کی پاپ
کی پاپ یک سبک از موسیقی کره ای است که برخی از گروه های موسیقی کره ای برای اسم گروهشان از این کلمه استفاده می کنند.

کی پاپ چیست؟

کی پاپ به انگلیسی K-pop، یک سبک موسیقی پاپ کره‌ای است که در دهه 1990 شکل گرفت و پس از آن در سراسر جهان شهرت یافت. این سبک موسیقی شامل عناصری از پاپ، هیپ هاپ، R&B، الکترونیک و دیگر سبک‌های موسیقی می‌باشد. در یک جمله میتوان گفت به سبک موسیقی پاپ کشور کره جنوبی، موسیقی کیپاپ می‌گویند. کی پاپ نه تنها شامل موسیقی است، بلکه به صورت یک فرهنگ جوانان کامل شامل مد، آرایش و هنر می‌باشد.

در مورد نسل های کیپاپ جدید میتوان گفت گروه‌های و خوانندگانی از جمله نمونه‌های مشهور در صنعت کی پاپ هستند. کی پاپ به عنوان یک فناوری نرم‌افزاری در دنیای موسیقی نیز شناخته می‌شود، که شامل تولید موسیقی و اجرا، ویدئوکلیپ‌های زیبا و استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با طرفداران است.

بد نیست بدانید که کی-پاپ به کره‌ای (케이팝) نوشته می‌شود.

کیپاپ چیست

نسل های کیپاپ

نسل‌های کی‌پاپ (K-pop) به گروه‌ها و هنرمندانی اشاره دارند که در زمان‌های مختلف در صنعت موسیقی کی‌پاپ برجسته شده‌اند. هر نسل به یک دوره زمانی خاص اشاره دارد که در آن گروه‌ها و هنرمندان جدیدی وارد صحنه کی‌پاپ شده‌اند و محبوبیت و تأثیر بزرگی را به خود اختصاص داده‌اند. برای سهولت در شناسایی و ارجاع، نسل‌های کی‌پاپ عموماً بر اساس سال ظهور گروه یا هنرمندان مشخص می‌شوند. در ادامه این بخش از نمناک به برخی از نسل‌های مشهور کی‌پاپ در سالهای عنوان شده فعال بودند:

  • نسل اول (دهه 1990)
  • نسل دوم (دهه 2000)
  • نسل سوم (دهه 2010)

هر نسل به رشد و تغییرات در صنعت موسیقی کی‌پاپ، سبک‌های موسیقی، مد و جهت‌گیری‌های هنری مرتبط است. این نسل‌ها نشان می‌دهند که چگونه کی‌پاپ به مرور زمان تکامل کرده و با تأثیر قابل توجهی در فرهنگ جوانان جهانی شده است.

منظور از آیدل کیپاپ چیست؟

ایدل‌های کیپاپ (Kpop idols) اصطلاحی است که به گروه‌ها و هنرمندانی اشاره دارد که توسط شرکت‌های سرگرمی مختلف مدیریت می‌شوند و موسیقی محبوب و جذاب کره‌ای را به جامعه علاقه‌مندان ارائه می‌دهند. این ایدل‌ها تحت قرارداد با شرکت‌های مشهوری مانند JYP، SM، YG و BigHit Entertainment فعالیت می‌کنند که به عنوان چهار کمپانی برجسته در صنعت موسیقی کره‌جنوبی شناخته می‌شوند.

اولین گروه کی پاپ

گروه اولیه در صنعت موسیقی کیپاپ که موفقیت‌های فراوانی را به خود اختصاص داد، H.O.T بود که در سال 1996 فعالیت خود را آغاز کرد. این گروه به عنوان پیشگامی در تاسیس فرهنگ کیپاپ شناخته شده است و الگویی است که تا به امروز پیگیری می‌شود.

موسیقی کره ای

حقایق کی پاپ و گروه های موسیقی کره ای

  • اولین آلبوم کی پاپ در سال 1925 منتشر شد. 
  • سالانه بیش از 100 گروه در کره جنوبی شروع به کار می کنند؛ با این حال، کمتر از 5 درصد از این گروه ها موفق هستند.
  • تاریخچه کی پاپ را می توان به آمریکا نسبت داد. درست زمانیکه در سال 1885، هنری آپنزلر شروع به آموزش آهنگ های محلی آمریکایی و بریتانیایی به دانش آموزان کرد.
  • جکی چان یک گروه موسیقی پاپ پسرانه را مدیریت می کند.
  • هزینه آموزش آیدل کیپاپ به طور متوسط ​​3 میلیون دلار است. برخی موسسات در کره جنوبی برای کارآموزان از سنین بسیار پایین تست‌هایی برگزار می‌کنند و پس از پذیرفته شدن اولیه شرکت کنندگان، کار آموزش آغاز می شود.
  • بیشتر اعضای انتخاب شده برای کیپاپ تا زمانی که بدهی خود را پرداخت نکنند، پولی دریافت نمی کنند.
  • خدمات تاکسی ویژه ای در کره جنوبی وجود دارد که به طرفداران کمک می کند تا آیدل کیپاپ مورد علاقه خود را دنبال کنند. به اصطلاح "تاکسی ساسانگ" روشی است که توسط طرفداران دو آتیشه برای دنبال کردن آیدل کیپاپ ها استفاده می شود. این تاکسی ها 600 دلار در روز (به طور متوسط) دریافت می کنند و آیدل کیپاپ یا گروه را برای کل روز دنبال می کنند.

معنی کی پاپ و آنچه درباره موسیقی کره ای k-pop نمیدانید

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح
وبگردی