شکایت از زندگی
شاکی بودن از زندگی و انرژی منفی داشتن همواره مشکلاتی برای جسم و سلامت روحتان بوجود می آورد؛ پس بهتر است که عوارض دائم شکایت داشتن و منفی نگری را بدانید.

دلایل مهم دست برداشتن از ناله و شکایت در زندگی

ناله و شکایت در مدت زمان طولانی مغز شما را دوباره از نوع سیم پیچی می کند و شما را برای شکست آماده می کند و دوباره و دوباره این اتفاق تکرار می شود، بدون اینکه خودتان متوجه باشید.

شاید ندانید اما ناله و شکایت هرگز هیچ چیز مثبتی برای شما به ارمغان نمی آورد، بدتر از همه اینکه باعث ایجاد اثرات منفی بسیار زیاد در مغز می شود. با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا با اثرات منفی ناله و شکایت از هر چیز در زندگی و پس از آن راه حل ترک این عادت مخرب، آشنا شوید.

آقای ناراحت

اثر ناله و شکایت از زندگی، روی مغز

ناله و شکایت سیم پیچی مغز شما را در طول زمان از نو می سازد و شما را به سمت شکست خوردن سوق می دهد. تحقیقات نشان می دهد که مردم به طور میانگین در مکالمه معمولی خود تقریباً در هر دقیقه یک بار ناله و شکایت می کنند.

اگر این کار مدام تکرار شود، چیزی طول نمی کشد که مغز یک الگوی جدید برای خودش درست می کند و مسیر های نورونی به شما دیکته می کنند که باز هم ناله و شکایت کنید، دقیقا شبیه به یک آهنگساز که مسیر های نورونی در مغز او به گونه ای طراحی شده اند که حرکات نت های موسیقی و نواختن را به خوبی برایش فراهم می کند. ناله و شکایت هم در طول زمان همین اثر را دارد.

بازدهی هدف اصلی مغز انسان است و به گونه ای ساخته شده است که انجام کار ها به صورت تکراری باعث می شود که انجام پذیری آن کار در آینده راحت تر باشد. یعنی شما هر چقدر که یک کار یا حرفی را تکرار کنید، در آینده انجامش برایتان راحت تر خواهد شد. در بیشتر موارد ویژگی مغز به گونه ای است که می خواهد به ما فایده برساند اما هنگامی که صحبت از افکار منفی و ناله و شکایت می شود، مشکل بسیار جدی خواهد شد.

ناله و شکایت مداوم و مکرر باعث می شود که مغز شما انجام فرآیند ناله و شکایت را راحت تر کند و شما بیشتر این کار را انجام دهید و در نتیجه مسیر های حرکت نورون ها تقویت می شود و پاک کردن انرژی منفی سخت تر خواهد شد.

در واقع این چرخه منفی در ذهن شما شکل می گیرد که به سرعت از کنترل شما خارج می شود و شما می مانید و کوهی از افکار منفی که مدیریت شان کار هر کسی نیست.

شکایت و منفی نگری دشمن شادی و موفقیت است

به این معنا که مسیر های نورونی بعد از ناله و شکایت زیاد به گونه ای عمل می کنند که شما را از موفقیت باز می دارند و همچنین روی ارتعاشات کلی اطراف شما نیز اثرگذار هستند. هر چقدر که بیشتر در معرض این افکار منفی قرار بگیرید، چیز های منفی بیشتر و بیشتری را جذب می کنید.

غمگین بودن

متاسفانه این تنها اثر ناله و شکایت نیست

هنگامی که شما ناله و شکایت می کنید، بدن هورمون استرس به نام کورتیزول را آزاد می کند. این هورمون برای شرایطی مفید است که شما واقعاً نیاز به انجام یک کار بسیار بزرگ دارید اما نباید ترشح آن به طور منظم در بدن انجام بگیرد.

کورتیزول می تواند عاملی برای فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت، چاقی و بیماری قلبی باشد و خطر ابتلا به سکته را افزایش دهد بنابراین می توان گفت که ناله و شکایت مشخصا به بدن شما آسیب وارد می کند.

اگر متوجه شدید که مدام در حال انجام این کار هستید ، یعنی همیشه ناله و شکایت می کنید، احتمالاً به این عادت بد گرفتار شده اید که از بین بردن آن کار راحتی نیست. حتی شاید مسیر حرکت نورونی ناله و شکایت در ذهنتان شکل گرفته باشد که خود به خود از بین برود و باید برای آن تلاش کنید.

خبر خوب اینکه اقداماتی هستند که می توانید با انجامشان مغز خود را به سمت مثبت نگری سوق دهید که در این قسمت مراحل مهم از آن را به شما معرفی می کنیم.

به این باور برسید که ناله و شکایت از زندگی آسیب رسان هستند

ناله و شکایت هرگز هیچ فایده ای برای شما ندارند و فقط آسیب می رسانند. هنگامی که با صدای بلند ناله و شکایت می کنید و این کار را تکرار می کنید، شاید هنگام شروع حس خوبی داشته باشید اما باید بدانید که این افکار منفی جهت زندگی شما را تعیین می کند، و به مغز آسیب وارد می کند.

برای برطرف کردن این مشکل حتماً باید ریشه آن را پیدا کنید و آن هم چیزی نیست جز طراحی ذهنی شما.

عصبانیت

بهترین راه حل چیست؟

بهترین کار برای ایجاد افکار مثبت در ذهن این است که سپاسگزاری را در خودتان تقویت کنید. سپاسگزاری دقیقاً متضاد مستقیم ناله و شکایت است. هنگامی که شما برای نعمت های زندگی سپاسگزار باشید، قطعاً کمتر دل تان می خواهد که ناله و شکایت کنید.

فرقی ندارد که چه کسی هستید یا کجا زندگی می کنید. در هر صورت چیزهای زیادی هستند که باید بابتشان شکر گذار باشید به عنوان مثال هوای پاییزی که در آن تنفس می کنید و قلبی که در سینه تان می تپد، همگی عواملی هستند که باید بابتشان سپاسگزار باشید.

پس هر زمان که احساس کردید افکار منفی شما را احاطه کرده است یا می خواهید شکایت کنید، مکث کنید و به دنبال چیز هایی در اطرافتان بگردید که باید بابت شان شکرگزار باشید. آن ها را انتخاب کنید و از صمیم قلب سپاسگزاری کنید. اگر این کار را انجام دهید، مطمئناً می توانید منفی نگری را در خودتان از بین ببرید.

اطراف خود را با افراد مثبت نگر احاطه کنید

موجودی به نام انسان از افکار و حرف های دیگران تاثیر زیادی می گیرد؛ پس قبل از اینکه وارد یک گروه اجتماعی شوید باید افراد آن را بررسی کنید. با کسانی که ناله و شکایت زیادی دارند، هم صحبت نشوید. همین موضوع در مورد افکار مثبت هم صدق می کند.

اگر افرادی که اطرافتان هستند، انسان های مثبتی بودند، پس قطعاً شما را تشویق می کنند که طرز فکر مثبت داشته باشید و به شدت تاثیر خوبی روی شما خواهند داشت.

برای تمرین ها یادآور بگذارید

با خودتان عهد ببندید که هر گاه از چیزی ناله و شکایت کردید، خودتان را جریمه کنید. می توانید یک شیشه بردارید و به خودتان بگویید هر زمان که ناله و شکایت کردم یا فکر منفی داشتم یک هزار تومنی داخل این شیشه بیاندازم و هرگز اجازه ندارم از آن خرج کنم.

پس قطعاً برای اینکه پول کمتری داخل شیشه بیاندازید، مجبور هستید که ناله و شکایت را متوقف کنید سپس در انتهای ماه این پول را به خیریه بدهید، این کار باعث می شود که بدانید چقدر پیشرفت کرده اید و راحت تر ذهن خود را کنترل کنید.

ذهن فعال

عوامل ناله و شکایت را تغییر دهید

نکته ای که در مورد ناله شکایت وجود دارد این است که افراد در مورد چیز هایی شکایت می کنند که می توانند آن ها را تغییر دهند. به عنوان مثال حتما شنیده اید که بعضی از افراد راجع به چیز هایی مثل روابط؛ شغل، دوستان، وزن، محل زندگی، اندام و کلافگی شکایت می کنند و همه این ها تغییر پذیر هستند زیرا شما می توانید شغل بهتر یا دوستان جدیدتر پیدا کنید، می توانید به یک شهر جدید بروید و از شلوغی ها فرار کنید.

می توانید رژیم غذایی و ورزش خود را تغییر دهید تا به تناسب اندام برسید و تمام چیز هایی که دوست ندارید را تغییر دهید؛ اما انسان ها همیشه راه راحت تر را انتخاب می کنند و آن هم چیزی نیست جز ناله و شکایت.

تاثیر بد ناله و شکایت از زندگی روی مغز + راه حل

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی