دندان زیبا
در این مطلب به بررسی لمینت و کامپوزیت ونیر دندان و تفاوتهای آنها و دلایل برتری لمینت بر کامپوزیت خواهیم پرداخت .

تفاوت لمینت و کامپوزیت ونیر دندان

این روزها همه می دانند که هم لمینت دندان و هم ونیر کامپوزیت برای بهبود ظاهر دندان ها و طراحی یا اصلاح طرح لبخند بکار برده می شوند. اما هنوز بیشتر افراد نمی دانند که چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد و کدامشان بهتر است. ما در این مقاله این دو ونیر را با هم مقایسه کرده و 5 برتری لمینت دندان نسبت به کامپوزیت ونیرها را مشخص کرده ایم.

کامپوزیت دندان

چرا لمینت بهتر از ونیر کامپوزیت است؟

1. زیبایی بیشتر

کامپوزیت ونیرها که به دلیل قیمت پایین خود ممکن است بیشتر طرفدار داشته باشند، ظاهر چندان طبیعی ندارند. و پس از نصب آن ها، لبخند افراد مصنوعی خواهد بود. اما برعکس، پس از نصب لمینت دندان که تقریبا مشابه مینای دندان است، دندانپزشک یا متخصص زیبایی و ترمیم دندان تمام تلاش خود را خواهد کرد که ظاهر طبیعی به دندانِ لمینت شده بدهد. برای اینکار او سطح لمینت را صیقل داده و از حالت صاف و غیرطبیعی در می آورد.

2. طبیعی بودن

عقیده بر این است که هرچیزی در حالت طبیعی اش بهتر و زیباتر است. بنابراین اگر بخواهیم چیزی را جایگزین مینای دندان کرده یا به دندان متصل کنیم، بهتر است که ویژگی های طبیعی دندان را تقلید کند. مثلا نحوه پردازش روشنایی یا جلوهِ دندان در مقابل نور، یکی از ویژگی هایی طبیعی دندان است. و هرچیزی که بتواند از این شیوهِ پردازش نور تقلید کند، به ساختار دندان نزدیک تر است.
لمینیت دندان
خبر خوب درباره لمینت دندان این است که ساختار این ونیر نیمه شفاف است و نور را تقریبا مشابه با دندان از خود عبور داده یا ساطع می کند. این یعنی لمینت دندان طبیعی تر و نزدیک به ظاهر مینای دندان است.
در طرف مقابل، با اینکه کامپوزیت ونیر ها هم ظاهر زیبایی دارند، اما مصنوعی تر هستند. آن ها برعکس لمینت دندان، که نیمه شفاف است، مات هستند و بنابراین ظاهر کامپوزیت ها طبیعی نیست و از نظر پردازش نور، جذب و ساطع کردن روشنایی با دندان متفاوت هستند.

3. مقاومت در برابر لکه و تغییر رنگ

لمینت یک مزیت خوب، حتی نسبت به مینای دندان ما دارد. و آن، مقاومت در برابر لکه و رنگ است. یعنی لمینت ها طوری طراحی و ساخته شده اند که به سختی دچار لکه می شوند. این درحالی است که کامپوزیت ونیرها و حتی مینای دندانی خودمان به راحتی تغییر رنگ داده و لک می شوند.
علت این مقاومت در برابر لکه را باید در ساختار لمینت جستجو کرد. برعکس مینای دندان، که ساختاری متخلخل دارد، لمینت دندان متخلخل نیست. این یعنی رنگدانه ها در ساختار متخلخل مینای دندان و ونیرکامپوزیت ها نفوذ می کنند اما در ساختار لمینت به سختی نفوذ می کنند.
 
البته، اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که دندان های ارزشمند خود را از دست داده اید و یا حتی به این موضوع علاقه مند هستید در مطلب ایمپلنت دندان همه آن چیزی که باید درباره ایمپلنت دندان مهم است را مشاهده کنید.
ایمپلنت دندان

4. ماندگاری و طول عمر بیشتر

اگر به درستی از لمینت دندان مراقبت شود بین 10 تا 15 سال و حتی بیشتر ماندگای و دوام دارد. این در حالی است که کامپوزیت ها در خوشبینانه ترین حالت بین 4 تا 8 سال ماندگاری دارند.
دقت کنید که لمینت ها بسیار نازک و شکننده هستند. اما زمانی که به دندان متصل می شوند چنان استحکامی دارند که به سختی آسیب می بینند. به دلیل همین استحکام است که آن ها از کامپوزیت ونیر بادوام تر هستند. کامپوزیت ونیرها بیشتر مستعد لب پر شدن و شکستن هستند.

5. مدت زمان آماده سازی و نصب

برای اینکه طرح لبخند خود با کمک لمینت دندان را بهبود ببخشیم نیاز به دو جلسه داریم. در جلسه اول سطح مینای دندان به اندازه بسیار کمی تراشیده شده و از آن قالب گرفته می شود تا به لابراتوار جهت ساخت فرستاده شود. سپس در جلسه بعدی لمینت آماده شده و برای همیشه نصب می شود.
اگر فاصله بین دو جلسه را در نظر نگیریم و فقط زمان تراشیدن مینا و نصب لمینت را لحاظ کنیم، مدت زمان نصب لمینت ها بسیار کمتر از اتصال و باند کاموزیت ونیرها خواهد بود. متخصص ترمیمی و زیبایی یا دندانپزشک برای آماده سازی و نصب لایه لایه کامپوزیت ها زحمت بیشتری می کشد و در نهایت پس از باند شدن به دندان باید سطح دندان را صیقل و پالیش کند تا مانند ظاهر دندان با کامپوزیت طبیعی تر به نظر برسد.

برای دندان های من، لمینت بهتر است یا ونیر کامپوزیت؟

با اینکه کاربرد هر دو ونیر یکی است و در مقام مقایسه، لمینت دندان بهتر از ونیر کامپوزیت است، اما برای اینکه متوجه شوید جهت برطرف کردن مشکل شما کدام بهتر است، حتما به یک دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی دندان مراجعه کنید.
دقت کنید که ترجیحاً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید که متخصص ترمیمی و زیبایی دندان داشته باشد. زیرا دانش، مهارت و کار این متخصصان، از دندانپزشکان عمومی بهتر است. و به خاطر اهمیت و حساسیت نصب لمینت و کامپوزیت سعی کنید به دنبال بهترین کلینیک های دندانپزشکی منطقه خود باشید. مثلا اگر در جنوب تهران هستید مطب های خوب جنوب، اگر در شرق و غرب هستید خوب های منطقه خود را پیدا کنید اگر هم در شما تهران هستید بهترین کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی تهران را پیدا کنید تا هزینه ای که صرف می کنید ارزشش را داشته باشد.
کلینیک دندانپزشکی جنت آباد تهران تاج
tajdentalclinic.com
 

5 دلیلی اصلی برتری لمینت دندان به کامپوزیت ونیر

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی