شهر الماس آلمان
72.000 تن الماس در دل خاک این شهر پنهان شده است اما هیچ کدام از ساکنین آن این سنگهای قیمتی را استخراج نمیکنند و اهمیتی به این گنج نمیدهند .

نوردلینگن ؛ منطقه ای پر از الماس در آلمان

الماس سنگ قیمتی و پر ارزشی است که قرن هاست که مورد توجه بشر قرار دارد. این سنگ در اعماق بیش از 150 کیلومتری زیر سطح زمین در حرارت و فشار بسیار بالایی شکل میگیرد. جالب است بدانید که شهری در آلمان وجود دارد که حاوی 72 هزار تن الماس است که این سنگ با ارزش  در سراسر شهردر دیوارهای باستانی، در بناهای تاریخی، در خاک، و در سراسر منطقه کوهستانی اطراف آن توزیع شده است اما هیچ یک از ساکنان این شهر اقدام به استخراج الماس نکرده اند. با این بخش از گوناگون نمناک همراه شوید تا در مورد داستان هیجان انگیز شهر بیشتر برای شما بگوییم.

ماجرای پر از الماس شدن نوردلینگن

نوردلینگن منطقه ای در آلمان است که بیش از 15 میلیون سال قدمت دارد .این ناحیه چندین سال پیش با اتفاق بسیار عجیبی روبرو شد. در این منطقه یک شهاب سنگ با زمین برخورد کرد.

این شهاب سنگ که عرض آن در حدود یک کیلومتر مربع برآورد میشود با سرعت 25 کیلومتر در ثانیه سقوط کرد و هنگامی که با پوسته زمین برخورد کرد، برخورد آن باعث ایجاد یک دهانه ای بزرگ در حدود 26 کیلومتر شد، این دهانه ای است که شهر نوردلینگن آلمان حدود 1113 سال پیش روی آن ساخته شده است.

الماس

سقوط شهاب سنگ به این اندازه و برخورد آن با زمین با چنین سرعت و کیفیتی منجر به فشار و حرارت بالا در این منطقه شد، فشار و حرارت بالا سبب شد که عنصرهای کربن موجود در این ناحیه به الماس تبدیل شود. الماس هایی که ارزش بسیار زیادی دارند و اندازه هر یک حدود 2 میکروگرم و کل آنها 72 هزار تن در کل شهر هستند.

سقوط این شهاب سنگ باعث تشکیل سنگ خاصی به نام سوئیت نیز شد. سوئیت به معنی کم به دلیل کوچک بودن ذرات الماس سازنده سنگ، روی آن گذاشته شد. سنگ سوئیت فقط در دهانه هایی وجود دارد که در نتیجه برخورد شهاب سنگ با پوسته زمین ایجاد شده اند و یک سنگ طبیعی متداول نیست.

این سنگ در تمام بناهای قدیمی و تاریخی در شهر آلمان سنگ اصلی بوده و آن را در بین شهرهای تاریخی جهان منحصر به فرد و بی نظیر کرده است. استفاده از سنگ سوئیت در ساختن شهر به علت فراوانی آن در مجاورت منطقه و عدم وجود تحقیقات زمین شناسی برای شناسایی سنگ الماس به عنوان سنگ قیمتی بود.

شهر پر از الماس

تا سال 1960 بسیاری از افراد باور داشتند که این شهر روی یک حفره آتشفشانی بنا شده است و حدودا 10 سال طول کشید که به وجود این الماس های گرانقیمت پی ببرند. بعد از این که آزمایش های مختلفی در مورد پراکنده شدن این الماس ها به انجام رسید، آن ها متوجه شدند که فشار و حرارت بالا در این ناحیه باعث شکل گیری چنین الماس هایی شده است. 

البته در مصاحبه های مختلف الگو های متفاوتی در این مورد بیان شد اما بعضی از آن ها اینگونه گفته اند:" چیزی که ما تخمین زده ایم این است که حدود 3 میلیارد تن از این الماس ها در کل شهر پراکنده شده است."

اکنون ساختمان های موجود در شهر به گونه ای هستند که در همه آن ها الماس های بسیار گرانقیمت و زیبا به کار رفته است. البته این تنها شهر در آلمان نیست که از الماس ساخته شده است ؛ قسمت هایی از مونیخ و برلین هم ساختمان هایی با ظاهر الماس دارند.

علت استخراج نکردن الماس توسط ساکنان شهر

اندازه بسیار کوچک الماسها و دیده نشدن آنها با چشم غیرمسلح سبب شده است که هیچ یک از ساکنان این شهر در طول تاریخ اقدام به استخراج الماس نکنند. به عقیده زمین شناسان آلمانی جستجو و حفاری در این شهر هزینه ای بیش از قیمت فروش در بازار جهانی الماس دارد. 

نوردلینگن آلمان ، شهری با 72.000 تن الماس !

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
برچسب : الماس
وبگردی