روش صحبت با همسر
زمانی که از همسرتان ناراحت هستید به جای مشاجره یا دوری از او، برای حل اختلاف با روشی صحیح رفتار و ناراحتی های خود را بیان کنید.

چطور درباره ناراحتی های خود با همسرمان صحبت کنیم؟

همیشه هم فکری، صحبت و صلح راحت تر از مشاجره است. همین باعث می شود که شما بتوانید بسیاری از مشکلات خود را برطرف کنید؛ اما گاهی اوقات صحبت کردن در مورد ناراحتی، کار سختی است و نمی توانید آن را به انجام برسانید؛ مخصوصا اگر این ناراحتی در مورد زندگی و همسرتان باشد. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک به شما آموزش می دهیم که چگونه از راه موثر در مورد ناراحتی های خود با همسرتان صحبت کنید.

مهم ترین نشانه های هشدار در مشاجرات همسران

  • اگر با همسرتان نمی توانید درباره موضوعی خاص با آرامش صحبت کنید.
  • اگر به دلیل هر اختلافی فریاد می زنید و به یکدیگر توهین می کنید.
  • اگر همیشه با یکدیگر ترش رویی می کنید و حرف نمی زنید.
  • اگر همیشه و مداوم از یکدیگر عصبانی هستید و طولانی مدت با یکدیگر حرف نمی زنید.

دلخوری از شوهر

چگونه احساسات و ناراحتی خود را با همسر به اشتراک بگذاریم؟

راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا حین به اشتراک گذاشتن احساسات با همسرتان ، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

اول از همه احساس خود را چه غلط و چه درست، بپذیرید

هیچ گاه سعی نکنید احساس خود را قضاوت کنید. این که شما عصبانی هستید، دلیل نمی شود که خشمگین شوید و رفتار خشونت آمیز از خودتان نشان دهید. احساسات منفی را بشناسید و با خودتان کنار بیایید اما رفتار مناسب نشان دهید.

احساس خود را با نوشتن یا صحبت کردن توضیح دهید

یکی از کار هایی که به شما کمک می کند تا با همسرتان بهتر صحبت کنید، این است که اول خودتان احساستان را بشناسید. سپس سعی کنید با نوشتار یا صحبت کردن برای او توضیح دهید که چه احساسی دارید.

احساس خود را نامگذاری کنید

لیستی از کلمات مربوط به احساسات مختلف را آماده کنید. به یاد داشته باشید که احساسات نام دارند. ناراحتی، عصبانیت، آسیب دیدگی، شادی، لذت، خجالت و غیره، همگی اسامی از احساسات هستند. پس از لابلای آن، نام احساس خود را پیدا کنید.

ناراحتی از همسر

به حرف های همسرتان گوش کنید

به حرف های همسرتان گوش کنید تا بتوانید به دنیای همسرتان وارد شوید و از چشم او به موضوع پیش آمده نگاه کنید. او زمانی که متوجه شود شما به حرفهایش گوش می کنید به صحبت کردن ترغیب می شود. برای گوش کردن بهتر به شکل غیر تدافعی و غیر رقابت جویانه از خودتان سوال کنید او روی چه مسئله ای در حرف های خود تاکید دارد.

از فن معاوضه استفاده کنید

بسیاری از مشاجرات ما با همسرمان به دلیل درک نکردن نقطه نظرهای اوست پس هرگاه در حال بحث بر سر موضوعی هستید و یکی از شما آزرده یا عصبانی شد، از تحمیل نقطه نظرهای خود دست بر دارید و جای خود را به عنوان گوینده یا شنونده عوض کنید با این کار تنش میان شما و همسرتان کاسته می شود و می توانید یک گفتگوی طبیعی با همسر خود داشته باشید.

از فن خلع سلاح استفاده کنید

برای درک بهتر دیدگاه همسرتان و یافتن موضوعی که باعث ناراحتی شما و یا همسرتان شده است، از گفتگوهای حاشیه ای پرهیز نمایید و به جای دفاع از گفته های خود روی گفته های همسرتان متمرکز شوید و از این طریق اختلاف پیش آمده را حل کنید.

خلع سلاح با همسر

تمرین کنید

اگر اهل ابراز احساسات خود نیستید، ممکن است کمی کار برایتان سخت باشد اما با تمرین و برداشتن قدم های کوچک، کارتان راحت پیش خواهد رفت.

به احساسات زودگذر و تغییرات خود توجه کنید

البته منظور ما در مورد آدم های مودی یا بلاتکلیف نیست. بلکه یک انسان به طور طبیعی گاها (نه به طور مکرر) احساساتش تغییر پیدا می کند. پس این تغییرات هم مد نظر داشته باشید.

منطق را از احساسات جدا کنید

گاهی اوقات احساساتی می شوید اما فکر می کنید که کاملاً منطقی فکر کرده اید. پس چنانچه بارها در بخش سبک زندگی نمناک پیشنهاد شده است سعی کنید باور ها، اعتقادات و احساسات را از یکدیگر جدا کنید تا بفهمید که دقیقاً چه خواسته ای دارید.

گفتن ناراحتی به همسر

احساسات عمیق را هم به اشتراک بگذارید

فقط به احساسات ظاهری توجه نکنید. باید به عمق احساسات خود رجوع کنید و ببینید که این صدمه و آسیب از کجا می آید. سعی کنید صمیمیت خود را با همسر تان افزایش دهید و از احساساتتان با او صحبت کنید.

از سرپوش گذاشتن روی ناراحتی خود بپرهیزید

برای خاتمه دادن به دعوا روی ناراحتی خود سرپوش نگذارید و احساسات خود را با جملاتی مانند “من واقعاً دارم اذیت می شوم”، “سردرد گرفتم”، “استرس دارم”، “از اوضاع پیش آمده می ترسم” یا “کم کم دارم احساس می کنم خسته و فرسوده شده ام”نشان دهید.

درخواست آتش بس کنید

هنگام مشاجره با همسرتان به طور صریح درخواست آتش بس کنید و بگویید:تمامش کنیم و بعداً با هم گفتگو کنیم، من الان واقعاً به این کار احتیاج دارم یا “این دعوا مرافعه ی ما را به هیچ کجا نمی رساند، من احتیاج دارم یک کم استراحت کنم.

آتش بس با همسر

شرایط مشاجره را عوض کنید

هنگامی که با همسرتان مشاجره می کنید و او فریاد می زند بهتر است فضای گفتگو را عوض کنید یا با لحنی آرام بگویید:خواهش می کنم فریاد نزن و لطفاً صدایت را پایین بیار یا لطفاً از موضوع بحث دور نشو یا می توانی این حرف ها را بدون هیچ قضاوتی دوباره بزنی

مشکلات را از دیدگاه دیگری ببینید

برای خاتمه دادن به مشاجرات زن و شوهری تلاش کنید تا مشکلات را از دیدگاه دیگری ببینید . برای این کار می توانید به همسرتان بگویید اجازه بده ببینم می توانم این مسأله را از نگاه تو ببینم یا من حرف تو را نمی فهمم. کمکم کن بفهمم.

احساس همسرتان را قضاوت نکنید

اگر می خواهید همسرتان هم همین رفتار صمیمی را با شما داشته باشد، بسیار مهم است که در برابر احساسات او حالت تدافعی نگیرید، از او غافل نشوید و قضاوتش نکنید.

معذرت خواهی کنید

به جای پافشاری بر روی عقیده اشتباه خود معذرت خواهی کنید. این واژه می تواند بسیار تأثیرگذار و آرام بخش باشد. برای تاثیرگذار نمودن معذرت خواهی بگویید:نمی خواستم آزارت بدهم، بدجوری تحت فشار بودم ،عذر می خواهم. می دانم چه قدر آزار دیدی، خواهش می کنم مرا ببخش.

معذرت خواهی از همسر

از قانون احساس می کنم...، به جای فکر می کنم ... استفاده کنید

هنگامی که به جای فکر می کنم ...، از عبارت احساس می کنم...، استفاده کنید، یعنی دارید احساسات خود را بیان می کنید. شاید احساستان درست نباشد اما اگر بدانید اکنون چه حسی دارید، همین باعث می شود که حالت تدافعی تان از بین برود.

احساس خود را مستقیم بیان کنید

همسر شما نمی تواند احساساتتان را بخواند. پس شما باید با کلمات، احساسات خود را بگویید و توقع ذهن خوانی نداشته باشید.

سایر جزئیات که باید به خاطر بسپارید

  1. حتماً احساسات خود را در طول روز با یکدیگر به اشتراک بگذارید.
  2. سعی کنید گفتگوهای جدی و عمیق در مورد رابطه تان داشته باشید.
  3. از بیان خواسته های خود نترسید و همه این کارها را در کمال صلح و آرامش به انجام برسانید.
  4. هنگام تصمیم گیری، احساسات و نظرات خود را بیان کنید.
  5. همیشه برای اشتباهات یا کارهایی که ناخواسته مرتکب شده اید، توضیح داشته باشید و سعی کنید از لحاظ کلامی به همسر خود نزدیک باشید.

روش صحبت با همسر

تصورات اشتباهی که مانع از صحبت کردن زوجین با یکدیگرمی شود

افکار و تصورات اشتباه زیر در بین همسران وجود دارد که مانع از صحبت کردن آنها با یکدیگر می شود:

تصور اشتباه اول: اگر با همسرم صحبت کنم، ضایع می شوم.

تصور اشتباه دوم: اگر درباره ناراحتی و احساسم به همسرم بگویم او را بیشتر از خود رانده ام و فاصله من از همسرم بیشتر می شود.

تصور اشتباه سوم: اگر به حرف های همسرم گوش کنم، فکر می کند که با او موافق هستم.

تصور اشتباه چهارم: اگر به تقصیرات خود اعتراف نمایم، همسرم از این اعتراف علیه خودم استفاده می کند.

روش صحبت با همسر درباه ناراحتی هایتان + اهمیت

4.623
این مطلب مفید بود ؟212
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی