جرثقیل سقفی
جرثقیل ، نوعی سازه پرکاربرد در صنعت است . بطور کلی جرثقیل ، وظیفه جابجایی اجسام سنگین در واحدهای تولید یا خدماتی را دارد . در این مطلب به معرفی و بررسی جرثقیل سقفی پرداخته شده است .

معرفی و بررسی جرثقیل سقفی

دستگاهی است که برای بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین به صورت افقی و عمودی استفاده می شود.این سازه از یک یا دو میله اصلی تشکیل شده که بر روی دو ریل قرار گرفته و ریل ها توسط ستون هایی پشتیبانی می شوند .

یکی دیگر از اجزای جرثقیل های سقفی واگن برقی این سازه ها است که به ریل اصلی متکی بوده و قادر به حرکت در امتداد آن می باشد.واگن برقی به تنهایی از بالابر دستگاه پشتیبانی می کند . در اکثر موارد چرخش چرخ های فلزی روی ریل های فلزی انجام می گیرد.

حرکت عرضی با حرکت کالسکه بر روی یک یا دو ریل که بر روی ریل اصلی قرار دارند ، انجام می شود و حرکت عمودی از طریق مکانیسم بالابر اجرا می شود .کابل بالابر از طریق قسمت هایی بین دو سازه پایین می آید . به همین دلیل ترکیب حرکات سازه با حرکات کالسکه امکان عمل در هر نقطه از سطح مشخص شده توسط طول ریل ها و جدا شدن بین آنها را فراهم می کند

این ریل ها در سطح افقی کالسکه قرار دارند و ارتفاعی که در آن قرار دارند حداکثر ارتفاع قابل استفاده را تعیین می کند .عملکرد جرثقیل سقفی به سه روش کنترل از راه دور سیمی ، کنترل از راه دور بی سیم و کابین کنترل انجام می گیرد .
جرثقیل

انواع جرثقیل سقفی

انواع مختلفی از جرثقیل های سقفی وجود دارد اما دو نوع اصلی آن شامل موارد زیر می باشند :

1. جرثقیل سقفی مونوریل

ساختار اصلی آن متشکل از یک میله برای تحمل بار می باشد که آن را به یک سیستم ساده و سبک تر تبدیل نموده است .
این نوع جرثقیل سقفی برای تاسیسات کوچک با اندازه دهانه تا  5 /28 متر و ظرفیت بار تا 20 تن مناسب است.
در صورت عدم وجود ستون در کارگاه بهترین گزینه نصب جرثقیل سقفی معلق است . در این حالت یک ساختار با سقف محکم و پایدار برای پشتیبانی از بار جرثقیل و اطمینان از ایمنی کار لازم است.
از آنجا که تیرهای ریلی از سازه سقف آویزان می شوند ، این نوع جرثقیل این امکان را فراهم می کند تا در مناطقی که ساختار پیچیده ای دارند از فضا به صورت کارآمد استفاده شود.

2. جرثقیل سقفی دوتایی

ساختار اصلی این نوع سازه ها از یک تیرچه دو تایی تشکیل شده است ، بنابراین این نوع جرثقیل دارای ظرفیت بار بالا (حداکثر 320 تن) و سرعت بالایی می باشند .
به همین دلیل این نوع سازه ها برای دست زدن به مواد با ظرفیت بالا و انجام تاسیسات بزرگ مناسب هستند.

کاربرد جرثقیل های سقفی

جرثقیل های سقفی کاربردهای بسیار گسترده ای دارند از این دستگاه ها علاوه بر بلند کردن و جابجایی اجسام کوچک و بزرگ در مکان های مختلف مانند انبار ، گاراژ ، کارگاه ، کارخانه و غیره در فضاهای باز نیز استفاده می شود.

از جرثقیل های سقفی در کدام صنایع استفاده می شود ؟

این سازه ها در صنایع خودرو ، تجهیزات سنگین ، ساخت فلز ، ساخت بتن ، نیروگاه ها ، کشتی سازی ، هواپیمایی و حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند.
در هنگام تعیین نوع جرثقیل سقفی به چه نکاتی باید توجه شود؟
وزن بار و تعداد دفعاتی که قرار است دستگاه جابجایی بار را انجام دهد در انتخاب نوع جرثقیل سقفی بسیار موثر می باشد .
یکی دیگر از عواملی که هنگام تعیین نوع جرثقیل سقفی باید به آن دقت نمود توجه به طول ، عرض و ارتفاع مکان مورد نظر می باشد.
دمای هوا در محیطی که این سازه قرار است در آن کار کند و هم چنین سرعت کار دستگاه در سه
جهت نیز از عوامل تعیین کننده در نوع جرثقیل سقفی می باشند .

مزایای جرثقیل های سقفی

  • قابل تنظیم بودن

این سازه ها از آنجایی که می توانند در هر سطحی کار کنند می توان آنها را تغییر داد تا نیازهای متغیر را تامین کنند . این جرثقیل ها انعطاف پذیری زیادی برای انجام عملیات دارند .
  • ارگونومیک بودن

این دستگاه ها با بالا بردن اجسام سنگین ، نیاز به استفاده از نیروهای انسانی را از بین برده وعوامل خطر و آسیب را کاهش می دهند .
  • هزینه های تعمیر و نگهداری پایین

جرثقیل های سقفی با در نظر گرفتن آخرین فناوری ها و ارائه در انواع کاربری و ظرفیت به تعمیر و نگهداری کمتری در مقایسه با سایر دستگاه های بالابر نیاز دارند .
  • قابلیت موقعیت یابی

جرثقیل های سقفی مجهز به سیستم های بسیار خودکار با دقت یک هزارم سرعت بوده که توانایی تشخیص یک مکان دقیق را دارا می باشند .
  • کاهش هزینه های کار

استفاده از جرثقیل سقفی می تواند جایگزین چندین لیفتراک شده و یک منطقه کاری بزرگ را پوشش دهد.
جرتقیل انواع مختلفی دارد که راج ترین آنها در صنعت ، جرثقیل سقفی ، جرثقیل بازویی  و جرثقیل دروازه ای هستند و هریک با توجه به قابلیت هایی که دارند در صنایع مختلف بکار می روند  .

 

جرثقیل سقفی چیست و چه کاربردی دارد؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی