مهربان بودن
شاید فکر کنید تنها فردی که از مهربانی سود می­ برد، شخصی است که مهربانی در حق او انجام گرفته اما اتفاقات شگفت انگیزی برای فردی که مهربان بوده، خواهد افتاد.

فواید مهربان بودن و اثرات مثبت مهربانی

یکی از اولین چیز هایی که والدین سعی می‌ کنند به فرزندان شان بیاموزند؛ مهربانی، دلسوزی و همدلی است. به عنوان یک فرد نوجوان، کمک کردن به دیگران کار پسندیده ای محسوب می شود؛ اما قطعاً مهربانی فواید دیگری هم در زندگی دارد که خیلی از شما از آن ها باخبر نیستید. در این قسمت از نمناک قصد داریم بگوییم که افراد مهربان چه مزایایی را در زندگی تجربه می‌ کنند که شاید افراد عادی به آن دست پیدا نکنند.

سلامت قلبی

آیا تا به حال شده کسی به شما بگوید که قلب مهربانی دارید؟ جالب است که بدانید بین روح انسان و نشان دادن مهربانی هایش رابطه مستقیمی وجود دارد. در واقع مهربانی باعث تولید هورمونی به نام اکسی توسین می شود.‌ اکسی توسین فواید زیادی برای قلب و عروق دارد و به تنظیم ریتم قلبی و کاهش فشار خون بالا کمک خواهد کرد.

سلامت قلبی

سیستم ایمنی قوی تر

وقتی که با دیگران مهربان باشید، احساس عاطفی قوی تری دارید، سیستم ایمنی تان بهتر عمل می کند که علت آن هم؛ همان تولید اکسی توسین است که باعث مبارزه با التهابات بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف خواهد شد.

کنترل راحت تر خشم و عصبانیت

عصبانیت و خشم یک رفتار سمی است؛ اما ابراز آن خیلی راحت است و اینکه شما بتوانید با مهربانی پاسخ دیگری را بدهید، یعنی تمرین کرده اید که خودتان را کنترل کنید و همین مهربانی باعث می شود که در شرایط سخت هم راحت تر کنترل رفتار خود را در دست بگیرید.

انعکاس مثبت

طبق قانون جذب هر جمله تاکیدی، هر کار خوب و هر مهربانی پاسخ مثبتی دارد. زمانی که شما مهربانی کنید، انعکاس مهربانی خود را دریافت خواهید کرد و نتیجه عالی می گیرید.

مهربان بودن

کاهش استرس و اضطراب

وقتی که در مورد مشکلات بیش از حد فکر کنید، دچار استرس می شوید. همین استرس مزمن باعث مشکلات ذهنی و جسمی خواهد شد؛ اما مهربانی عاملی برای دور کردن این استرس هاست، زیرا با مهربانی روی نیاز های افراد تمرکز می کنید و خیلی درگیر مشکلات خودتان نیستید.

افزایش سطح قدردانی

کلمات و کار های منفی نشان دهنده این است که شما در زندگی قدردان و شکرگزار نیستید؛ اما زمانی که قلب مهربانی داشته باشید و به فکر دیگران باشید، یعنی قدر زندگی خود را می دانید که باعث جذب همه اتفاقاتِ مثبت می شود.

وارد شدن به روابط خوب

افراد منفی نگر معمولاً انرژی مثبت دیگران را سرکوب می کنند و خودشان هم با اتفاقات منفی مواجه می شوند؛ اما افراد مهربان سرِ راه افراد مثبت نگر قرار می‌ گیرند و دایره دوستی آن ها هر روز؛ بزرگ و بزرگتر می شود.

رابطه های خوب

خلاقیت بالا

آیا می‌ دانستید که مهربان بودن باعث افزایش خلاقیت می شود؟ این موضوع از لحاظ علمی هم به اثبات رسیده است. مهربانی و حال خوب باعث فعالیت داشتن و افزایشِ سطح خلاقیت شده و باعث می‌ شود که شما به نویسنده بهتر، نقاش، موزیسین و به طور کل فرد بهتری تبدیل شوید.

افزایش سطح انرژی

مهربان بودن باعث می شود که شما به فرد دوست داشتنی تری تبدیل شوید، انرژی بالاتری را احساس کنید و سطح بالای هیجان، علاقه، سپاسگزاری و مصمم بودن، انگیزه راهتان باشد.

عمر طولانی تر

طبق مطالعات موجود؛ طول عمر افراد تا حد زیادی به سطح مهربانی و دل بزرگِ آن ها بستگی دارد. مطالعات نشان می دهند که هر چقدر شما به دیگران بیشتر کمک کنید، مهربان تر می شوید و سطح سروتونین و هورمون های مسئول ایجاد احساسات خوب افزایش پیدا می‌ کند، در نتیجه جسم تان سالم تر باقی خواهد ماند و طول عمر شما هم بالاتر می رود.

افزایش طول عمر

عبور از گذشته و دوری از نا امیدی

اکثر افراد نمی توانند گذشته را فراموش کنند و با نا امیدی و مشکلات مواجه می‌ شوند و همین هم؛ ممکن است عاملی برای افسردگی، مشکلات جسمی و استرس و اضطراب شدیدشان باشد؛ اما افراد مهربان، قدرت بخشش دارند و می توانند از گذشته عبور کنند و در زمان حال زندگی کنند و آینده خوبی را برای خودشان رقم بزنند.

الگوی بهتر برای بچه ها

کودکان به طور طبیعی از روی رفتار شما مدل سازی می کنند. اگر مهربان باشید، آن ها هم طبیعتا به مهربان بودن گرایش پیدا می‌ کنند و شما برای همیشه الگوی خوبی برای آن ها خواهید بود.

اتفاق خوبی که فقط برای مهربون ها می افته

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی