خانه شاد
همیشه خانه مکانی امن برای افراد خانواده بوده و هست، اگر میخواهید خانه ای به دور از تنش و اضطراب داشته باشید باید نکاتی را در زندگی روزمره خود قرار دهید.

تغییرات ساده روزمره برای داشتن خانه ای شاد

شادی را نمی توان به راحتی در زندگی تجربه کرد. شادی ترکیبی از رضایت کلی از زندگی و احساساتی است که هم اکنون در حال تجربه آن ها هستید. یکی از بهترین راه ها برای داشتن زندگی شاد، این است که یک خانه شاد ایجاد کنید؛ خانه ای که در آن افراد با اضطراب و احساسات منفی و نارضایتی مواجه باشند، قطعاً کیفیت زندگی را پایین می آورند اما به نظر شما چگونه باید محیط خانه را به محیطی شاد تبدیل کرد؟

با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا ترفندهای ساده ای برای این منظور به شما معرفی کنیم.

از عوامل طبیعی کمک بگیرید

گیاهان در محیط خانه نه تنها زیبا هستند، بلکه به کاهش سموم در هوا کمک می کنند، روحیه را بهبود می بخشند و باعث رشد خلاقیت می شوند. پس با قرار دادن یک گیاه طبیعی در محیط خانه و در هر اتاق، می توانید حال بهتری پیدا کنید.

نقطه امن تعیین کنید

اگر خانه شما همیشه شلوغ است، می توانید یک فضای آرامش بخش به دور از هیاهو برای خودتان انتخاب کنید. نقطه امن و خصوصی خود را در منزل داشته باشید که در آن احساس راحتی دارید که حتی می تواند گوشه یک اتاق خواب باشد.

سپس در آن قسمت چیز هایی که دوست دارید بچینید. می توانید یک عدد بالش راحت یا چند عدد شمع روشن کنید و هر روز چند دقیقه ای به آن ناحیه بروید و مدیتیشن انجام دهید تا احساس راحتی و مثبتی پیدا کنید.

نقطه امن

از رنگ های روحیه بخش استفاده کنید

رنگ هایی که در اتاق استفاده می کنید، مستقیما روی روحیه شما اثرگذار است. بهترین راه برای بهینه سازی هوا و گرفتن انرژی مثبت این است که ببینید به دنبال داشتن چه انرژی و روحیه ای هستید و دیوار ها را مطابق با آن رنگ کنید.

به عنوان مثال زرد کردن دیوار، به شما انرژی می دهد. رنگ آبی باعث ایجاد حس آرامش می شود و رنگ سبز حس راحتی را به شما انتقال می دهد. اگر هم می خواهید رنگ دیوار ها را خنثی نگه دارید، سعی کنید از بالش های رنگی و لوازم رنگی در محیط داخل اتاق استفاده کنید.

به رایحه اتاق دقت کنید

بو حسی است که به شدت روی حافظه شما اثر گذار است. احتمالا برای تان پیش آمده که بوی عطری را استشمام و یاد یک نفر بیفتید. پس سعی کنید خانه را با رایحه و بو هایی پر کنید که برایتان یادآور چیز های خوب است.

حتی می توانید شمع دارچین هم روشن کنید و به یاد جشن های بزرگ بیفتید که در منزل داشتید و حس خوب بگیرید.

تخت خوابتان را مرتب کنید

احتمالاً مادرتان هر روز غر می زند که چرا تخت خواب مرتبی ندارید؟ احتمالاً شما هم به او پاسخ می دهید که قرار است شب نامرتب شود، پس دلیلی ندارد که دوباره آن را مرتب کنید و فکر می کنید که مرتب کردن تخت خواب، هدر دادن وقت تان است اما جالب است بدانید که مرتب کردن تخت خواب، باعث افزایش سطح خلاقیت و شادی می شود و در نتیجه باعث می شود که شما روتین های دیگر خود را نیز بهتر انجام دهید.

مرتب کردن تخت بیشتر از چند دقیقه زمان نمی برد اما می تواند موفقیت شما را تضمین کند.

اتاق خواب

اجازه ندهید که ظرف ها داخل سینک ظرفشویی بمانند

اینکه شما نگاهی به ظرفشویی بیندازید و با کوهی از ظرف کثیف مواجه شوید، قطعاً استرس تان را افزایش می دهد. سینک ظرفشویی پر از ظرف های نشسته باعث می شود تا باکتری به شکل ناسالم در آن تجمع پیدا کند.

بهترین راه برای جلوگیری از این حالت، این است که در سریع ترین زمان ممکن ظرف ها را بشویید. اگر هم ماشین ظرفشویی ندارید، سریعا این کار را انجام دهید و حتی اگر برایتان مقدور است، سریعا آنها را خشک کرده و داخل کابینت بگذارید.

سطوح مختلف خانه را مرتب کنید

این که وسایل زیادی روی قسمت های مختلف مثل کابینت، کمد و میز ها قرار گرفته باشد، قطعاً انرژی منفی را انتقال می دهد. برای این که محیط پر از آرامش را احساس کنید، باید وسایل اضافه را بردارید و خانه را تمیز و مرتب نگه دارید.

اتاق را به حالت نرمال و طبیعی برگردانید

یکی از بهترین راه ها این است؛ قبل از این که خانه را ترک کنید، آن را به حالت نرمال و طبیعی برگردانید. اگر تخت خواب را مرتب کنید و همه چیز را سر جای خودشان بگذارید، از زمانی که به خانه بر می گردید، با احساسی پر از آرامش مواجه می شوید.

دکوراسیون منزل

دیوار شکرگذاری داشته باشید

حتماً در طول روز زمان بگذارید. روی چیز هایی که بابت آن ها سپاسگزار هستید، خدا را شکر کنید که باعث افزایش سطح شادی تان می شود و تمرکز خود را روی آن ها بالا ببرید.

تابلو های زیبای شکرگزاری برای خودتان ایجاد کنید و حتی شده برای خود یک فنجان قهوه بریزید و بابت همان شکر گذار باشید و فقط توجه خود را روی چیزهایی معطوف کنید که در زندگی برایتان اهمیت دارد.

کار های مورد علاقه اعضای خانواده را انجام دهید

کمک کردن به دیگران آن ها را شاد می کند. سعی کنید در شستن ظرف ها، تمیز کردن لباس ها یا هر اقدام دیگری در منزل به یکدیگر کمک کنید و با همکاری هم، یک خانه تمیز تر و شادتر داشته باشید.

با اعضای خانواده صحبت کنید

صحبت کردن با یکدیگر در محیط خانه باعث می شود که سطح استرس تان کاهش پیدا کند. شما مطمئن می شوید که همراه و پشتیبان دارید و در نتیجه از این بابت احساس شادی و خوبی به شما دست می دهد.

خانواده

از عکس و تصاویر برای دکوراسیون استفاده کنید

خاطراتی را انتخاب کنید که می دانید یادآوری شان شما را شاد می کند. سپس عکس و تصویر این خاطرات را روی دیوار بچسبانید. به عنوان مثال می توانید عکس های عروسی، عکس مادربزرگ، عکس فرزندان یا عکس اولین روزی که به مدرسه رفته بودید را روی دیوار بچسبانید و با نگاه کردن به آن ها احساس مثبت پیدا کنید.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن یک راه عالی برای افزایش و تمرکز روزانه است. برای مدیتیشن کردن، حتماً در یک مکان ساکت در خانه بنشینید، روی تنفس خود تمرکز کنید، چند دقیقه زمان بگذارید و افکار و احساسات منفی را از خودتان دور کنید، استرس و اضطراب را دور بریزید و آماده حس شادی بیشتر باشید.

شخصیت خود را نشان دهید

اینکه خودتان را ابراز کنید، نیاز به قدرت دارد. با دکوراسیون خانه می توانید خودتان را به دیگران ابراز کنید. اول از همه یک جا بنشینید، لیستی از همه چیز هایی که شما را شاد می کند فراهم کنید. نگاهی به آن بیندازید.

سعی کنید آن ها را در محیط خانه ایجاد کنید که حتی می تواند رنگ جدید روی دیوار هم باشد. سپس سعی کنید شخصیت و علایق خود را داخل خانه به کار بگیرید.

نقاشی ساختمان

اجازه دهید که نور وارد شود

نور طبیعی مستقیما روی بهبود روحیه شما اثرگذار است. نور آبی باعث افزایش سطح خلاقیت می شود. نور براق باعث بیدار شدن احساسات و عواطف می شود. نور طبیعی باعث افزایش شادی می شود.

پس باید سعی کنید پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور طبیعی وارد محیط خانه شود تا حس شادی بیشتری داشته باشید و اگر خانه تاریک است تعداد لامپ را افزایش دهید.

چند تغییر برای داشتن خانه ای شاد و خوش انرژی

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی