تولد
علائم دیابت
پیشگیری کردن از دیابت بسیار بهتر از درمان آن می باشد، به همین دلیل بهتر است و علائم و هشدارهایی که خبر از ابتلا به دیابت می دهند به خوبی مطلع باشید.

علائم دیابت و هشدارهایی که پاها از ابتلا به دیابت میدهند

دیابت بیماری جدی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی در سلامت فرد شود، اما با کنترل آن می توان از بدترین عوارض جلوگیری کرد. متأسفانه، تا زمانی که شرایط وخیم نشده باشد، می توان از علائم جزئی گذشت پس مهم است که خود را از نظر علائم احتمالی دیابت کنترل کنید در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به تاثیرات دیابت روی پا می پردازیم.

در مطلب " “دیابت” از علائم تا راههای درمان " به تمام نشانه های دیابت اشاره کرده ایم.

کمبود حس در پاها :

دیابت کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر عصب در پاها آسیب دیده باشد، ممکن است در آن بخش از بدن احساس گرما، سرما و درد نکنید. این عدم و یا کمبود حس "دیابت نوروپاتی حسی" نام دارد، همچنین اگر به دلیل نوروپاتی متوجه بریدگی یا زخم در پای خود نشوید، ممکن است بریدگی بدتر شده و عفونی شود. عضلات پای شما ممکن است به درستی عمل نکند زیرا اعصاب عضلات آسیب دیده اند و این می تواند باعث شود که پای شما به درستی تراز نشود و فشار زیادی به یک قسمت از پا وارد کند.

کم حسی پا

مشکل در گردش خون و درمان زخم ها :

دیابت همچنین بر جریان خون تأثیر می گذارد و بدون جریان خوب خون مدت زمان بهبود زخم یا بریدگی بیشتر طول می کشد. جریان ضعیف خون در بازوها و پاها را "بیماری عروق محیطی" می نامند. اگر به دلیل ضعف در جریان خون عفونت و یا زخم عفونی روی پایتان بهبود نمی یابد، در معرض ابتلا به زخم یا قانقاریا (مرگ بافت به دلیل کمبود خون) هستید.

مشکل زخم ها

زخم غیرطبیعی روی پا :

اگر در پاهایتان زخمی مشاهده کردید، این می تواند یکی از علائم دیابت باشد. زخم پا در کسانی که به دیابت مبتلا هستند بسیار شایع است و پاسخ بدن به استرس، عفونت و آسیب را کاهش می دهد و این به نوبه خود باعث می شود که ترمیم زخم در بیماران دیابتی دشوارتر از سایرین باشد.

در بسیاری از موارد، بیماران دیابتی دچار ترک پوست در کف پا به ویژه در نواحی نقطه فشار، مانند پاشنه پا می شوند. افراد مسن زخم پا مبتنی بر فشار را بیشتر تجربه می کنند زیرا حرکات تکراری مثل پیاده روی چندین سال منجر به افزایش فشار در پا می شود.

بنابر گفته متخصصان لکه روی جوراب ها می تواند نشانه زخم پای دیابتی باشد زیرا زخم های پا دقیقاً مانند هر زخم دیگری روی بدن خونریزی می کند، بنابراین لکه روی جوراب که معمولاً به نظر قهوه ای است، ممکن است خون خشک شده باشد همچنین از دیگر علائم زخم پا می توان به بوی بد پا و همچنین شروع ناگهانی تورم یا قرمزی پا اشاره کرد.

زخم غیر طبیعی

عوارض جدی دیابت بر سلامت کل بدن

دانستن اینکه به دیابت مبتلا هستید اهمیت زیادی دارد زیرا بیماری است که می تواند بسیاری از اندام های بدن نه فقط پا را درگیر کند و قند خون را افزایش دهد، اگر قند خون به طور مداوم بالا باشد بر سایر اعضای بدن مانند کلیه ها و چشم ها تأثیر می گذارد. عوارض عمده دیابت در صورت درمان نشدن شامل بیماری های قلبی، آسیب کلیه و چشم و مشکلات شنوایی است همچنین، اگر زخم دیابتی درمان نشود و عفونت کند استخوان زیر زخم می تواند آلوده شود و برای جلوگیری از گسترش عفونت ممکن است نیاز به قطع عضو باشد.

علائم دیابت روی پاها ؛ هشدارهای خطرناک

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی