آرایش روزانه
آرایش روزانه معمولا ساده و سبک است با این حال اگر جزء افرادی که بنا به دلایل مختلف مجبور به هر روز آرایش کردن هستید منتظر تغییراتی در صورتتان باشید.

عوارض و خطرات جدی آرایش دائم برای زیبایی و سلامت

اگر شما هم جز افرادی هستید که هر روز آرایش می‌ کنید؛ احتمالاً اطلاعات زیادی در مورد میکاپ دارید و چیز های زیادی در مورد بهترین لوازم آرایش می‌دانید؛ اما شاید به این موضوع دقت نکرده باشید که این آرایش های روزانه ممکن است به پوست و سلامتِ آن آسیب وارد کند. در این قسمت از نمناک قصد داریم خطراتی که آرایش روزانه برای پوست تان دارد را برایتان توضیح دهیم.

ایجاد چین و چروک

اصلا جای تعجب نیست که آرایش هر روز و مداوم باعث ایجاد چین و چروک روی پوست شود و جوش های زیادی را به وجود بیاورد؛ در واقع متخصصان پوست هم این موضوع را تایید کرده اند.

چروک چشم

جلوگیری از محافظت پوست در برابر نور آفتاب

محافظت از پوست در برابر نور آفتاب یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید؛ اما اگر هر روز آرایش می کنید، بدانید که دیگر پوست تان قابلیت محافظت از خود را از دست می دهد و ممکن است به مشکلاتی مانند سرطان پوست دچار شوید.

ترمیم نشدن پوست

همانطور که می‌دانید؛ پوست همه ما چند وقت یکبار خود را ترمیم می کند و دوباره از نو می سازد؛ اما زمانی که هر روز آرایش کنید و تعریق روی پوستتان زیاد باشد، دیگر قابلیت ترمیم شدن خودکار را از دست می‌ دهد و نمی‌ تواند خودش را از نو بسازد.

ایجادِ جوش و آکنه

اگر هر روز آرایش کرده و از موادی مانند کرم پودر و کانسیلر استفاده کنید، پوست تان مستعد آکنه می شود و جوش های زیادی روی آن ظاهر خواهد شد که به راحتی از بین نخواهد رفت، زیرا پوست نمی تواند به خوبی نفس بکشد و اکسیژن رسانی کافی ندارد و همین باعث ایجاد التهاب و عفونت روی آن خواهد شد.

جوش و آکنه

واکنش آلرژیک

آرایش روزانه می تواند عامل حساسیت های پوستی باشد و واکنش های آلرژیک را به وجود بیاورد که این آلرژی معمولاً در قسمت لب و چشم بیشتر اتفاق می افتد که علتِ آن هم رایحه موجود در مواد آرایشی است‌‌.

ناتوانی پوست برای تنفس

اگر جزء افرادی هستید که آرایش کرده و بعد هم ورزش می کنید، بدانید که بزرگترین آسیب را به پوست تان می زنید، زیرا همزمان با ورزش پوست هم عرق می کند و نمی تواند زیر آن حجم از آرایشِ زیاد نفس بکشد و این بزرگترین عامل آسیب به پوستتان خواهد بود.

قرمز شدن چشم

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، ممکن است چشم در برابر بعضی از مواد آرایشی واکنش حساسیت زا از خود نشان دهد؛ چرا که پوست اطراف چشم به شدت نازک و حساس است و باید مراقب لوازمی که برای این قسمت ها استفاده می کنید؛ باشید

قرمز شدن چشم

آسیب رادیکال‌ های آزاد به پوست

اگر مدام آرایش می کنید و هنگام خواب هم آن را نمی شویید، بدانید که بزرگترین آسیب را به پوستتان وارد کرده‌ اید. در چنین حالتی رادیکال‌ های آزاد باعث شکسته شدن کلاژن سالم می‌ شوند که در نهایت منجر به ایجاد خطوط ریز روی پوست خواهند شد.

بدتر شدن وضعیت اگزما و پسوریازیس

مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس جزو موارد نسبتاً رایج هستند که اگر هر روز آرایش کنید، احتمال بدتر شدن وضعیت پوست تان افزایش پیدا می‌ کند، زیرا نمی تواند خودش را دوباره بازسازی کند و این خشکی روز به روز شدت پیدا خواهد کرد. استفاده نکردن از مواد آرایشی برای مدتی؛ قطعا حال پوست تان را بهتر خواهد کرد.

اگه دائما آرایش داری، منتظر این تغییر رو صورتت باش

4.847
این مطلب مفید بود ؟452
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی