تولد
فوبیا و ترس

فرق اصلی فوبیا و ترس چیه؟

کد مطلب : 84505زمان مطالعه : 3 دقیقه
فوبیا و ترس دو موضوع جدا از هم با تفاوت های اصلی هستند که بنابر دلایل مختلف ممکن است ار دوران کودکی درون ما همانند یک غول بزرگ و ترسناک ایجاد شوند.

تفاوت و فرق مهم فوبیا و ترس را بشناسید

ترس یک احساس طبیعی است که افراد را از خطر محفوظ نگه می دارد؛ مخصوصاً زمانی که با یک مشکل مواجه می شوند اما فوبیا یک ترس یا اضطراب شدید مرتبط به یک چیز خاص یا شرایط خاص است که شاید خیلی هم برای فرد خطرناک نباشد. فوبیا باعث ایجاد عملکرد نامناسب برای دوری از یک رفتار یا یک شرایط می شود و واکنش شدیدی از ترس را به همراه دارد و زمانی اتفاق می افتد که فرد در معرض آن چیز خاصی که نسبت به آن فوبیا دارد، قرار می گیرد. در ادامه این بخش از نمناک بیشتر به تفاوت ترس و فوبیا اشاره می کنیم.

چه زمانی ترس به فوبیا تبدیل می شود؟

ترس یکی از ساز و کارهای دفاعی طبیعی در انسان برای حفظ انسان از آسیب و خطر است.زمانی ترس رخ می دهد که یک محرک بیرونی یا درونی در برابر فرد باشد، در واقع ترس پاسخی به این محرک ها است. اگر ترسیدن از چیزی، بیش از اندازه و غیرمنطقی و پیاپی باشد و عملکرد فردی و اجتماعی و زندگی روزمره را با چالش روبه رو کند فرد دچار فوبیا شده است. در فوبیا اگر شما قانع هم شوید که ترستان منطقی نیست اما باز هم نمی توانید ترستان را کنترل کنید. فوبیا و ترس بیش از حد واکنش های جسمی مثل بالا رفتن ضربان قلب، تنفس و افزایش سرعت نبض را در فرد ایجاد می کند.

فوبیا و ترس

فوبیا معمولاً ویژگی های زیر را دارد:

  • ترس مداوم بدون اینکه علت خیلی مشهودی داشته باشد
  • اضطراب خیلی شدید که گاهی اوقات یک حمله عصبی را ایجاد می کند 
  • ترس بدون منطق همراه با بی قراری (افرادی که به فوبیا مبتلا هستند، معمولا خودشان دلیل را نمی دانند)
  • ناتوانی در کنترل ترس شدید

تفاوت بین ترس و فوبیا چیست؟

1. تفاوت بین ترس و فوبیا؛ تفاوت بین اقدامات طبیعی و اقدامات غیر طبیعی است که واکنش های غیر طبیعی در فوبیا اتفاق می افتد.

2. ترس از خفیف تا معمولی طبقه بندی می شود اما فوبیا یک اختلال اضطرابی است و به وحشت های شدید مربوط می شود.

3. فوبیا بین خانم ها بیشتر از آقایان بوده و 8 الی 18 درصد از افراد را درگیر می کند اما ترس یک تجربه عام است.

فوبیا در خانم ها

4. فوییا ریشه در کلمه “terror” یک وحشت شدید دارد اما ترس ریشه در کلمه “danger” یا خطر دارد.

5. ترس عموما خبر از یک خطر واقعی به فرد می دهد و برای زنده ماندن لازم است اما فوبیا در زندگی فردی، اجتماعی و... فرد مشکل و اختلال ایجاد می کند.

6. خطر واقعی ترس را ایجاد می کند اما در فوبیا خطر آن قدرها هم در کمین نیست که شما فکر می کنید.

7. در ترس وقتی منبع ترس از بین می رود، این واکنش برطرف می شود اما اضطراب موجود در فوبیا حداقل شش ماه طول می کشد.

8. ترس بیشتراز فوبیا به غریزه مربوط است و یک پاسخ احساسی برای چیزهای ازار دهنده یا غیر آشنا ایجاد می کند.

تفاوت فوبیا و ترس

9. در ترس افراد می توانند به راحتی آن را مدیریت کنند و با انجام روتین های روزانه برطرف کنند اما در فوبیا افراد نمی توانند ترس خود را کنترل کنند و نیاز به درمانگر دارند.

10. فوبیا در مقایسه با ترس، بیشتر با اصطلاحاتی مانند کولروفوبیا (ترس از دلقک)، سوفوبیا (ترس از شبح) و پانوفوبیا (ترس از همه چیز) سر و کار دارد.

11. فوبیا تمرکز فرد را به هم می زند و افکار فرد را به طور مداوم درگیر می کند اما ترس اینگونه نیست.

تفاوت بین ترس و فوبیا را نمی توان در بچه های خیلی کوچک متوجه شد. کودکان معمولاً از چیز های طبیعی می ترسند. بنابراین نمی توان ترس و فوبیا را در آن ها خیلی متمایز کرد.

فرق اصلی فوبیا و ترس چیه؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
برچسب : ترس
وبگردی