنش و تنبیه می شود و ما آن را از والدین خودمان می گیریم. حالت شخصیتی دوم بخش بالغ یا منطق ما است.

بالغ به اتفاقات دنیای اطراف واکنش نشان داده و خود و دیگران از شر دردسرهای آینده به دلیل تصمیمات غلط نجات می دهد. در آخر حالت شخصیتی کودک قرار دارد که تمام احساسات و هیجانات ما در این بخش از شخصیت قرار دارد، احساس حسادت را می توانیم به حالت شخصیتی کودک نسبت بدهیم.

حسادت به همکار

احساس حسادت و والدین مستبد

افرادی که دارای حس حسادت هستند، دارای والدین مستبد بوده اند و نیاز به توجه و نوازش کلامی آنها در کودکی به خوبی ارضا نشده است. والدین مستبد در کودکی فرزند خود را با دیگران مقایسه کرده و به او گفته اند که «تو خوب نیستی» و «دیگران خوب هستند» و همین صحبت ها تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و احساس حسادت تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از پیش نویس زندگی فرد می شود.

افرادی که در کودکی سرخورده شده اند و حس حسادت آنها برانگیخته شده است، در محیط کارنیز اگر همکارشان روند کاری قابل قبولی داشته باشد، در این لحظه فرد یاد خاطرات دوران کودکی خود و سرزنش والدینش می افتد بنابراین احساسات منفی فرد، افکار بالغانه او را تحت تاثیر قرار داده و تمام فکر و ذهن او انباشته از حس حسادت می شود. در این حالت می گوییم حالت شخصیتی بالغ فرد توسط کودک او آلوده شده است.

برای خلاصی از شر این مشکل، فرد در ابتدا باید فهرستی از توانایی ها و نقاط ضعف خود در محیط کار تنظیم کند تا اصطلاحا خودش را بهتر بشناسد. زمانی که این اتفاق می افتد و فرد درک خوبی نسبت به نقاط ضعف خود پیدا می کند، متوجه می شود که اشتباه حق هر انسانی است و نباید برای آن خود را سرزنش کند و هر شخصی محدودیت های خاص خودش را دارد و باید در حوزه داشته هایش به تلاش بپردازد، نه اینکه مدام نداشته های خود را در ذهن مرور کند.

حسادت در محیط کار

چطور به همکارمان حسادت نکنیم؟

نقاط ضعف خود را بشناسید

برای رهایی از حس حسادت در محیط کار خود را بهتر بشناسید و فهرستی از توانایی ها و نقاط ضعف خود در محیط کار را تنظیم کنید. اینگونه شما درک خوبی نسبت به نقاط ضعف خود پیدا می کنید، متوجه می شوید که اشتباه حق هر انسانی است و نباید برای آن خود را سرزنش کنید و مدام نداشته های خود را در ذهن مرور نمی کنید.

به یاد داشته باشید که همکار شما هم یک انسان است

شما و همکارانتان هر دو یک موقعیت دارید. صبح از خواب بیدار می شوید و به محل کار می آیید، به دنبال موفقیت هستید و بعد به منزل برمی گردید. یعنی هر دو انسان هستید و کاملا مشابه با یکدیگر می باشید.

هر دو هم مرتکب اشتباه می شوید. شاید احساس کنید که همه چیز بر علیه شما است و همکارتان برعکس شما به شدت خوش شانس است اما بهتر است گول این افکار را نخورید. همکارتان هم مثل شما روز های بد دارد و همیشه حالش خوب نیست.

حسادت بین همکاران

قابلیت های خود را فراموش نکنید

فراموش نکنید که خودتان چه استعداد ها و پتانسیل هایی دارید. همکار شما گاهی اوقات به استعدادهای تان غبطه می خورد اما آن ها را به زبان نمی آورد. فراموش نکنید که لایق کارهای خوب هستید. پس اجازه ندهید که فراموشیِ استعداد های خودتان، باعث شود که نسبت به همکارتان حسادت داشته باشید.

ذهن خود را ارزیابی کنید

متخصصان پیشنهاد می کنند که شما باید ذهن خود را ارزیابی کنید. پتانسیل و توانایی های خود را بشناسید، به زیبایی های خود واقف باشید تا دیگر نسبت به شانس و موفقیت همکار خود حسادت نکنید. اگر هر گونه فکر منفی دارید، آن را زیر ذره بین قرار دهید و ببینید که ریشه در چه چیزی دارد.

در مورد چیزهایی که می خواهید با مدیر خود صحبت کنید. از انجام هیچ کاری سر باز نزنید و همیشه به دنبال راه های انگیزشی برای خود باشید. به طور کل باید به دنبال ارتقاء شخصیت خودتان بگردید.

ارزیابی ذهن خود

به چیز های مشترکی که دارید، فکر کنید

به این فکر کنید که حسادت مانع از حرفه ای شدن شما در امور کاری می شود. ما نمی توانیم عشق و احترام را در دیگران ایجاد کنیم اما قطعاً در خودمان این قابلیت را داریم. پس به دنبال بیرون انداختن حس حسادت باشید. به این فکر کنید که شما در یک موقعیت یکسان با همکارتان هستید. پس به کسی که شبیه به خودتان است، نباید حسادت بورزید.

خود نوازی کنید

هرگز خودتان را سرزنش نکنید و با دادن بازخوردهای مثبت به خود، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و سپس باید به دنبال دریافت نوازش سالم از دیگران باشید.

برای پیشرفت خودتان برنامه ریزی داشته باشید

به جای این که مدام در حال حسادت باشید، سعی کنید روی پیشرفت و ارتقا خودتان در هر جنبه از زندگی فکر کنید. به این فکر کنید که چه چیزی می تواند شما را تغییر دهد تا به موفقیت های بیشتر برسید، به عوارض منفی حسادت فکر کنید، قدم های کوچک و موثر بردارید، انواع مختلف پروژه ها را امتحان امتحان کنید، ایده های خود را با صدای بلند بیان کنید، در یک کلاس برای یادگیری یک مهارت جدید ثبت نام کنید تا بتوانید هر چه سریع تر خودتان را ارتقا دهید تا دیگر جایی برای حسادت باقی نماند.

چگونه در محیط کار حسادت نکنیم؟ + دلیل و راه حل

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : همکار حسادت
وبگردی