تولد
لیله الرغائب
لیله الرغائب یا شب آرزوها اولین شب جمعه ماه رجب می باشد. در این شب درهای رحمت الهی به سوی بندگان باز است به همین دلیل اعمال خاصی هم توصیه شده است.

شب آرزوها و لیله الرغائب 1402 چه روزی و چند شنبه است؟

ماه رجب ماه پربرکت و با فضیلتی است که در آن مناسبت های مختلفی وجود دارد. لیله الرغائب یا شب آرزوها اولین شب جمعه ماه رجب است، شبی است که در آن بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، آرزوها و خواسته های خود را بیان می کنند و درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده می شود.

در ادامه این بخش از نمناک تاریخ دقیق شب آرزوها 1402، لیله الرغائب 2024، تاریخ قمری شب آرزوها و... را قرار داده ایم، با دانستن تاریخ شب لیله الرغائب، به درگاه خدا دعا کن و آرزوهایت را بخواه تا ان شاءالله شامل لطف خداوند قرار گیری.

شب آرزوها چیست؟

شب آرزوها یا لیله الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب (اولین پنجشنبه شب رجب) است که اعمال، دعا، نماز، ارزش و فضیلت‌های بسیاری دارد.

شب لیله الرغائب چه شبی است؟

شب آرزوها یا لیله الرغائب شبی است که بندگام خداوند دست به دعا برداشته واین شب برای خواستن آرزوها و بهترین‌ها است. در شب آرزوها فرشتگان از آسمان به زمین خاکی سرازیر می‌شوند و پیغامبر نیت‌های پاک بندگان خداوند هستند و درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است.

اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح

مفاتیح الجنان کتابی است که توسط عباس قمی عالِم شیعه جمع‌آوری و تدوین شده‌ ودر آن مجموعه‌ای از دعاها، مناجات‌، زیارات، اعمال مخصوص ایام سال و ماه و روزها ذکر گردیده است.

در مفاتیح الجنان اعمالی برای ماه رجب و شب آرزوها و لیله الرغائب ذکر شده که برای دانستن این اعمال و برای مشاهده کامل آن، روی نوشته زیر عکس کلیک می کنید.

لیله الرغائب

برای اطلاع از اعمال کامل شب لیله الرغائب کلیک کنید

شب آرزوها یا لیله الرغائب کی است؟

در ادامه تاریخ شمسی، میلادی و قمری شب آرزوها یا لیله الرغائب در تقویم 1402 را آورده ایم:

تاریخ شمسی لیله الرغائب یا شب آرزوها 1402

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم شمسی برابر است با روز پنجشنبه 28 دی ماه سال 1402

تاریخ قمری لیله الرغائب یا شب آرزوها سال 1445

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری برابر است با روز پنجشنبه 6 رجب سال 1445

تاریخ میلادی لیله الرغائب یا شب آرزوها سال 2024

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی برابر است با روز پنجشنبه 18 ژانویه سال 2024

شب آرزوها از چه ساعتی شروع میشود؟

شب آرزوها یا لیله الرغائب از بعد از اذان مغرب روز پنج شنبه 28 دی سال 1402 آغاز می شود. در تقویم قمری که مناسبت های دینی بر اساس آن محاسبه میشود، هر روز با شب قبلش حکم واحدی دارد ومناسبت ها با رویت هلال و آغاز شدن شب، روز قبلی خاتمه پیدا میکند.

لیله الرغائب 1401

شب آرزوها چند شنبه است؟

در تقویم ایران شب آرزوها یا لیله الرغایب مصادف با پنج شنبه 28 دی سال 1402 می باشد. اولین شب جمعه ماه رجب (اولین پنجشنبه شب رجب) را شب آرزوها یا لیله الرغائب نامیده اند.

اهمیت لیله الرغائب

لیله الرغاب یعنی شبی که در آن عطاء و بخشش خدوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با رو آوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاکساری در برابر عظمت حق، شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانه حق می گردند.

حدیث درباره لیله الرغائب و شب آرزوها

این شب از ارزش والایی برخوردار است، به طوریکه رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت و اهمیت این شب در روایتی فرموده اند:

«وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَةٍ جُمُعَةٍ فِیهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَیْلَةٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَةُ لَیْلَةَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَةِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَةً ( إقبال الأعمال (ط - القدیمة)،ج‏2،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعة من شهر رجب.....، ص :632 )

از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را "لیلة الرغائب" می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

اعمال شب لیله الرغائب

نیت روزه لیله الرغائب

یکی از اعمال لیله الرغائب روزه گرفتن است، روزه گرفتن در لیله الرغائب ثواب بسیاری دارد.

حضرت پیامبر (صلی الله و علیه و آله) درباره ی روزه ی ماه رجب می فرماید:

هر کس یک روز از این ماه را روزه بگیرد، خشنودی عظیم خدا را به دست آورده، خشم الهی از او دور می شود، و درهای جهنّم به روی او بسته خواهد شد. (مفاتیح نوین، به نقل از اقبال، ص 634)

لیله الرغائب 1402 چندمه؟ + ساعت شروع شب آرزوها

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی