لیله الرغائب عروس
یکی از رسم و رسومات در ایران عیدی و هدیه بردن در اعیاد مختلف برای تازه عروس هاست. ترک زبان ها در شب لیله الرغائب هم هدایای خاصی برای عروس می برند.

لیله الرغائب عروس؛ عید رقیب برای عروس چی میارن؟

رسم و رسومات زیادی در کشورمان وجود دارد که یکی از آنها رسم هدیه دادن به تازه عروس است. خانواده های ایرانی به رسم پیشینیان خود برای خوشامدگویی و ابراز خرسندی و علاقه به عروس خانم هدایایی را به مناسبت های ملی و مذهبی مختلف مانند عید نوروز، شب یلدا، عید قربان و...به او هدیه می‌دهند.

این رسم هنوز هم تا حدودی در ایران اجرا می شود و طرفداران خاص خود را دارد، تُرک زبان های عزیز کشورمان در شب لیله الرغائب نیز برای تازه عروس خود هدیه هایی را می برند، در این بخش از نمناک به شما می گوییم چه هدایایی برای شب لیله الرغائب عروس مناسب است.

لیله الرغائب برای عروسم چی ببرم؟

شب آرزوها یا لیله الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب (اولین پنجشنبه شب رجب) است که در این شب درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و خداوند حاجت و آرزوی بندگانش (اگر صلاح باشد) را مورد اجابت قرار می دهد. در برخی از نقاط کشورمان رسم است که در این شب برای نوعروسی که هنوز نامزد است، هدایایی برده می شود. هدایای لیله الرغائب عروس عبارتند از:

حلوا

حلوا از محبوب ترین شیرینی هاییست که از قدیم الایام تا کنون نه تنها برای مراسم ختم و عزاداری‌های ملی و مذهبی استفاده می شود بلکه در بسیاری از مناطق ایران برای مراسم شادی و عروسی نیز حلوا تهیه می کنند.

حلوا

در شب لیله الرغائب نیز خانواده داماد حلوایی را با آرد و دوشاب(شیره انگور) و... تهیه می کنند و هنگامیکه حلوا درست شد، مقداری را در ظرفی به صورت تزئین شده با هدایای دیگر به خانه عروس خانم می برند. برخی افراد فامیل نیز برای نو عروس های اقوام خود مقداری حلوا و یک هدیه مثل چادری، بلوز یا روسری میفرستند.

هچنین خانواده دخترهایی که به تازگی به خانه بخت رفته اند، نیز برای دختر خود حلوا و هدیه می برند. هدیه ها را اغلب برادرهای دخترها میبرند و برای دخترهای نامزد هم یکی از برادرها و یکی از خواهرهای داماد میبرد.

گل

برای هر مناسبتی گل هدیه خوبی است. شما می توانید همراه با هدایای دیگر که با توجه به بودجه تان در نظر می گیرید، برای عروس خانمتان گل هدیه ببرید.

طلا

خانواده داماد برای نوعروس خود در سال اولی که وارد خانواده شان شده است، با توجه به وضع مالی برای مناسبت های گوناگون طلا هدیه می کنند. طلا در قیمت های مختلفی وجود دارد و می توان با توجه به سلیقه عروس خانم به او سکه، نیم یا ربع سکه، گوشواره، دستبند، گردنبند، النگو و... هدیه نمود.

طلا

لباس و پارچه

هدایای لیله الرغائب متنوع بوده و به سلیقه و بودجه هر فرد بستگی دارد. خانواده داماد می توانند به عروس خانم خود لباس هدیه کنند و یا برای او پارچه ای زیبا برای دوخت لباس مجلسی، چادر و... ببرند. بسیاری از افراد پارچه و لباس ها را به صورت زیبایی تزئین کرده و به عروس خانم هدیه می دهند.

کفش

انواع کفش نیز در کنار هدایای مختلف برای عروس خانم دیده می شود. می توانید با توجه به سلیقه عروس خانم به او کفش مجلسی، صندل، بوت و... مورد نظرش را هدیه کنید.

کفش

هدیه نقدی

برخی از خانواده ها ترجیح می دهند که به جای طلا و... هدیه نقدی به عروسشان بدهند تا او بتواند مطابق سلیقه خود چیزی را که دوست دارد، بخرد. دادن کارت هدیه بانکی به عنوان کادو شکل ظاهری قشنگ‌تر و جذابیت بالاتری نسبت به دادن وجه نقد برای کادو دارد.

نکته مهم:

رسم هدیه دادن به نو عروس بسیار زیباست و موجب افزایش صمیمت و انتشار مهربانی می شود اما نباید این رسم و رسوم ها جنبه تجملاتی به خود گیرد و موجب چشم و هم چشمی و رقابت خانواده ها با یکدیگر شود و اگر خانواده ای شرایط انجام این تشریفات را ندارد نباید موجب دلخوری خانواده ی عروس شود.

لیله الرغائب عروس؛ عید رقیب برای عروس چی میارن؟

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی