تولد
تمیزکاری با نمک
نمک ماده ای است که علاوه بر طمع دار کردن غذا، توانایی پاک کنندگی قوی دارد و خانم های خانه دار می توانند از این ماده طبیعی و بدون ضرر برای رفع بسیاری از لکه ها استفاده کنند.

استفاده از نمک در تمیز کاری منزل

آیا در مورد توانایی نمک برای تمیز کردن فرش اطلاعاتی دارید؟ نمک یک ماده پاک کننده فوق العاده است و می تواند بوهای بد را از کل خانه از بین ببرد. در این قسمت از سبک زندگی و خانه داری نمناک دستورالعمل های مختلف را برای محلول های متفاوت خانگی نمک در اختیار شما قرار می دهیم که از بسیاری از محصولات شیمیایی دیگر بهتر است. بنابراین می توانید از آن ها برای تمیز کردن قسمت های مختلف خانه استفاده کنید.

تمیزکاری با نمک

تکنیک های جالب تمیزکاری منزل با نمک

سینک دستشویی

ترکیبی از تریانتین و نمک تهیه کنید تا قسمت هایی که روی سینک ظرفشویی زرد شده اند را دوباره سفید کنید. می توانید از آن برای سینک دستشویی و توالت حمام هم استفاده کنید. 15 دقیقه صبر کنید و سپس این ترکیب را با استفاده از یک اسفنج مرطوب بردارید.

تمیزکردن سینک دستشویی

پاک کننده جادویی فرش

لکه های فرش بسیار سخت هستند اما نمک در چنین حالتی به شما کمک می کند.

آب گوشت:

برای از بین بردن لکه هایی مثل آب گوشت روی فرش، اول باید تا جایی که می توانید مایع را از روی فرش بردارید و سپس قسمت ایجاد شده از لک را با نمک کاور کنید.

این اقدام شما از چرب شدن بیشتر و پخش شدن چربی جلوگیری می کند و سپس دستورالعمل های درج شده روی فرش را دنبال کنید و همچنین ممکن است به شوینده های آنزیمی و یا پاک کننده های خشک نیاز پیدا کنید.

چربی:

لکه های چربی روی فرش را با ترکیب یک قسمت نمک و چهار قسمت الکل پاک کنید و سپس آن را روی فرش بکشید. جهت حرکت شما روی فرش باید جهت یکسانی باشد و روی فرش عقب و جلو نروید. سپس آن را با آب بشویید.

نمک برای فرش

تمیز و تازه کردن مبلمان

مبلمان چند سال بیشتر دوام می آورند؛ مخصوصاً اگر در نگهداری از آن ها از نمک استفاده کنید.

استفاده از براش:

براش مخصوص مبلمان را بردارید و آن را آغشته به آب نمک کنید و سپس با استفاده از آن روی قسمت های که روی آن لک افتاده بکشید و آن را اسکراب کنید و سپس اجازه دهید که در معرض نور آفتاب خشک شود.

رفع لکه مبلمان

لکه بر روی چوب

اگر لکه به جا مانده از ته یک ظرف داغ و یا لکه آب روی میز چوبی شما افتاده است، می توانید با استفاده از خمیر نازک تهیه شده از کمی روغن زیتون و نمک آن را از بین ببرید. فقط کافی است که این خمیر را به آرامی به قسمت مورد نظر بزنید و سپس بعد از چند دقیقه به آرامی آن را بردارید و با یک دستمال نرم روی میز بکشید.

لکه بر روی فلز

برای تمیز کردن و برق انداختن مس یا سطوح برنجی می توانید خمیری از مقدار مساوی نمک، آرد و سرکه تهیه کرده و استفاده کنید. سپس با یک پارچه نرم به مدت یک ساعت آن را روی محل مورد نظر قرار دهید و بعد روی آن را با یک پارچه تمیز بکشید و همچنین می توانید لوازم دکوری را با سرکه اسپری کنید، کمی هم نمک به آن اضافه کنید.

سپس با اسفنج آن قسمت را اسکراب کنید و با دقت بشویید. مراقب باشید که اثر نمک به طور کامل برداشته شود. در صورت نیاز دوباره این کار را تکرار کنید. همچنین می توانید روی این ظروف را با استفاده از آبلیموی آغشته شده به نمک پاک کنید و زمانی که کارتان تمام شد، این قسمت را شستشو دهید.

تمیزکردن سطوح برنجی

سایر اقدامات خانگی با استفاده از نمک

بیایید نگاهی به کاربرد های دیگری نمک بیاندازیم.

گچ کاری:

دو قاشق غذا خوری نمک را با 2 قاشق غذاخوری آرد ذرت ترکیب کنید. به اندازه کافی یعنی حدود 5 قاشق چای خوری به آن آب اضافه کنید تا یک خمیر ضخیم ایجاد شود. با استفاده از این خمیر حفره های کوچک منزل را پر کنید؛ حتی برای یکدست شدن، بعد از خشک شدن خمیر می توانید آن را با آن رنگ کنید.

شمع ها:

برای جلوگیری از آب شدن شمع ها دفعه اول باید آن ها را داخل محلول ساخته شده از نصف فنجان آب و فنجان نمک به مدت چند ساعت قرار دهید و سپس شمع ها خشک می شوند و مانند همیشه آن ها را روشن کنید.

کاربرد نمک در خانه

شومینه:

ریختن مقداری نمک داخل شومینه باعث ایجاد شعله زرد تر و زیبا تر می شود.

زنگ زدن:

نمک را با کرم تارتار ترکیب کنید. به اندازه کافی به آن آب بزنید تا این خمیر مرطوب شود و سپس قسمت زنگ زده مبلمان را با استفاده از این خمیر تمیز کنید و اجازه دهید که در معرض نور آفتاب خشک شود.

هرچقدر که لازم دیدید، این مرحله را تکرار کنید و همچنین برای از بین بردن زنگ زدگی ها می توانید از ترکیب آبلیمو و نمک استفاده کنید. خمیر را روی این قسمت قرار دهید و سپس با یک براش نرم آن را بردارید.

همان طور که دیدید نمک فقط مخصوص میز شام و ناهار شما نیست، بلکه می تواند در بسیاری از امور خانه به شما کمک کند.

روش های جالب تمیزکاری منزل با نمک !

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی