پرستار سالمند
پرستار سالمند در منزل یک سری وظایف و خدماتی را ارئه می دهد که شامل کنترل تغذیه، کنترل سلامتی و... می باشد.

چرا پرستار سالمند استخدام کنیم؟

از آنجایی که افراد مسن بیشتر ترجیح می‌دهند مستقل زندگی کنند؛ شیوه مراقبت از این افراد، گاهی پیچیده است. در اکثر مواقع، برای سالمندانی که توانایی محدودی برای مراقبت ازخود و انجام کارهای روزمره دارند؛ هیچ گزینه‌ای بهتر از خدمات پرستار سالمند در منزل نیست.

هدف اولیه از ارائه مراقبت‌های بهداشتی در منزل این است که اطمینان حاصل شود که افراد مسن، بیمار و دارای مشکلات جسمانی، مراقبت‌های باکیفیت و دلسوزانه‌ای را دریافت می‌کنند. خوشبختانه، خدمات پرستاری در منزل این ویژگی را دارد. این خدمت ارزنده شامل طیف گسترده‌ای از خدمات مراقبت‌های بهداشتی شخصی است که برای احساس راحتی بیشتر افراد مسن در منزل به آنها ارائه می‌شوند.

مزیت های پرستار سالمند

طبق نتایج مطالعات علمی، حدود 50 درصد از سالمندان حداقل با دو بیماری مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند. این در حالی است که از هر 5 سالمند 4 نفر آنها حداقل مبتلا به یک بیماری مزمن است و نیازمند مصرف دارو می‌باشد. این آمار و دلایل دیگری که در ادامه ذکر می‌کنیم؛ ضرورت استخدام پرستار سالمند در منزل را نشان می‌دهند:

 • ارائه مراقبت‌های شخصی متناسب با نیاز سالمند
 • مقرون‌به‌صرفه بودن در مقایسه با روش‌های دیگر دریافت خدمات مراقبتی به سالمندان
 • آرامش خاطر سالمند و اطرافیان
 • بهبودی سریع‌تر سالمندانی که مبتلا به مشکلات حاد شده‌اند یا تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند
 • فراهم کردن بستری که همراهی و مصاحبت با یک فرد بزرگسال را برای سالمند امکان‌پذیر می‌کند
 • حفظ استقلال
 • ارتباط مستمر با خانواده و ارائه مشاوره‌های تخصصی در مورد وضعیت جسمی و روحی سالمند

وظایف پرستار سالمند در منزل

مراقب سالمند در واقع ارائه‌دهنده خدمات غیرپزشکی، درمانی و مراقبتی در منزل به سالمندانی است که برای انجام کارهای ساده و روزمره خود به کمک نیاز دارند. برخی از وظایف یک مددکاری که در زمینه مراقبت از سالمند تخصص دارد عبارتند از:

 • ارائه مراقبت‌های بهداشتی مانند یادآوری زمان مصرف دارو
 • آماده‌سازی وعده‌های غذایی و یا نظارت بر رژیم غذایی سالمند
 • انجام کارهای روزمره خانه
 • خرید
 • استحمام فرد سالمند
 • انجام درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی، کار درمانی و حتی گفتار درمانی

پرستاری از سالمندان

رعایت بهداشت فردی سالمند

اغلب افراد با ورود به دوران کهنسالی دیگر به رعایت بهداشت شخصی اهمیت نمی‌دهند. این افراد ممکن است در ایستادن زیر دوش، ورود و خروج از حمام یا حفظ تعادل برای ایستادن روبه‌روی سینک روشویی و انجام کارهایی مانند مسواک زدن مشکل داشته باشند. ضمن اینکه برخی از سالمندان دوست ندارند از اطرافیان برای انجام کارهای شخصی خود کمک بگیرند. در نتیجه با اعضای خانواده درگیری‌های در این زمینه دارند. در برخی موارد، سالمندان عزیز مبتلا به آلزایمر، روش صحیح استحمام را فراموش می‌کنند. هنگامی که این نوع موقعیت‌ها رخ می‎دهد؛ خدماتی که پرستار سالمند در منزل می‌تواند ارائه دهد بسیار مفید خواهد بود.

کنترل سلامت بدنی

پرستار تقریبا تنها کسی است که روزانه در اتباط تنگاتنگی با فرد سالمند است. بنابراین شناسایی مشکلات جسمی سالمند برای این افراد کار زیاد مشکلی نیست. ضمن اینکه یک پرستار متخصص دقیقا می‌داند که چه علائم فیزیکی برای افراد مسن طبیعی است و چه علائمی باید جدی گرفته شود. به عنوان مثال با چک کردن دائمی قند خون می‌توان نوسان قند را تشخیص داد و وضعیت دیابت او را کنترل کنید.

خدمات پرستاری سالمند

کنترل سلامت روحی و روانی

سلامت روانی افراد سالمند به اندازه سلامت جسمانی آنها اهمیت دارد. با استخدام پرستار سالمند در منزل ضمن اینکه می‌توانید یک همراه و هم صحبت همیشگی برای عزیز سالمندان داشته باشید؛ قادر خواهید بود که در اسرع وقت و قبل از وخیم شدن اوضاع، مشکلات روحی او مانند افسردگی، اضطراب یا حتی آلزایمر و زوال عقل را به کمک علائم مشهودی که پرستار به شما گزارش می‌دهد شناسایی و به فکر درمان زودهنگام و پیشگیری از شدید شدن این علائم باشید.

کنترل تغذیه سالمند

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای حفظ سلامت بدن سالمندان اهمیت دارد؛ توجه به تغذیه آنهاست. با افزایش سن، نیاز بدن به ویتامین‌ها، مواد معدنی و حتی میزان کالری دریافتی تغییر می‌کند. بنابراین رژیم غذایی یک فرد سالمند مثل یک فرد جوان نیست و باید تغییراتی در آن داد. علاوه بر این برخی از افراد سالمند به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مختلف مانند فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی و کلیوی نیازمند رعایت برنامه غذایی خاصی هستند.مطمئن باشید که رعایت پرهیزهای غذایی و تدوین و پیروی از رژیم غذایی درمانی متناسب با شرایط سالمند، می‌تواند روی سلامت جسم و روح او تاثیر زیادی داشته باشد.

خدماتی که پرستار سالمند انجام می دهد شامل چیست؟

خدماتی که برای یک پرستار سالمند در منزل تعریف شده است؛ بستگی به نیاز سالمند و نوع قراردادی دارد که با موسسات نگهداری منعقد می‌کنید. اما عموما یک پرستاری که در زمینه نگهداری از سالمند تخصص دارد باید خدمات زیر را ارائه دهد:

 • مراقبت‌های اولیه و روزانه مانند دادن غذا و دارو
 • استحمام و ارائه مراقبت‌های بهداشتی دیگر مانند یادآوری زمان مسواک زدن
 • تهیه غذای و پیروی از برنامه غذایی خاص سالمند
 • خرید مایحتاج
 • انجام کارهای معمول و روزانه خانه مانند شستشوی ظروف، گردگیری ساده و تمیز کردن اتاق سالمند
 • ارائه درمان‌های پزشکی مانند فیزیوتراپی که توسط دکتر تجویز شده‌اند

وظایف و خدمات پرستار سالمند چیست؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی