تولد
اشتباهات تمیزکاری خانه
خانم های خانه دار هنگام تمیزکاری منزل اشتباهاتی را انجام می دهند که نمی دانند به وسایل خانه آسیب می زند. این اشتباهات را بدانید و از خراب شدن وسایل منزل جلوگیری کنید.

اشتباهات رایج تمیز کاری خانه که داریم و از آنها بی خبریم

همه ما به تمیزی خانه اهمیت می دهیم اما گاهی اوقات قصد داریم این تمیزی سریعا انجام شود و به همین دلیل اقداماتی اشتباه را انتخاب می کنیم که می تواند به وسایل خانه آسیب برساند. در حالیکه تعویض یک تخته گوشت یا چند کوسن مسئله مهمی نیست اما تعویض مبلمان یا دیگر وسایل می تواند هزینه بالایی را متحمل شود.

بنابراین مهم است که در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشید. برای حفظ این وسایل، باید عادت های تمیز کاری خوبی برای خود ایجاد کنید و در عین حال، از انجام اشتباهات رایج خودداری کنید. به همین منظور و برای پیشگیری از اشتباهات خانه داری، این قسمت از نمناک را از دست ندهید.

اشتباهات خانه داری

اشتباهات تمیز کاری که به وسایل خانه آسیب میزنه

1- قرار دادن گیاهان خانگی در بالا یا خیلی نزدیک به مبلمان

گیاهان خانگی علاوه بر ایجاد طراوت و تازگی، دکوری زنده برای منزل محسوب می شوند اما اگر مراقب نباشید، می توانند مبلمان، وسایل و کف خانه را کثیف کنند زیرا شما مجبورید آن ها را آبیاری کنید که در صورت نشت آب، مبلمان چوبی و وسایل فلزی شما در معرض آسیب قرار دارند.

برای پیشگیری از این اتفاق حتما از زیرگلدانی استفاده کنید اما توجه داشته باشید که زیر گلدانی نیز می تواند آب اضافی را سرریز کند بنابراین هر چند وقت یکبار آب داخل آن ها را خالی کنید.

روشی دیگر این است که می توانید گیاهان خود را در سینک ظرفشویی آبیاری کنید و پس از گذشت چند دقیقه گلدان ها را خشک کرده و در محل خود قرار دهید. علاوه بر این توصیه می شود هر از گاهی بشقاب گلدان را بچرخانید تا از تغییر رنگ و لکه های گلدان روی استند یا مبلمان پیشگیری کنید.

گیاهان خانگی

2- فراموش کردن چرخش مبلمان و جابه جایی منظم بالشتک و کوسن های آن

وقتی صحبت از چرخش مبلمان می شود باید اطمینان حاصل کنید که حداقل گاهی اوقات مبلمان به خصوص کاناپه ها را جابجا کنید زیرا چنین کاری باعث محو و کمرنگ شدن مبلمان جلوی آفتاب نمی شود. داشتن پرده می تواند مبلمان شما را در برابر آفتاب محافظت کند اما هرازگاهی چنین کاری لازم است.

به همین دلیل، باید کوسن ها و بالشتک های کاناپه ها را نیز جابجا کنید زیرا منسوجات و چرم بیشتر در معرض کمرنگ شدن هستند و علاوه بر این، نباید روی آن ها بنشینید زیرا در معرض ساییدگی و پارگی قرار دارند.

مبلمان زیر آفتاب

3- استفاده از یک دستمال گردگیر برای تمامی سطوح

گرد و غبار گرفتن با یک دستمال گردگیر بسیار آسان تر از انجام این کار با یک پارچه است. گردگیر ها ابزاری عالی برای پاک کردن گرد و خاک از همه مکان هایی هستند که به سختی قابل دسترس می باشند از جمله:چراغ های سقفی، گوشه های بالایی اتاق و فضای بین دیوار و مبلمان که تمایل به تجمع کنه گرد و خاک و تار عنکبوت دارند.

با این حال، استفاده از این گردگیر باعث می شود تمامی گرد و خاک در هوا معلق شوند و مجبور شوید مجددا سطوح را تمیز کاری کنید. به همین دلیل توصیه می شود یک دستمال میکروفایبر را با کمی آب مرطوب کنید و از آن برای زدودن تمام گرد و خاک روی تلویزیون و سطوحی که در دسترس تان هستند استفاده کنید و گردگیر را برای سطوح بالایی منزل تان در نظر بگیرید.

گردگیر

4- تمیز کردن بیش از حد وسایل خانه

با تمیز کردن بیش از حد وسایل خانه، اگر با مواد طبیعی زیادی مانند چوب، منسوجات و چرم روبرو هستید موجب آسیب به آن ها خواهید شد. به عنوان مثال استفاده از یک پاک کننده چرم در کل کاناپه می تواند صدمه ای برای یکپارچگی کاناپه شما داشته باشد زیرا به مرور زمان، چرم ممکن است یک لایه محافظ طبیعی براق روی خود ایجاد کند که تمیز کردن را مختل می کند. همچنین تمیز کاری بیش از حد باعث آسیب به پتینه بالای مبل خواهد شد.

منسوجات نیز به طور مشابه در اثر مالش شدید آسیب دیده و جمع می شوند و در صورت مرطوب شدن مرتبا کپک می زنند. برای پیشگیری از این اشتباهات ، گردگیری و تمیز کاری را هفتگی انجام دهید.

پاک کننده چرم

5- اسپری کردن مستقیم روی وسایل منزل

اعمال مستقیم اسپری چوب برروی وسایل چوبی و مبلمان نه تنها یک عادت بد است بلکه باعث ایجاد رگه ها و لکه هایی در مبلمان می شود. علاوه بر این، اسپری چوب اضافی می تواند یک سطح چسبناک روی مبلمان ایجاد کند و نه تنها شستشو را دشوار می کند بلکه باعث جذب گرد و غبار زیادی نیز خواهد شد.

به همین دلیل توصیه می شود ابتدا اسپری را برروی پارچه ای بپاشید و سپس به طور مساوی سطوح چوبی و مبلمان را تمیز کنید.

6- استفاده از محصولات تمیز کننده در هر بار تمیز کاری

لازم نیست در هر بار تمیز کاری و هر هفته از اسپری تمیز کننده استفاده کنید مگر این که با لکه ای تازه یا کثیفی مواجه شده باشید که به یک محصول تمیز کننده مخصوص نیاز دارد. استفاده مداوم از این محصولات می تواند یک پوشش سفید روی سطوح آئینه ای و شیشه ای و لایه ای چسبنده روی چرم و وسایل منزل شما ایجاد کند.

غبار روبی منظم با پارچه مرطوب و استفاده دقیق و هدفمند از محصولات تمیز کننده به حفظ وسایل شما کمک خواهد کرد. البته محصولی که استفاده می کنید نیز مهم است و شما باید با دقت بیشتری آن ها را انتخاب کنید.

نکات تمیز کاری منزل

7- محافظت نکردن از وسایل در فضای باز و آب و هوای سرد و مرطوب

واضح است که وسایل منزل در فضای باز بیشترین آسیب پذیری را دارند. این مسئله درخصوص بالشتک های مبلمان نیز صادق است زیرا در فضای باز و حتی در باران های پاییزی می توانند کپک بزنند و یا شکل خود را از دست دهند. برای اطمینان از این که آن ها را از رطوبت در امان می دارید، تنها لازم است این وسایل را در خانه نگهداری کنید.

همچنین می توانید مبلمان فضای باز خود را برای زمستان به زیر یک سقف منتقل کنید تا از چوب در برابر آب نیز محافظت کنید و علاوه بر این می توانید برای محافظت از مبلمان در فضای باز و کمرنگ شدن در برابر آفتاب از روکشی محافظ استفاده کنید، خصوصا اگر به صورت مداوم از آن ها استفاده نمی کنید.

نگهداری وسایل در فضای باز

8- نگهداری وسایل در زیر شیروانی، گاراژ یا زیر زمین

اگر فکر می کنید که می توانید با خیال راحت وسایل خود را در گاراژ، اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین نگهداری کنید، لازم است در فکر تان تجدید نظر کنید زیرا این محیط ها تهویه مطبوع مناسبی ندارند و به طور مرتب تمیز نمی شوند.

وسایل در این مکان ها خراب شده و گرد وغبار را سریعا جمع می کنند ومتاسفانه هیچ راه حل ساده ای برای این اشتباه وجود ندارد و فقط بهتر است آن ها را به جای این اماکن، در خانه نگهداری کنید.

9- نشستن یا دراز کشیدن تنها در یک نقطه از مبلمان

نشستن مداوم در یک نقطه روی کاناپه یا مبلمان بد است زیرا الیاف کف آن را خرد کرده و فنرها تغییر شکل می دهند. خوشبختانه رفع این مشکل آسان است و تنها کافیست سعی کنید در جای دیگری از کاناپه بنشینید. این امر باعث می شود ساییدگی یا کمرنگ شدن به اصطلاح یکنواخت شوند و کمتر به چشم آیند.

نشستن روی مبل

10- فراموش کردن جارو کشی مبلمان

مورد دیگری که در این بخش از رازهای خانه داری نمناک عنوان کرده ایم جاروکشی مبلمان است. جاروکشی مبلمان نیز به اندازه فرش و یا موکت دارای اهمیت است. حقیقت این است ما به ندرت متوجه می شویم که چقدر گرد و غبار روی مبل جمع شده است. در واقع، این گرد و غبار در بین الیاف کاناپه قرار می گیرد و می تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ و بوی نامطبوع شود.

جاروبرقی کشیدن مبلمان به شما کمک می کند تا مبلی تمیز تر با عمر طولانی تر داشته باشید. شما می توانید بالشتک و کوسن های مبلمان را برداشته و جاروکشی را آغاز کنید.

جارو کشی مبلمان

11- حتی پاک کننده های طبیعی نیز می توانند مخرب باشند

دلیلی نمی شود که از یک محلول تمیز کننده خانگی بر روی هر سطوحی استفاده کنید و انتظار داشته باشید آسیب نبینند. این بدان دلیل است که ما اغلب قدرت تمیز کردن محصولات طبیعی را دست کم می گیریم و فکر می کنیم آن ها بسیار ملایم هستند اما در واقع موادی چون جوش شیرین، لیمو و سرکه می توانند باعث آسیب به وسایل منزل شوند.

به عنوان مثال سرکه می تواند بسیار اسیدی باشد و باعث تغییر رنگ پارچه و چرم شود. درعین حال، در صورت رقیق شدن و استفاده کم از آن، می تواند در ازبین بردن تجمع محصولات پاک کننده بر مبلمان و وسایل چوبی موثر واقع شود.

نکته اصلی این است که شما باید از محصولات طبیعی به اندازه کم و با دقت بیشتر نسبت به هر محلول تمیز کننده دیگر استفاده کنید و فراموش نکنید که قبل از استفاده آن روی تمامی نقاط مبلمان، ابتدا در یک قسمت نامحسوس آن را تست کنید.

پاک کننده های طبیعی

12- استفاده از اسپری چوب بر قسمت هایی که چوبی نیستند

اسپری چوب می تواند ابزاری عالی در تمیز کردن باشد به شرط آنکه هر چند ماه یکبار استفاده گردد. این اسپری می تواند درخشش و رنگ زنده ای به مبلمان چوبی شما بدهد. با این وجود اسپری ها و مایعات واکس مانند حاوی موم ها و سیلیکون های زیادی هستند که باعث ایجاد پوشش محافظتی روی وسایل می شوند که خوب نیست.

اگر کف خانه شما از لمینت یا روکش رنگی است، تمیزکردن آن با اسپری چوب باعث چسبندگی شان می شود زیرا موم و سیلیکون معمولا توسط چوب جذب نمی شود و همچنین لمینت و روکش رنگی دارای پوشش نفوذ ناپذیری هستند که برای محافظت آن ها در نظر گرفته شده است بنابراین جذب را دشوار و تجمع گرد و غبار را افزایش می دهند.

بنابراین بهتر است برای تمیز کردن آن ها از یک پارچه مرطوب استفاده کنید.

اشتباهات تمیزکاری که به وسایل خانه آسیب میزند

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی