تولد
سوغات بندرعباس
بندرعباس از زیباترین بنادر ایران است که صنایع دستی متنوع و در عین حال خارق العاده این شهر از فرهنگ و تمدن غنی بندرعباس سرچشمه گرفته است.

معرفی سوغات معروف و صنایع دستی بسیار زیبای بندر عباس

خریدن سوغاتی از لذت بخش ترین قسمت های هر سفری محسوب می شود که می تواند شامل انواع خوراکی ها یا صنایع دستی که معرف آن شهر است باشد. با خرید سوغاتی میتوانیم دیگران را نیز با هنر و هنرمندان آن شهر آشنا کنیم.

صنایع دستی در واقع سمبل آداب و رسوم و فرهنگ و تمدن آن شهر است. بندرعباس نیز با داشتن مردمانی هنرمند و استاد از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به تنوع آب و هوایی و بهره مندی از دریای بیکران الهی صنایع دستی نیز از تنوع و تعدد زیادی برخوردار است.

صنایع دستی بندرعباس به چند قسمت تقسیم می شود. دسته ای که از محصولات دریایی مانند صدف و... تولید میشوند. گروهی به صنایعی از قبیل کشتی سازی و تور ماهیگیری و... مربوط می شود و بخشی به تزئین لباس های سنتی این منطقه مانند شک بافی، گلابتون دوزی، بادله دوزی، خوس دوزی مرتبط است. خرسک بافی نیز از دیگر صنایع دستی شهر بندرعباس است. با ما همراه باشید تا با جزئیات این صنایع دستی آشنا شوید.

گلابتون دوزی در بندرعباس

هنر گلابتون دوزی از تلفیق نخ هایی است که با زرق و برقش در روی لباس چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. در زمان های گذشته برای گلابتون دوزی از تارهای نازک طلا و نقره استفاده می شد. اما امروزه بانوان هنرمند از نخ هایی که روکش طلایی یا نقره ای دارد استفاده میکنند. هنر گلابتون دوزی را بیشتر می توان بر روی کارهایی همچون لباس مجلسی، سجاده، کلاه، شلوار، مانتو، پشتی و دیوار کوب مشاهده کرد.

لباس سنتی

خرسک بافی بندرعباس

خرسک در واقع بافت یک نوع فرش با پرزهای درشت و بلند با رنگ های محدود می باشد. در بافت سنتی خرسک از رنگ پشم طبیعی استفاده می شد اما اکنون از رنگ های مختلف استفاده می شود. در زمان های گذشته خرسک به عنوان روانداز کاربرد داشت ولی امروزه به عنوان کناره و پادری استفاده می شود. بافت خرسک در روستای "درتوجان" مرسوم است و طرح های آن بیشتر هندسی می باشد.

چنته بافی

چنته بافی از هنرهای شناخته شده در بندر عباس است که در گذر از بازارهای سنتی و قدیمی و مراکز خرید لوکس محصولات چنته بافی به فور یافت می شود. بافت چنته مشابه بافت قالی می باشد. امروزه این هنر به حدی معروف شده است که از محبوبترین سوغاتی های بندرعباس می باشد اما در گذشته از کیسه های چنته به عنوان خورجین یا توبره استفاده می شد. از چنته برای درست کردن کیف، جای نخ و سوزن، جای قاشق چنگال و جای قرآن نیز استفاده می کنند.

حصیر بافی بندرعباس

حصیر بافی در شهرهای استان های جنوبی کشورمان بسیار رایج است. ابزار مهم حصیر بافی الیاف نازک درخت خرماست. در بازارهای بندرعباس انواع شکل های حصیر بافی را میتوان مشاهده کرد. فرشینه های حصیری، دیوارکوب ها و ظروف حصیری از انواع سوغاتی های حصیری بندرعباس می باشد.

حصیربافی

شک بافی بندرعباس

به بافت نوعی نوار با نخ های طلایی و نقره و فلزی رنگ، شک بافی می گویند. برای تزئین لباس هایی همچون اطراف مقنعه، دور یقه و سجاده از شک بافی استفاده می کنند. برای ساختن این نوارها از جوغن که یک نوع هاون چوبی است، بالشتک، قرقره، نوار نقره ای و فلزی و طلایی استفاده می کنند.

شک با توجه به نیاز مصرف کننده اندازه های گوناگونی دارد از شش میلیمتر تا پنج سانتیمتر و با توجه به اندازه عرضش دارای اسم های گوناگونی می باشد. از قبیل زری یک فضله، زری دو فضله، گل اشرفی ساده، قیچی لوزی، مرافعی، عین القمری، سن المشار، گل اشرفی کله قندی، کله کجی و...که کم عریض ترین آن زری یک فضله و عریض ترینش مرافعی می باشد. شک مربوط به شهر رودان استان هرمزگان می باشد و بسیار معروف است.

بادله دوزی بندرعباس

نام دیگر بادله دوزی، تلی بافی می باشد که برای تزئین و زیبایی لبه های شلوار ها و لباس های زنانه بکار میرود. تله نوارهایی با عرض پانزده سانتیمتر که از کنار هم قرار گرفتن تعدادی زری ساخته می شود، به طوری که زری بزرگ در وسط و کوچکترها در اطراف و کناره ها قرار می گیرند. نوعروسان جنوب از شلوارهای بادله دوزی استفاده می کنند.

صنایع دستی دریایی؛ سوغات پایدار بندرعباس

مردمان هنرمند بندرعباس از هر چیزی که در اطرافشان وجود دارد پدیده ای هنرمندانه خلق میکنند حتی از سنگ ها و صدف ها کنار ساحل هم دست سازه های زیبا می آفرینند. اهالی محلی حلزون، مرجان، گوش ماهی، صدف و استخوان های سواحل کم عمق بندرعباس را جمع کرده و با کنار هم قرار دادن و رنگ کردنشان تابلو، مجسمه، زیورآلات یا وسایل تزئینی درست می کنند. صنایع دستی دریایی از پروفروش ترین سوغاتی های صنایع دستی بندرعباس محسوب می شود.

زیورآلات دست ساز

خوس دوزی بندرعباس

در هنر خوس دوزی با ستاره های فلزی یا نوارهای نقره ای پارچه های توری را تزئین می کنند. همچنین در آراستن چادر های زنانه (در زبان محلی دستار نام دارد) روسری کوچک یا جلبیل و مقنعه نیز از خوس دوزی استفاده می کنند. در خوس دوزی بیشتر از پارچه های مشکی استفاده می کنند البته ممکن است گاهی نیز از پارچه های سبز یا زرشکی نیز استفاده شود.

توربافی بندرعباس

از وسایل ضروری در ماهیگیری تور می باشد تور بافی توسط صیادان انجام میگردد که در بندرعباس به شکل موروثی از نسلی به نسلی منتقل شده است. البته امروزه به دلیل پیشرفت صنعت درصدی از تورهای ماهیگیری به شکل صنعتی از طریق شیلات تهیه می شود و درصدی هم به صورت دستی توسط خود ماهیگیران بافته می شود.

زیباترین صنایع دستی زیبا و سوغات معروف بندر عباس

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ش
برچسب : صنایع دستی
وبگردی