تولد
رفتار خاستگاری
خواستگاری در فرهنگ ایران آداب و رسوم خاصی دارد و نحوه رفتار خانواده دختر در اولین جلسه دیدار بسیار حائز اهمیت است پس باید نکات کلیدی را رعایت کنند.

نکات و اصول رفتار در جلسه خواستگاری مخصوص خانواده دختر

خواستگاری یکی از رایج ترین رسومات ما ایرانی ها قبل از ازدواج است که اهمیت خانواده در فرهنگ ایرانی را نشان می‌دهد. در فرآیند خواستگاری خانواده داماد به خانه عروس خانم رفته تا با یکدیگر بیشتر آشنا شوند. همانطور که رفتار خانواده پسر و خود آقای داماد باید در این مراسم با احترام و شایسته باشد، خانواده دختر و عروس خانم هم باید نکاتی را رعایت کنند که در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک آورده ایم.

از صحبت های خصوصی به صورت تلفنی بپرهیزید

معمولا قبل از برگزاری مراسم خواستگاری خانواده داماد برای مطرح کردن خواستگاری و کسب اجازه از خانواده عروس برای مشخص کردن روز خواستگاری، پیش قدم شده و تماس تلفنی می گیرند، خانواده دختر باید در گفتگوی تلفنی با نهایت احترام تقاضای فرصتی برای مطرح کردن این موضوع با پدر خانواده و دخترشان کنند و سپس نتیجه را در تماس بعدی به خانواده داماد یا تماس گرفتن خودشان با خانواده داماد به آنها اعلام نمایند.

خانواده عروس خانم بهتر است در تماس تلفنی به اطلاعاتی که خانواده داماد درباره او می دهند بسنده کنند و سوالات خصوصی مانند داشتن خانه و ماشین و... را به جلسه خواستگاری موکول نمایند.

از خانواده خواستگار استقبال کنید

در مراسم خواستگاری خانواده دختر باید به استقبال خانواده داماد بروند و آنها را به داخل خانه راهنمایی کنند و آنها را در بالای مجلس بنشانند و سپس به تعارف های معمول بپردازند. در فرهنگ برخی از خانواده ها هم استقبال دختر همراه خانواده اش از خانواده پسر نوعی ادب محسوب می شود.

دسته گل را از خانواده خواستگار بگیرید

نحوه گرفتن گل گرفتن از پسر به خانواده فرد بستگی دارد، برخی از خانواده ها دسته گل را به دختر خانم و برخی به والدین او می دهند، فقط از قبل هماهنگ کنید که چه کسی برای گرفتن دسته گل و شیرینی جلو برود.

دست گل

خواستگاری را شلوغ نکنید

حضور مادر و پدر در مجلس خواستگاری کافی است، اگر والدین شما کم حرف و اهل گفتگو و معاشرت نیستند، حتما یک شخص ثالث و مورد تاییدتان در جلسه حضور داشته باشد که در گفتگوها شرکت نماید. فرآیند شناخت و آشنایی در خواستگاری‌هایی که شلوغ نیستند راحت‌تر و بهتر انجام می‌شود.

بیش از حد صمیمی نباشید

در جلسه خواستگاری رفتار رسمی داشته باشید و از صمیمیت بیش از حد بپرهیزید. اینکه خانواده آقای داماد از مشکلات هرچند کوچک خانواده شما مطلع شوند، بزرگترین اشتباه است. فکر نکنید گفتن رازهای کوچک خانوادگی موجب ایجاد حس بهتر در طرف مقابل می شود بلکه این کار اشتباه است.

به رفتار خود دقت کنید

در این جلسات و جملات خواستگاری، لحن‌تان را کنترل کنید. از تحقیر، پرخاش و یا لحن طلبکارانه دوری کنید.

  1. از شاخ و برگ دادن به موضوعات غیرضروری پرهیز کنید.
  2. تمامی اولویت‌ها و خط قرمز‌های‌تان را صادقانه بیان کنید.
  3. از دروغگویی پرهیز کنید و یادتان باشد که جنگ اول، به از صلح آخر است.
  4. موضوعاتی که برای‌تان اهمیت زیادی دارد، ارزیابی کنید و از طرف مقابل نظر‌خواهی کنید.
  5. نحوه رفتار دختر خانم اینگونه باشد
  6. دختر خانم بهتر است از بیش از حد صحبت کردن بپرهیزد.
  7. نه خیلی خشک و رسمی بوده و نه خیلی بخندد زیرا خنده بلند و به قول معروف ریسه رفتن برای دخترها جذاب نیست.
  8. به یک نقطه زل نزند و خیلی سر خود را پایین نگیرد.
  9. رفتار معمولی داشته باشد و برای تاکید صحبت بزرگترها از زبان بدن کمک بگیرد.
  10. خیلی بلند و خیلی آرام حرف نزند و تن صدای خود را تنظیم نماید.

لباس مناسب بپوشید

برای مراسم خواستگاری دختر خانم باید با توجه به فرهنگ خانواده اش لباس بپوشد. در برخی خانواده ها پوشیدن چادر مرسوم است اما در برخی دیگر لزومی به چادر سر کردن نیست و پوشیدن لباسی مرتب و پوشیده کفایت می کند. سعی کنید، باتوجه به ویژگی‌های این مراسم مهم و هیجان‌انگیز، اقدام به انتخاب لباس کنید و یک لباس رسمی مرتب، به دور از تجملات و فخر فروشی‌ها بپوشید.

لباس مناسب خواستگاری

زیاد آرایش نکنید

در مراسم خواستگاری خانواده داماد ریزبینانه ترین نکات را مشاهده می کنند پس در این مراسم زیاد آرایش نکنید تا چهره تان غیرواقعی جلوه کند بلکه مرتب بودن و آرایشی ملایم برای این مراسم کافی است.

درست پذیرایی کنید

در زمان ورود خواستگار، از نوشیدنی برای خوش‌آمد گویی استفاده کنید. سعی کنید سینی مناسبی برای سرو نوشیدنی انتخاب کنید و دقت نمایید که هنگام ریختن نوشیدنی در لیوان ها سینی تان خیس نشود. پذیرایی در هر خانواده ای متفاوت است اما پذیرایی با میوه و شیرینی در این مراسم مرسوم می باشد.

خانواده داماد را بدرقه کنید

خانواده دختر بهتر است هنگام خداحافظی خانواده پسر را تا آستانه در ورودی بدرقه نمایند،این کار نشان دهنده شخصیت و احترام شما به خانواده آنها است.

رفتار درست و با کلاس تو خواستگاری؛ خانواده دختر بخونن

4.677
این مطلب مفید بود ؟716
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی