نکات خاستگاری
خواستگاری به عنوان اولین دیدار خانواده ها بسیار سرنوشت ساز است و رفتار خانواده پسر در نتیجه خواستگار تاثیرگذار است پس باید نکات مهمی را در رفتارشان رعایت کنند.

نکات مهم و کلیدی رفتار در خواستگاری مخصوص خانواده پسر

خواستگاری یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی عروس و داماد و اولین برخوردی است که بین خانواده داماد و عروس اتفاق می‌افتد، بنابراین رفتار خانواده دو طرف در این روز بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز است. در روز خواستگاری خانواده داماد نیز، مانند خانواده عروس وظایفی برعهده دارند و نکاتی را باید رعایت نمایند تا این مراسم مهم به خوبی برگزار شود. در این بخش از خانواده پلاس نمناک نکاتی را که خانواده داماد باید در روز خواستگاری رعایت کنند را آورده ایم.

هماهنگ کردن روز خواستگاری

قدم اول در خواستگاری بعد از کسب شناخت وانتخاب فرد مورد نظر و...تماس تلفنی است.هیچگاه سرزده به خواستگاری نروید و مادر داماد باید حتما برای هماهنگی روز خواستگاری و مطرح کردن درخواست خواستگاری، تماس برقرار ‌کند. در صورت عدم آشنایی قبلی مادر داماد باید یک معرفی کوتاه و مختصر از خانواده ارائه دهد و تعیین روز خواستگاری را به مادر عروس محول ‌کند.مادر داماد باید درخواست خود را مودبانه و رسمی بیان کند و از بیان سوالات خصوصی بپرهیزد.

تهیه گل و شیرینی

قبل از ورود به خانه عروس گل و شیرینی یا حداقل یا گل یا شیرینی تهیه کنید. گل را از قبل سفارش دهید تا دچار تاخیر در رسیدن به خانه دختر خانم نشوید.

دسته گل

حضور به موقع در خواستگاری

قبل از رفتن به خواستگاری پس از کسب اجازه از خانواده عروس حتما بگویید که چه ساعتی به خواستگاری می روید، سر ساعت مقرر تشریف ببرید و حتما روز و ساعت تعیین شده توسط خانواده عروس را به خاطر داشته باشید و زودتر و دیرتر به منزل آنها نروید. بهتر است یک ربع قبل از رسیدن به خانه عروس تماس بگیرید و بگویید نزدیک خانه آنها هستید تا آنها آمادگی بیشتر و استرس کمتر داشته باشند.

شلوغ کردن مراسم خواستگاری ممنوع

لطفا خواستگاری را شلوغ نکنید و از بردن بچه خودداری کنید. جلسه اول خواستگاری اصلا جای حضور بچه ها نیست و در جلسه اول حضور مادر داما و فوقش یک نفر دیگر کافی است، حتما آقای داماد را در جلسه اول خواستگاری همراه ببرید، زیرا این کار سبب به نتیجه رسیدن زودتر خواستگاری می شود.

پوشیدن لباس مناسب در خواستگاری

آقای داماد حتما در مراسم خواستگاری باید لباس رسمی به تن نماید و از پوشیدن تیشرت و لباس های غیر رسمی خودداری کند، همراهان داماد نیز باید لباس رسمی به تن کنند چون به یک مراسم رسمی می روند مثلا مادر داماد نباید مانتو نخی بپوشد و پدر داماد حتما پیراهن به تن کند.

لباس خواستگاری داماد

دقت در رفتار و صحبت کردن

در جلسه اول خواستگاری خانواده داماد باید آغاز کننده صحبت باشند. پدر یا بزرگتر داماد بهتر است صحبت را آغاز نماید،در ابتدا، خانواده خودتان را معرفی کنید و آقا پسرتان را بدون بزرگ‌نمایی به خانواده عروس معرفی کنید. در صحبت کردن دقت کنید و مسائل خیلی خصوصی و سوالاتی در مورد درآمد و... را نپرسید و اگر کنجکاو به کسب اطلاعات هستید، حتما به صورت درخواستی مطرح کنید. سعی کنید با احترام و صمیمانه، اقدام به برقراری ارتباط کنید. اصلا لحن تند، طلبکارانه و کنایه آمیز نداشته باشید. برای معرفی خود و خانواده‌تان، اصلا بزرگنمایی نکنید و با نگاه از بالا به پایین معرفی را ادامه ندهید، از جملات امری استفاده نکنید، از ایما و اشاره خودداری کنید، هنگام پذیرایی خانواده دختر حتما از شیرینی و میوه ها میل کنید.

نحوه خبر گرفتن از نتیجه خواستگاری

در پایان جلسه خواستگاری درباره نتیجه جلسه و تمایل خانواده عروس به برگزاری جلسه دوم خواستگاری صحبت کنید و بعد از چند روز تماس گرفته و از نظر خانواده عروس مطلع شوید، اگر خانواده دختر خانم مایل به ادامه خواستگاری هستند می توانید آنها را به منزل خودتان دعوت کنید زیرا برخی خانواده ها مایل به بازدید پس دادن در منزل داماد هستند.

رفتار درست و با کلاس تو خواستگاری؛ خانواده پسر بخونن

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی