تنهایی در بارداری
یکی از مشکلات رایج زنان در دوران بارداری، احساس تنهایی و ناراحتی است که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا دلایل دیگری باشد.

همه چیز درباره احساس تنهایی در دوران بارداری

بارداری یکی از دوره های هیجان انگیز در زندگی یک زن محسوب می شود. درحالی که این لحظات برای همراهی با عزیزان و کنار آن ها بودن ایده آل است اما بعضی اوقات نمی توانید و احساس ترس، وحشت و اضطراب می کنید که کاملا طبیعی است.

این تغییر در سبک زندگی، سطح پایینی از انرژی و حالت نوسانی احساسات باعث می شود تا نشان دادن خود واقعی و ارتباط با عزیزان تان نوعی چالش محسوب شود. در این میان ممکن است آن ها به طور کامل متوجه این نشوند که دقیقا چه چیزی را پشت سر می گذارید.

احساس تنهایی در دوران بارداری موضوعی نیست که به طور معمول مورد بحث قرار گیرد اما با این وجود بسیاری از زنان بادار آن را تجربه می کنند. ما در این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک قصد داریم تا راه هایی که می توانید از سلامت روان خود برای مقابله با احساس انزوا در دوران باداری مراقبت کنید، معرفی کنیم.

تنهایی در بارداری

چه عواملی باعث احساس تنهایی در دوران بارداری می شود؟

تغییرات هورمونی می تواند باعث کاهش سطح قابل توجهی از انرژی شود، بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد و طیفی از نوسانات احساسی را به همراه داشته باشد. این نوسانات احساسی باعث حساسیت بیشتر شما نسبت به استرس و اضطراب می شود که در این شرایط همیشه احساس خستگی خواهید داشت و داشتن احساس راحتی برای می تواند برایتان چالش برانگیز باشد.

تغییر شدید در سبک زندگی می تواند خود واقعی شما را به چالش بکشد. مرخصی زایمان و عدم توانایی حضور در جمع های دوستانه می تواند باعث انزوا شود .زنانی که بارداری اول را تجربه می کنند، در این دوران بسیار حساس تر هستند.

دوستان و خانواده ممکن است به دلیل استراحت کردن تان، فاصله خود را از شما حفظ کنند، بدون این که بدانند این فاصله می تواند بر سلامت روان تان تاثیر بگذارد. بسیار مهم است که این احساسات را عادی کرده و از سیستم حمایتی خود بهره ببرید، اگر زود با این احساسات مقابله نکنید، ممکن است شدت یابند.

افسردگی پیش از زایمان عامل اصلی است

گاهی اوقات این احساس تنهایی شما ناشی از عدم تعامل دراجتماع نیست بلکه نشانه افسردگی پیش از زایمان است . تشخیص علائم افسردگی قبل از تولد آسان نیست زیرا شبیه بسیاری از علائم معمول بارداری می باشد.

با این حال چنانچه در نمناک عنوان شده است، شناختن علائم هنوز هم مهم است زیرا افسردگی پیش از زایمان می تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود که ممکن است رشد کودک را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

علائم رایج افسردگی پیش از زایمان عبارتند از:

  • صرف نظر کردن از جمع دوستان و خانواده
  • احساس خستگی و درماندگی
  • گریه مکرر
  • اضطراب
  • بی خوابی
  • دلبستگی کم به جنین

چنانچه احساس تنهایی شما در دوران بارداری مربوط به یکی از علائم فوق است یا به همراه آن ها رخ می دهد، به پزشک مراجعه کنید.

گریه مکرر در بارداری

راه های مبارزه با تنهایی در دوران بارداری

با عزیزان خود ملاقات کنید

اگر در سه ماه سوم بارداری هستید یا بارداری سختی را تجربه می کنید، رفت و آمد شما معمولا محدود می شود. بهترین راه حل این است که عزیزان تان را به راحتی در منزل خود ملاقات کنید.

آن ها نمی توانند ذهن شما را بخوانند بنابراین تصور می کنند که به استراحت نیاز دارید و خود را برای به دنیا آمدن کودک آماده می کنید. منتظر نمانید تا با شما تماس بگیرند. شما پیش قدم شده و به آن ها بگویید که مشتاق دیدارشان هستید و به منزل خود دعوت شان کنید.

زمانی را برای بودن با همسرتان برنامه ریزی کنید

آمادگی برای به دنیا آمدن کودک مسلما آسان نیست. بسیاری از زنان باردار وقتی در مرخصی زایمان به سر می برند احساس تنهایی می کنند در حالی که همسرشان تمام وقت مشغول کار است. زمانی را برای گذراندن با همسرتان برنامه ریزی کنید، نکته مهم گذراندن وقت تان با او برای قدردانی از زحماتش و نشان دادن صمیمیت بین تان است.

جلوگیری از تنهایی در بارداری

خود را مشغول یادگیری چیزهای جدید کنید

روزهایی که در انتظار به دنیا آمدن کودک خود هستید می توانند بسیار طولانی به نظر برسند به همین دلیل ممکن است زمان مناسبی برای یادگیری و کسب تجارب جدید مانند یادگیری زبان جدید، شرکت در کلاس های تناسب اندام یا هر کلاسی که بدان علاقه دارید، باشد.

شروع یک سرگرمی جدید باعث کاهش استرس شما می شود و می تواند به کاهش درد جسمی و بهبود سلامت روانی تان کمک کند. شرکت در این کلاس ها همچنین امکان ملاقات و آشنایی با افراد دیگر را برایتان فراهم می کند.

با مادران باردار اطراف خود یا سایر خانم های باردار ملاقات کنید

یکی از مزایای عصر اینترنت در سبک زندگی، توانایی یافتن و برقراری ارتباط با دیگران و گسترش روابط اجتماعی تان می باشد. بعضی اوقات ملاقات با خانم های بارداری که می شناسید می تواند موثر باشد.

به لطف عصر دیجیتالی که در آن زندگی می کنیم شما می توانید از طریق گروه های انلاین یا وبسایت های مرتبط با بارداری با آن ها صحبت کنید و از تجربه آن ها راجع به آنچه تجربه می کنید مطلع شوید، همه این ها به منظور راحتی شما در خانه می باشد.

در آخر

داشتن احساسات متفاوت در دوران بارداری کاملا طبیعی است. بدن تان دچار تغییرات شدیدی می شود و شما را وارد فصل جدیدی از زندگی می کند که ممکن است تمایل به برقراری ارتباط با نزدیکان، دوستان و حتی همسر خود را نداشته باشید.

دلایل زیادی برای احساس انزوا و تنهایی در دوران بارداری وجود دارد. این می تواند ناشی از تغییرات هورمونی در بدن یا تغییر در سبک زندگی شما شود اما در نهایت مهم نیست چه چیزی را پشت سر می گذارید، به یاد داشته باشید که دوران بارداری به پایان می رسد و شما سزاوار حمایت و دوست داشته شدن هستید.

دلیل ناراحتی و تنهایی در بارداری + راه حل آن

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی