تقویت ریاضی
درس ریاضی یکی از درس های کاربردی در طول عمر هر یک از ما می باشد که برای یادگیری و تقویت این درس می توانید از چند نکته ساده و البته کاربردی استفاده کنید.

راههای علمی و موثر برای تقویت درس ریاضی

ریاضیات درس شیرینی است که در صورت یادگیری بسیار لذت بخش می باشد اما برخی از افراد به دلیل آموزش نادرست و یاد نگرفتن برخی مباحث از درس ریاضی گریزانند. اگر فرزند شما و یا خودتان جزو این دسته از افراد هستید و یادگیری ریاضی برایتان سخت است، روش هایی وجود دارد که به کمک آن می توانید ریاضیات خود را تقویت کنید. برای اینکه بتوانید مفاهیم ریاضی را به خوبی یاد بگیرید و این درس برایتان شیرین و دلچسب شود، این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

روی درک مفاهیم تمرکز کنید

برای انجام بسیاری از مسائل ریاضی می توانید فرمول ها و قوانین را بخاطر بسپارید، اما این به معنای درک مفاهیم اساسی درس نیست. این موضوع حل موفقیت آمیز مسائل را دشوارتر و همچنین یادگیری اطلاعات جدید را تقریباً غیرممکن می کند پس وقت گذاشتن و اطمینان ازدرک آن می تواند به مهارت های ریاضی شما بسیار کمک کند.

تمرکز کردن

با ریاضی ارتباط برقرار کنید

با ریاضی ارتباط برقرار کنید و توجه کنید که بسیاری از مفاهیم ریاضی به هم مرتبط هستند، هر چقدر بیشتر این روابط را کشف کنید، ریاضی را بهتر می توانید بفهمید. 

فعال باشید

در کلاس درس ریاضی تمام حواس خود را بر روی تدریس معلم متمرکز کنید و فعال باشید  و سوالات خود را از معلم بپرسید و حتی داوطلب شوید تا مسائل را حل کنید. حتی اگر روش حل شما درست نباشد اما در یادگیری شما بسیار موثر خواهد بود و اشتباه خود را بهتر متوجه می شوید. 

مفاهیم جدید و مشکلات خود را تمرین کنید

حل مشکلات به طور مستقیم می تواند منجر به خستگی و سردرگمی شود. سعی کنید کتابهای درسی خود را مطالعه کنید و در کلاس دقت لازم را داشته باشید همچنین باید قبل از انجام تکالیف، روی هر مسئله ای که معلمان تعیین می کنند، کار کنید، این به شما فرصتی می دهد تا آنچه را یاد می گیرید به خاطر بسپارید.

مطالعه کردن

در زمان مناسب ریاضی بخوانید

برای خوب یاد گرفتن ریاضی نیاز به تمرکز زیاد و حواس جمع  دارید پس سعی کنید در زمان هایی که سر حال هستید و می توانید مسائل و تمرینات را خوب تجزیه و تحلیل کنید سراغ این درس بروید تا از مطالعه آن لذت ببرید. اگر در زمان های خستگی و با ذهن خسته سراغ مطالعه ریاضی بروید ممکن است نتوانید مطالب را درک کنید و دید بدی نسبت به خود درس پیدا کنید.

مسائل بیشتری حل کنید

تمرین بخصوص در ریاضیات موجب پیشرفت می شود. اگر با یک موضوع و یا بحث خاص دست و پنجه نرم می کنید ، می توانید با تمرین بیشتر به یادگیری خود بیفزایید بنابراین با مسائل ساده ای از همان نوع شروع کنید و با راحت تر شدن و یافتن راه حل ، مشکل را پیش ببرید.

کلمات دشوار را تغییر دهید

بعضی از دانش آموزان در درک کلمات ریاضی مشکل دارند. بنابراین آنها را با صدای بلند بخوانید یا حتی آن را از سوال استخراج کنید. شنیدن مسئله یا توانایی تجسم آن می تواند به شما در بهبود مهارت ریاضی کمک کند.

تمرین کردن

ریاضیات را در زندگی واقعی بکار گیرید

دانستن اینکه چرا و چگونه ریاضیات اهمیت دارد می تواند انگیزه لازم برای یادگیری بهتر را در شما ایجاد کند پس سعی کنید به مثالهای واقعی در مورد ریاضیات فکر کرده و در نظر بگیرید که در آن شرایط از چه مفاهیم ریاضی استفاده می کنید.

از اشتباهات بیاموزید

از اشتباهات بیاموزید و آنها را تجزیه و تحلیل کنید که چرا این اتفاق افتاده است یا چه مفهومی در پشت این مسئله وجود دارد ، اگر اشتباهات را بدون نگاه دقیق رد کنیم، احتمال تکرار دوباره آن وجود دارد پس بهترین راه برای عدم تکرار اشتباه درک بهتر و رفع آنهاست.

مغز خود را با ترفندهای ریاضی آموزش دهید

یاد بگیرید با استفاده از چندین ترفند در محاسبات طولانی ذهنی ، میانبر بزنید. این به هر کسی در زندگی روزمره کمک می کند تا برای همیشه از ترس محاسبات زیاد خلاص شود. به طور کلی، ترفندهایی برای هر نوع مسئله وجود دارد که می توانید آنها را در گوگل جستجو کرده و مواردی که برای شرایط خاص مناسب هستند پیدا کنید.

