بالگرد رئیس جمهور

یابنده اصلی بالگرد رئیس جمهور مشخص شد

تاریخ انتشار : 2 خرداد 1403کد مطلب : 93764زمان مطالعه : 2 دقیقه
روایت های متفاوتی درباره 17 ساعت جست‌وجوی سخت برای پیدا کردن بالگرد رئیس‌جمهور شنیده میشود اما یابنده اصلی بالگرد رئیس جمهور مشخص شد.

اطلاعیه ستاد کل درباره پهباد ایرانی که بالگرد رئیس جمهور را پیدا کرد

پس از انتشار خبر کشف بالگرد سانحه دیده رئیس جمهور رئیسی و همراهانش، اخبار متعددی درباره نقش پهباد ترکیه ای در این عملیات منتشر شد در حالیکه به گزارش تسنیم، ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای دلایل حضور پهپاد ترکیه در عملیات جستجوی بالگرد رئیس جمهور و عدم موفقیت آن در این عملیات را تشریح و اعلام کرد نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح مشخص شد.

توضیحات ستاد کل در این مورد 

به دنبال وقوع سانحه برای بالگرد رئیس جمهور و هیأت همراه و وجود شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه و نیز حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار «سار» برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سقوط بالگرد، در مجموع نیروهای امدادی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را آغاز کردند.

در این شرایط ستاد کل نیروهای مسلح پس از اعلام همکاری کشورهای دوست، با پیشنهاد نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت کرد؛ اما با وجود اینکه ترکیه پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد، این پهپاد به دلیل نداشتن تجهیزات «تشخیص و کنترل نقاط زیر ابر» موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نشد و در نهایت به کشور ترکیه بازگشت.

نهایتاً در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح که از مأموریت در شمال اقیانوس هند فراخوانده شده بودند، کشف شد.

پهپادهای مجهز به «رادار سار» قادر به تشخیص و کنترل نقاطِ زیر ابرهای فشرده هستند.

همچنین مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح با ارسال پیام‌هایی از تلاش‌ و همکاری‌ و همدردی همه کشورها از جمله روسیه و چین و به ویژه کشور دوست ترکیه تشکر و قدردانی کرد.

یابنده اصلی بالگرد رئیس جمهور مشخص شد

424
این مطلب مفید بود ؟195
وبگردی