پرستار سالمند
سالمندی دوره ای است که برخی از افراد در شرایط جسمی و روحی نا متناسبی هستند و برای رفع نیاز های خود احتیاج به کمک دیگران پیدا می کنند.

چگونه برای سالمندان پرستار انتخاب کنیم؟

سالمندان به دلیل شرایط جسمی و روحی شان قشر آسیب پذیری محسوب می شوند که نیازهای خاص خودشان را دارند. در دوران سالمندی، این افراد بیش از پیش نیازمند توجه و محبت فرزندان و اطرافیان هستند اما متاسفانه بسیاری از خانواده ها به دلیل مشغله های فراوان خودشان نمی توانند به پدر یا مادر پیرشان رسیدگی نمایند بنابراین برای مراقبت از سالمند پرستار می گیرند.

پرستار

پرستار سالمند مهم ترین نقش در ارتقای سلامت سالمند را بر عهده دارد ولی در جامعه ما افراد غیر متخصص زیادی هستند که برای تامین نیازهای مالی خود پرستاری از سالمند را بدون گذراندن دوره های آکادمیک به عهده می گیرند و مشکلاتی برای سالمندان و خانواده های آنها ایجاد می کنند. با این بخش از سبک زندگی نمناک همراه باشید تا بدانید پرستار سالمند باید چه ویژگی هایی داشته باشد و چگونه برای سالمندان پرستار مناسب پیدا کنیم؟

کدام یک از سالمندان نیاز به پرستار دارند؟

سالمندانی که توانایی مراقبت از خود را ندارند و از بیماری آلزایمر، مشکلات جسم و ذهنی و ... رنج می برند و شدیداً نیازمند مراقبت و نگهداری دائمی هستند و افراد خانواده نمی توانند به صورت دائمی از او مراقبت کنند نیاز دارند یک پرستار از آن ها مراقبت کند.

سالمندانی که از لحاظ جسمی و ذهنی در سلامت کامل قرار دارند و از عهده کارهای روزانه خود برمی آیند تنها نیاز به نظارت و هم صحبتی شما دارند نیازی به پرستار ندارند.

ناتوانی سالمندان

مزایای انتخاب پرستار برای سالمند:

  • کاهش هزینه نسبت به مراکز نگهداری
  • حفظ استقلال طلبی سالمند
  • افزایش روحیه ی سالمند و کاهش بروز افسردگی در سالمند
  • حضور سالمند در کنار خانواده
  • رضایت خود اعضای خانواده و نداشتن عذاب وجدان
  • بهبود تغذیه، خواب و بهداشت فردی سالمند با حضور مداوم پرستارسالمند
  • کاهش استرس و فشار روانی اعضای خانواده در جهت مراقبت و نگهداری از سالمند

مزایای پرستار

وظایف پرستار 

مراقبت کردن از سالمندان حساسیت های زیادی دارد به همین دلیل فردی که پرستار آنها می شود، باید برخی از نکات را رعایت کند، این نکات عبارت می باشد از :

رسیدگی به نیازهای سالمند :

پرستار سالمند باید با توجه به ویژگی ها و بیماری های سالمند، نیازهای او را شناسایی و از او مراقبت نماید. مثلا سالمندانی که فراموشی دارند با هر فردی نمی توانند ارتباط برقرار کنند، به همین دلیل باید پرستاری از آنها مراقبت کند که در زمینه مراقبت کردن از سالمندان آلزایمری توانایی زیادی دارد و با استفاده از برخی آموزش های قدرت حافظه به آنها کمک کند. پرستار سالمند دچار زخم بستر باید به خوبی با روش های نگهداری و درمان کردن او آشنایی داشته باشد.

مدیریت مصرف داروها و پیگیری درمان:

پیگیری روند درمان و میزان داروهای مصرفی و ساعت استفاده از آن ها یکی دیگر از وظایف مهم پرستاران سالمند است.

مدیریت دارو

کنترل تغذیه ی سالمند:

پرستار سالمند موظف است که برنامه ی غذایی سالمند را بر طبق شرایط پزشکی فرد تنظیم نماید زیرا برخی سالمندان به دلیل شرایط سنی و جسمانی خود باید از مصرف برخی از غذاها پرهیز کنند.

مصاحبت با سالمندان :

سالمندان در این دوره از زندگی خود احساس تنهایی نموده و نیاز به یک همدم و فردی دارند که با آنها صحبت کند. پرستارسالمند، باید کارهایی برای او انجام دهد که روحیه او را قوی تر سازد. پرستار باید همراه خوبی برای سالمند باشد و او را حمایت کرده و با او حرف بزند، برایش کتاب بخواند و او را در قدم زدن همراهی کند.

انجام امورنظافتی و منزل :

برخی از سالمندان قادر به انجام بسیاری از فعالیت های روزانه خود نیستند و به مراقبت جدی مانند حمام بردن و دستشویی بردن نیاز دارند. پرستار سالمندان باید در مورد انجام دادن امور منزل و کارهای شخصی سالمند با نزدیکان او صحبت کند و از وظایفی که می خواهد بر عهده بگیرد اطلاعات بیشتری داشته باشد.

نظافت سالمندان

یک پرستار خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

اصول اخلاقی را رعایت کند.

پرستار سالمند باید اصول اخلاقی را مطابق استانداردهای جهانی رعایت کند . پرستار سالمند باید به عزت نفس سالمند توجه کند تا خدشه ای به شان سالمند وارد نشود. پرستار نباید با سالمند مانند کودک رفتار نماید و نباید به دلیل اختلالات جسمی و ذهنی به او امر و نهی کند. باید در انجام کارها او را در روند امور قرار داده و از او اجازه بگیرد.

صبر و حوصله داشته باشد.

سالمندان به علل گوناگون مانند خانه نشین شدن، از دست دادن عزیزان، بیماری و… پرخاشگر می شوند. پرستاران باید صبور بوده و همیشه سعی کنند آرامش شان را حفظ نمایند. بسیاری از سالمندان در برابر خوردن غذا و دارو از خود مقاوت نشان می دهد و یا با اطرافیان خود لجاجت می کند. مراقبت کردن از این افراد انرژی زیادی می خواهد. اگر پرستار در برابر این واکنش های سالمند صبور نباشد و پاسخ به درخواست های سالمند ندهد، نمی تواند یک مراقب خوب برای سالمند باشد.

صبر

امنیت را برای سالمند برقرار کند.

پرستار سالمند باید امنیت را برقرار کند و با شناسایی عوامل تهدیدی اطراف سالمند آنها را برطرف نموده و در صورت لزوم تغییراتی در خانه ایجاد کند.

شرایط زندگی سالمند را بررسی نماید.

پرستار سالمند باید شرایط زندگی سالمند را به طور جامع بررسی کند . مثلا اگر سالمند دچار مشکل ادراری است، او باید نوع دستشویی (فرنگی یا قدیمی) و فاصله اتاق یا محل خواب سالمند از دستشویی را ارزیابی کند . پرستار خوب با توجه به وضعیت سالمند و بیماری او براساس یافته ها و مشاهدات خود برنامه مراقبتی مناسبی برای سالمند در نظر می گیرد.

به استقلال سالمند اهمیت دهد.

همانگونه که در نمناک اشاره کرده ایم رسیدگی پرستار به همه کارهای سالمند استقلال سالمند را خدشه دار می کند. هر گونه مداخله و مراقبت بیش از حد باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس سالمند خواهد شد و سبب می شود سالمند به دلیل از دست دادن اختیاراتش پرخاشگر شود و ارتباط بین سالمند و پرستار تخریب شود.

ارتباط برقرار کردن

به خانواده سالمند آموزش دهد.

پرستار علاوه بر آموزش به سالمند باید به اطرافیان او هم آموزش هایی ارائه دهد تا بتوانند ارتباط خوبی با سالمند برقرار کنند وروابط را بهبود بخشند.

از سالمند حمایت کند.

در برخی از خاواده ها سالمند آزاری صورت می گیرد . وظیفه پرستار این است در صورت مشاهده سالمند آزاری تیم درمانی را مطلع نماید و از آنها کمک بخواهد.

چگونه برای سالمندان پرستار مناسب پیدا کنیم؟

هنگام استخدام پرستار سالمند برای نگهداری سالمند در منزل به جنسیت پرستار توجه کنید زیرا ممکن است شخص سالمند با پرستاری از جنس مخالف معذب بوده و نتواند همکاری های لازم را با پرستار خود داشته باشد.

درخواست پرستار سالمند، از موسسه های معتبر و دارای مجوز رسمی داشته باشید.

با پرستار قبل از عقد قرارداد با پرستار صحبت کنید.

از موسسه چند روز پرستار مراقبت از سالمند را به صورت آزمایشی برعهده گیرد تا در صورت رضایت طرفین قرارداد بسته شود.

تعداد افرادی که در کنار سالمند زندگی می کند را بگویید.

استخدام

اگر دوربین مداربسته در خانه دارید حتما به پرستار بگویید.

با پرستار درباره مشکلات سالمند خود صحبت کنید.

درباره نوع بیماری سالمند، داروهای مصرفی، غذاهایی که برای سالمند مضر و نسبت به آنها حساسیت دارد، با پرستار صحبت کنید.

اجازه دهید پرستار سالمند را در طول روز برای تفریح و گردش به بیرون ببرد.

پرستار را از محل شیر گاز ، فیوز برق و وسایل خطرناک مطلع کنید.

شماره تلفن های ضروری را روی کاغذ نوشته و در اختیار پرستار قرار دهید.

همواره به پرستار احترام بگذارید.

پرستار سالمند خوب میخوای کلیک کن + راهنما و شرح وظایف

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : سالمندان
وبگردی