واکسن آنفولانزا
امسال عوارض مشترکی در بین افرادی که واکسن آنفولانزا را تزریق کرده اند، دیده شده و اطلاع از این عوارض باعث میشود که بدانید باید انتظار چه عوارضی را داشته باشید.

عوارض رایج واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا شما را بیمار نمی کند؛ اما ممکن است مانند هر واکسنِ دیگری عوارض جانبی را ایجاد کند که کاملاً هم طبیعی هستند؛ البته اکثر بیماران واقعاً هیچ عارضه جانبی ندارند و وقتی هم که علائم ظاهر می شوند، معمولاً خفیف هستند و در طیِ یک یا دو روز از بین می روند؛ اما با این حال در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک عوارضی که در بین افراد رایج تر بوده است را معرفی خواهیم کرد.

سوزش و درد بازو

بعد از تزریق واکسن کاملاً طبیعی است که سیستم ایمنی به آن پاسخ می دهد و پادتن ترشح می کند و علائمی را به وجود می‌ آورد و از طرفی خودِ جای سوزن روی دست هم ممکن است باعث علائمی مثل درد و سوزش در این ناحیه شود.

درد بازو

قرمزی، درد و ورم

یکی دیگر از عوارض تزریق واکسن، علائم آن روی پوست است که ممکن است باعث قرمزی و ورم به خاطر واکنش به یک ماده خارجی باشد که بعد از چند روز برطرف می گردد.

تب ملایم

بعد از تزریق واکسن ممکن است تبی ملایم و خفیف اتفاق بیفتد که خیلی رایج نیست و از طرفی هم ممکن است که این تب به خاطر واکسن نباشد و مشکلاتی مثلِ سرماخوردگی باعثِ آن شده باشند.

حالت تهوع، سر درد و خستگی

این واکنش ها کاملاً طبیعی هستند، زیرا بدن در حال پاسخ دادن به واکسن آنفولانزا است.

حالت تهوع

سرگیجه

واکسن آنفولانزا مانند هر واکسن دیگری ممکن است باعث سرگیجه یا از حال رفتن باشد که بیشتر به خاطر درد سوزن است که خیلی از افراد، تحمل شان در برابر آن کم است.

سرفه و عطسه

واکسن ممکن است عاملی برای ایجاد عوارض جانبی مثل سرفه و عطسه هم باشد که زود بهبود پیدا می کند.

گلو درد

واکسن آنفولانزا ممکن است عاملی برای گلو درد باشد؛ گلو دردی که در یک دوره کوتاه بعد از تزریق واکسن برطرف می شود.

گلو درد

سندروم گیلن باره

این سندروم به سلول های عصبی بدن حمله می کند و باعث ضعف عضلانی و در موارد شدیدتر؛ فلجی می شود که این مورد در واکسن کرونا بیشتر از واکسن آنفولانزا مشاهده شده است.

واکنش های آلرژیک

بعضی از افراد ممکن است بعد از تزریق واکسن آنفولانزا و وارد شدنِ مواد تشکیل دهنده آن، علائمی مثل خس خس سینه، تنگی نفس، ورم چشم، کهیر، تب بالا و تپش قلب را تجربه کنند که این موارد هم زودگذر خواهند بود.

امسال هرکی واکسن آنفولانزا زده، این عوارض رو داشته

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : prevention / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی