تولد
ترس از پیری

همه اونایی که از پیر شدن می ترسن، کلیک کنن

کد مطلب : 86843تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
همه ما ترس هایی در زندگی داریم، ترس از پیری یکی از جالب ترینِ آنهاست البته باعث مختل شدن زندگی افراد می شود در نتیجه باید با این ترس مقابله کرد.

گراسکوفوبیا؛ مشکل افرادی که ترس از پیر شدن دارند

اگر از پیر شدن می ترسید، بدانید که تنها نیستید. خیلی از ما با این مسئله مشکل داریم و نگران درد و رنج هایی هستیم که قرار است در سن پیری آن ها را تجربه کنیم و می ‌خواهیم در سنین بالا همچنان جوانی و شادابی خود را حفظ کنیم؛ اما به نظر شما باید چه کار کرد؟

خیلی از افراد آنقدر از پیر شدن می ترسند که یک نوع اضطراب شدید دائمی و غیر طبیعی از این مساله دارند که به آن گراسکوفوبیا یا ترس از پیری گفته می‌ شود؛ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

علائم گراسکوفوبیا، ترس از پیری چیست؟

علائم گراسکوفوبیا در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

  1. تپش قلب و نگرانی شدید
  2. تنگی نفس و مشکلات تنفسی
  3. عرق شدید
  4. لرز
  5. بدن درد
  6. مشکلات گوارشی
  7. دوری از دیگران به خاطر ترس از پیری
  8. مصرف بیش از حد داروهای ضد پیری
  9. دوری از فعالیت‌ هایی که باعث مشکلات جسمی می شوند

تپش قلب

چه چیز هایی باعث گراسکوفوبیا یا ترس از پیری خواهد شد؟

متخصصان هنوز در این باره مطمئن نیستند؛ اما این مسئله می‌ تواند ژنتیکی هم باشد و به صورت اکتسابی هم اتفاق بیفتد. چیز هایی که روی این فوبیا تأثیرگذار هستند، شامل موارد زیر می باشد:

تصورات منفی در مورد پیر شدن از طریق رسانه ها

در دنیای مدرن امروزی شبکه های اجتماعی هم دنبال شادابی و جوانی هستند و به همین دلیل تصور منفی از پیر شدن در افراد ایجاد شده است که به آن ها حس بی ارزشی یا نا امنی می دهد.

مسئله سن و سال در محل کار

گاهی اوقات افراد در محل کار در مورد مسائل مختلف تعصب نشان می دهند که این نشان دهنده یک نوع مشکل در کار است که باید رفع شود. این نگاه منفی در محل کار در مورد سن و سال هم وجود دارد که باید از بین برود.

فشار بیش از حد

در صنعت زیبایی باور های منفی در مورد این موضوع وجود دارد. صنعت زیبایی مدام به دنبال آن است که به افراد نشان دهد که باید از محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده کنند و همین باعث می شود که اعتماد به نفس افراد دچار مشکل شود.

نگرانی از پیری

برگزاری جشن تولد

شاید برای تان عجیب باشد اما برگزاری جشن تولد برای بعضی‌ ها وحشتناک است، زیرا متوجه می‌ شوند که یک سال دیگر پیر شده اند و همین به آن ها احساس نا امیدی می دهد.

داشتن تجربیات منفی

خیلی از ما افراد پیر را دور و بر خود دیده ایم که از کار افتاده بودند و سختی های زیادی را متحمل شدند و همین باعث شده که تجربه منفی از پیر شدن در ذهن ها شکل بگیرد.

راه حل ترس از پیری

اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه باید این فوبیا را مدیریت کنیم، با ما همراه شوید.

پیر شدن را شبیه به یک هدیه بدانید

پیر شدن یعنی شما به اندازه کافی سن و سال مختلف را تجربه کرده اید و این شبیه به یک هدیه برای شما خواهد بود و باید به آن به شکل یک اتفاق بزرگ نگاه کنید، زیرا خیلی ها سن پیری را نمی بینند و هرگز این موهبت را تجربه نمی کنند.

پیرزن شاد

قدر دانستن عقل و درایت

زمانی که شما پیر می شوید، یعنی کوله ‌باری از تجربه هستید و عقل و درایتی دارید که افراد جوان آن را ندارند و از این بابت آرامش خاطر زیادی را احساس می کنید.

پاس داشتن تجربیات زندگی

زمانی که پا به سن می گذارید، یعنی در مجموعه ‌ای از فعالیت‌ ها و روابط درگیر بوده اید و تجربیات زیادی به دست آورده اید که بسیار ارزشمند است.

اولویت دادن به سلامتی

برای این که حس بهتری در دوران پیری داشته باشید، باید قبل از هر چیز سلامت خود را اولویت قرار دهید که قطعا حس خوبی به شما خواهد داد.

برخورداری از حمایت اجتماعی

افراد بعد از این که پا به سن پیری می‌ گذارند، بیشتر توسط اطرافیان و جامعه مورد احترام قرار می ‌گیرند و شما باید این حمایت اجتماعی را قدر بدانید.

احترام به بزرگتر

تمرکز به توانایی های بدن

شاید بدن تان بعد از سن پیری؛ کمی از کار افتاده شود اما خوشبختانه می توانید روی کارهایی که توانایی انجامشان را دارید؛ تمرکز کنید.

ارزشمند دانستن خود

بسیار مهم است که سعی در انجام فعالیت‌ هایی داشته باشید که ارزش واقعی شما را نشان می دهند و باعث می شود که به خودتان حس خوبی پیدا کنید.

تجربه چیزهای جدید در سن پیری

باید یاد بگیرید که سرگرمی های متناسب با دوستان تان را تجربه کنید، افراد جدید را ملاقات کنید، به مناطق خوش آب و هوا بروید و بیشتر از هر زمانِ دیگری استراحت کنید.

جمع دوستانه

داوطلب شدن

شما باید یاد بگیرید که در سن پیری هم هنوز توانایی انجام کار های بزرگ را دارید و در انجام امور خیر یا امور مربوط به همسایگی داوطلب شوید.

داشتنِ الگو

باید بتوانید که از دیگران الگوی مثبت بگیرید؛ باید زمان زیادی را بگذارید و روی خودتان تمرکز کنید و ببینید که چه افرادی در سن پیری هنوز هم شاداب هستند و از آن ها الگو برداری کنید.

کمک گرفتن از یک مشاور

اگر احساس کردید که با در پیش گرفتن این راهکار ها باز هم اذیت می شوید، باید از مشاور کمک بگیرید تا بتوانید خودتان را آرام کنید.

همه اونایی که از پیر شدن می ترسن، کلیک کنن

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
1 نظر به ثبت رسیده است
زیبا1401-01-29
خیلی از چیزهایی که گفتید رو من دارم
همیشه حس میکردم عادیه و الان فهمیدم که باید فکر درمان باشم
ممنون
20
وبگردی