تاریخ روز مادر

امسال روز مادر چندمه؟

تاریخ انتشار : 24 دی 1399کد مطلب : 79944زمان مطالعه : 3 دقیقه
روز مادر در ایران مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد. تاریخ دقیق روز مادر در تقویم 99 چندم است؟

تاریخ روز مادر امسال چه روزی است؟

از روز ازل و خلقت انسان، مقام مادر جایگاه والایی در بین هر قوم و نژاد و ملتی، با هر آداب و آیینی داشته است. نام مادر همواره بر صدر اوراق تاریخ خواهد درخشید و مهر و عطوفتش همیشه در اذهان تداعی خواهد شد طوری که با بردن نام مادرقلب کوچک و بزرگ سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت می شود و پر تپش تر می زند. در ایران اسلامی روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی بیاموزند. اگر می خواهید بدانید روز مادر امسال چه روزی است، با ما در این بخش از نمناک همراه شوید.

تاریخ روز مادر

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم 99

همانطور که گفتیم روز مادر در ایران روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) 20 جمادی الثانی می باشد اما به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت فاطمه زهرا (س) روز مادر در تاریخ هجری شمسی ثابت نیست. امسال روز مادر در تقویم ایران چه روزی است؟

تاریخ شمسی روز مادر 1399 در ایران مصادف است با :

چهارشنبه، 15 بهمن [ دَلو ] 1399 ، 15 / 11 / 1399

تاریخ قمری روز مادر 99 در تقویم قمری 1442 مصادف است با :

20 جمادی الثانی 1442 ، 20 / 6 / 1442

تاریخ روز مادر 99 در تقویم میلادی 2021 مصادف است با :

2021 February 3 , Wednesday ، 3 - 2 – 2021

روز مادر امسال

چرا میلاد حضرت زهرا (س)، روز زن است؟

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) آخرین پیامبر مسلمانان هستند که روز تولد آن حضرت روز زن نام گرفته است، اما چرا میلاد حضرت زهرا (س)، روز زن نام گرفته است؟

علت این امر را باید در شخصیت حضرت زهرا جستجو نمود. حضرت فاطمه(س) تربیت شده مکتب پیامبر (ص) و یک اسوه به تمام معنا در عرصه عشق و عبادت به خدا، خدمت به مردم، عفاف و پاکدامنی، خانه داری و تربیت فرزند، صحنه های سیاسی و اجتماعی و ... است. ایشان از باب مادر بهترین مادر و از باب زن و همسر نمونه بارز بهترین همسر است، به طوری که حضرت علی (ع) می فرمایند:لطف فاطمه (س) یک لحظه از من دریغ نشد و حتی او یک لحظه از من خواسته ای نداشت.

حضرت زهرا (س) نه تنها مادری دلسوز برای فرزندان خود بود بلکه مانند مادری دلسوز رسول خدا (ص) را در آغوش می گرفت، از او نگهداری می کرد، زخم هایش را مرهم می گذاشت رنج ها و دردهایش را کاهش می داد و ایشان گام به گام همراه پدر بزرگوارشان حضرت محمد(ص) حرکت می کرد و در تمام سختی ها با پدر شریک بود. به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب " اُم ابیها " داده است، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.

روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی بیاموزند چرا که تمام خصوصیاتی که باید زن نمونه از دیدگاه اسلام داشته باشد، حضرت فاطمه (س) داشت.

تاریخ دقیق روز مادر

منزلت مادر:

حضرت محمد صلی الله علیه و آله درباره مقام و منزلت حقیقی مادر می فرمایند:

الجنة تحت اقدام الامهات ; بهشت زیر پای مادران است.» ( کنز العمال، ج 16، ص 461، ح 45439؛ مستدرک الوسائل، ج 15، ص 180 )

«تحت اقدام الامهات روضة من ریاض الجنة; جای قدمهای مادران باغی از باغهای بهشت است .» ( میزان الحکمه :ح 22691 )

نکته :

روز مادر مثل روز زن یک مناسبت جهانی نیست و کشور های مختلف جهان تاریخ های متفاوتی را به عنوان روز زن و روز مادر جشن می گیرند.

تاریخ روز مادر 99 ، امسال روز زن چندمه ؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : روز مادر
وبگردی