ریاضی و مغز

خودتان را بسنجید

تست و امتحانات رسمی بیشتری بدهید آنهم به این دلیل که :اولا ، اگر در خانه تمرین کنید خیلی تحت فشار قرار نمی گیرید و این آزمون ها شما را تحت فشار قرار داده و تقویتتان می کنند . ثانیاً ، از این طریق می توانید ضعف های موجود در تحصیل خود را دریابید و در فضای حقیقی امتحان بهتر عمل کنید .

با دوستان تان تمرین کنید

برای اینکه ریاضی خود را قوی کنید با دوستانتان تمرین کنید و مسائل را گروهی حل کنید. کار جمعی و بررسی یک مفهوم از دیدگاه های مختلف به شفاف سازی و درک آن مفهوم کمک می کند. یک گروه حل مسئله داشته باشید و در آن به بحث درباره ی چگونگی حل مسئله بپردازید زیرا بحث کردن در مورد مسائل ریاضی منجر به درک دائمی این مسائل می شود. 

مراقب و مسئول مطالعه خود باشید

این نکته به پیشرفت دروس به طرز شگفت انگیزی کمک می کند و ریاضی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که در حال مطالعه هستید، یک فضای آرام ایجاد و به راحتی روی آن تمرکز کنید. تمام ابزارهایی که موجب جلب توجه می شوند را کنار بگذارید. مغز ما برای انجام عملکردهای شناختی به روشی درست به محیطی خاص نیاز دارد بنابراین خوب بخوابید، بخورید و استراحت کنید تا در حل مسئله با انرژی و سرعت بیشتری عمل کنید.

سوال بپرسید

به دوست تان درس بدهید و در مورد راه حل مسائل مختلف برای دیگران توضیح بدهید. از خودتان بپرسید که به چه دلیلی این مسئله را به این روش حل کردید. تحقیقات نشان داده است که آنچه به دیگران می آموزید بهتر در ذهن تان باقی می ماند.

سوال پرسیدن

دانش بیشتری از طریق اینترنت کسب کنید

هیچ کس نیاز به نبوغ خاصی ندارد تا در ریاضیات بدرخشد فقط کافیست دانش خود را گسترش دهید. از منابع آنلاین خودآموز بهره مند شوید تا آنچه را که می دانستید دوباره و گسترده تر بیاموزید و روشهای جالب و جدیدی را برای حل مسائل ریاضی پیدا کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه در ریاضی مهارت داشته باشید، چندین سایت مفید مرتبط با این موضوع را بررسی کنید.

هر روز با اپلیکیشن های مناسب تمرین کنید

واقعاً شگفت آور است که امروزه به لطف فناوری های جدید ، تقریباً به چیزی برای مطالعه نیاز نداریم. حتی اگر از میز مطالعه دور باشید فقط با استفاده از تلفن های هوشمند می توانید تمرین را انجام دهید. بسیاری از برنامه های مفید وجود دارند که به آموزش کمک می کنند و برای سطوح مختلف دانش نیز ساخته شده اند.

از کتاب های کمک درسی ریاضی کمک بگیرید

از کتاب های کمک درسی که دارای تمرین های بسیار مفید و سوال های جدیدتری هستند، کمک بگیرید و درسنامه های آن ها را بخوانید و تمرین های بیشتری حل کنید. در صورتی که در حل سوالات به مشکل خوردید کنار آن یک علامت بزنید و از معلم خود بپرسید تا مشکل شما حل شود.

کتاب درسی

به یاد داشته باشید که این فقط یک مهارت است و پایدار باشید

گاهی برای رسیدن به چیزی ، آن را سریع و آسان می خواهیم اما زمانی که صحبت از مهارت می شود این چنین نیست. برای آموزش مغز و همچنین بدن، تمرین و پشتکار زیادی لازم است. اگر چیزهای زیادی وجود دارد که شما نمی دانید ، مضطرب نشوید و بدانید هیچ کس با نبوغ ریاضی متولد نشده و هر اشتباه یک مزیت است.

از معلمتان کمک بگیرید

اشکالات خود را مشخص کنید و آنها را رفع نمایید ، اگر مبحثی را بلد نیستید نگذارید که این مسئله برایتان گنگ بماند و خسته شوید و به موقع از یک دوست یا معلم خصوصی کمک بگیرید. اگر به موقع از دیگران کمک نگیرید ریاضیات هر روز برای شما خسته کننده تر خواهد شد.

همیشه در مورد مسائلی که در آنها مشکل دارید از معلم سو ال کنید چرا که باهوش بودن به این معنا نیست که همه چیز را کاملاً از ابتدا می دانید و سوالی نمی پرسید بلکه باید در صورت وجود هرگونه سوال از معلم توضیح بخواهید.

باور کنید همه می توانند ریاضی را یاد بگیرند

ریاضی موضوعی است که همه می توانند یاد بگیرند. به نظر می رسد در موضوعات خلاق مانند هنر ، نمایش یا موسیقی ، برخی از دانش آموزان مهارت های بیشتری نسبت به دیگران دارند اما در ریاضیات ، همه با مهارت های یکسان شروع می کنند ، بنابراین می توانند روی موضوع تسلط پیدا کنند.

چطور ریاضیم رو تقویت کنم ؟ + راهکار علمی

4.531
این مطلب مفید بود ؟283
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ف.ن
برچسب : ریاضیات
وبگردی