افزایش خلاقیت کارکنان
داشتن کارکنان خلاق و با استعداد از مهم ترین اصول موفقیت در کسب و کار می باشد. مدیران موفق با انجام برخی کارها خلاقیت را در کارکنان افزایش می دهند.

چند پیشنهاد موثر برای افزایش خلاقیت کارکنان

یکی از اصلی ترین رازهای موفقیت در کسب و کار داشتن یک تیم کاری متشکل از اعضایی خلاق، نوآور و با استعداد است. خلاقیت ویژگی مختص یک انسان نیست و یک مهارت است، پس مدیران کسب و کارها می توانند راهکارهایی که در این بخش از نمناک آورده ایم را انجام دهند و باعث افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان گردند تا در کسب و کارهای خود موفقیت قابل توجهی را کسب کنند، شایان الذکر است که شرکتی که بدون هیچ ایده و خلاقیتی به فعالیت روزمره خود ادامه می دهد و کارکنان خوبی ندارد، پیشرفت زیادی نخواهد نمود.

ارتباط برقرار کنید

اگر ارتباطات در محیط کار صورت نگیرد، احتمالاً خلاقیت تیم آسیب می بیند. برای اینکه نوآوری را به بخش اساسی ساختار کاری خود تبدیل کنید، باید به کارکنان خود اطلاع دهید که ذهن تان همیشه برای هرگونه بحث باز باشد. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک کارمند از صحبت کردن بترسد.

علاوه بر اینکه به کارمندان خود می گویید که با شما صحبت کنند، گاهی کمی به آنها نزدیک شده و از وضعیت آنها بپرسید تا اینگونه با ایجاد احساس راحتی در کنار شما، به کار بیشتر جذب شده و ایده های جدیدی ارائه دهند.

ارتباط کارمندان

بیش از حد سخت نگیرید

تحمل اشتباهات کارکنان بخش مهمی از کار تیمی است. اگر کارکنان شما بترسند که به خاطر اشتباهاتشان مجازات شوند، پیشرفت آنها کمرنگ می شود. به جای اعمال یک محیط کار منظم و بدون ایراد، باید جایی برای اشتباهات بگذارید تا تیم بتواند از آنها درس بگیرد و رشد کند و اگر این کار را انجام ندهید، کسب و کار شما از نوآوری واقعی سود نخواهد برد.

از ایده های کارکنان خود حمایت کنید

آیا ایده های کارکنان خود را قبل از اینکه کار خود را به پایان برسانند، مورد انتقاد قرار می دهید؟ قبل از اینکه به مزایای آن فکر کنید با ایده هایشان مشکل دارید؟

صرف نظر از اینکه با ایده آنها موافق یا مخالف هستید، باید از آنها حمایت کنید و به آنها فرصت دهید تا آن را کشف کرده و موفقیت را دنبال کنند. کارکنان خود را تشویق کنید تا ریسک پروژه های خود را بپذیرند و آن را مدیریت کنند. اگر این کار را انجام ندهید، اعضای تیم شروع به جستجوی کار در جاهای دیگر می کند یا بدون انجام هیچ گونه مشارکتی به وظایف خود ادامه می دهند.

حمایت از ایده ها

به اشتباهات خود تسلط داشته باشید

اگر می خواهید یک محل کار ابتکاری داشته باشید، باید از اشتباهات خود درس بگیرید. در جلسه ماهانه خود در مورد آن صحبت کنید و به جای تمرکز بر موارد منفی، آنچه را که یاد گرفته اید بیان کنید با این کار، به کارکنان خود اطمینان می دهید که خارج از چارچوب بودن گاهی رخ میدهد پس ریسک کنید و سوال بپرسید و راه خود را پیش ببرید.

ایده ها را سریع اجرا کنید

علاوه بر پذیرش و تشویق ایده ها، باید سریع به آنها عمل کنید. اگر با وجود تایید هفته ها یا ماهها ایده ها را نگه دارید کار خوبی نیست. اگر می خواهید کارکنان شما با انگیزه بمانند باید ایده های آنها را به سرعت عملی کنید و به آنها آزادی بدهید و به آنچه آنها انجام می دهند اعتماد کنید.

اشخاصی با دیدگاه های مختلف را استخدام کنید

استخدام افراد باهوش و اینکه به آنها بگویید چه کار کنند منطقی نیست. گاهی ما افراد باهوش را استخدام می کنیم تا آنها به ما بگویند چه کار کنیم و این دقیقاً همان جایی است که بسیاری از کارفرمایان اشتباه می کنند چرا که برای بهبود نوآوری در محل کار، باید افرادی را استخدام کنید که ایده ها و مهارت های متفاوتی دارند.

استخدام افراد مختلف

ریسک کنید

ترس از شکست یکی از شایع ترین موانع نوآوری است به همین دلیل برای دستیابی به اهداف، باید هر از گاهی ریسک کنید.

پاداش دهید

تلاش های کارکنان شما باید مورد تأیید قرار گیرد، حتی اگر از ایده های آنها استفاده نکنید همچنین اگر تیم شما منبع درآمد جدیدی ایجاد یا سود شرکت را دو برابر کرده است باید به اعضای تیم پاداش دهید.

اینگونه کارکنان شما از اینکه در شرکتی کار می کنند که تلاش های آنها به رسمیت شناخته می شود احساس رضایت و سپاسگزاری خواهند کرد و به نوبه خود، این امر باعث افزایش ماندگاری آنها می شود.

پاداش دادن

گاهی سلسله مراتب را کنار بگذازید

رعایت سلسله مراتب در محل کار نوآوری و انگیزه را از بین می برد. کارکنان از رویکرد مدیریت و ارائه ایده های جدید بسیار ترسیده و در نهایت مانع پیشرفت سازمان می شوند.نوآورانه ترین شرکت ها دارای فرهنگی هستند که در آن، بدون توجه به عنوان شغلی، با همه یکسان رفتار می شود.

فضای اداری خود را مرتب کنید

صرف نظر از این که شما آن را در نظر گرفته اید یا نه، فضای اداری نقش مهمی در همکاری و نوآوری تیم ایفا می کند. فضاهای اداری امکان بحث بیشتر در محل کار را فراهم می کنند که منجر به الهام و خلاقیت می شود. اگر ارتباطی بین اعضای تیم خود پیدا می کنید، فضای کاری آنها را دقیق تر ببینید و برای ایجاد محیطی فراگیرتر، تغییر آن را در نظر بگیرید.

روی ابزارهای همکاری سرمایه گذاری کنید

اعضای تیم به ابزارهای مناسب برای بهبود همکاری و مدیریت پروژه نیاز دارند. ابزارهای سازمانی رایگان و پولی وجود دارد که به ساده سازی وظایف و افزایش همکاری کمک می کند. بنابراین، به ابزارهایی که تیم از آنها استفاده می کند نگاه دقیق تری بیندازید و افزایش آن را برای کمک به صرفه جویی در وقت و افزایش نوآوری در نظر بگیرید.

چند ترفند ساده برای افزایش خلاقیت کارکنان

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی