علی اصغر شهبازی و پیمان معادی
مهم ترین فیلم های سینمای ایران با موضوع بیماری آلزایمر که لحظات ماندگاری را ثبت کرده اند را در این بخش مشاهده می کنید.

ماندگارترین فیلم های سینمایی درباره بیماری آلزایمر

21 سپتامبر همزمان با 30 شهریور مصادف با روز جهانی آلزایمر نام گذاری شده است. بیماری فراموشی یا همان آلزایمر یکی از سوژه های جذابی است و تاکنون فیلم هایی متعددی در داخل و خارج از کشور بر اساس آن ساخته شده و تحول و دگرگونی تدریجی وضعیت انسان را به تصویر کشیده اند.

در این بخش از نمناک 5 فیلم برتر سینمایی در ایران در سالهای اخیر را معرفی می کنیم که بیماری آلزایمر موضوع اصلی آنها بوده است.

آلزایمر ، 1389

فیلم سینمایی آلزایمر به کارگردانی احمدرضا معتمدی، یکی از فیلم های مهم در تاریخ سینما است که به بیماری آلزایمر پرداخته و داستان غم انگیزی را روایت می کند.

قصه فیلم آلزایمر درباره زنی است که بیست سال قبل جنازه همسرش را که طی یک تصادف دچار سوختگی شده بود را به او تحویل داده اند اما او باور نکرده و هر سال برای یافتن همسر خود در روزنامه آگهی می دهد.

مهتاب کرامتی ، مهدی هاشمی ، فرامرز قریبیان ، مهران احمدی و حمید ابراهیمی بازیگران فیلم آلزایمر را تشکیل داده اند.

مهتاب کرامتی و مهدی هاشمی

مهتاب کرامتی  ، مهدی هاشمی و مهران احمدی در نمایی از فیلم آلزایمر 

جدایی نادر از سیمین، 1389

فیلم موفق جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شد در کنار تمام شایستگی ها و ارزش های خود به موضوع مهمی همچون آلزایمر، به خوبی پرداخته بود.

موضوع اصلی این فیلم که با بیماری پدر، گره خورده بود به زیبایی توسط پیمان معادی و زنده یاد علی اصغر شهبازی به تصویر کشیده شده بود.

این موضوع یکی از دلایل مهم امتناع نادر با بازی پیمان معادی برای مهاجرت به همراه همسرش به خارج از کشور بود که در سکانس دادگاه توسط جمله درخشان« من که می فهمم اون پدرمه» به یکی از دیالوگ های ماندگار تبدیل شد. 

پیمان معادی و علی اصغر شهبازی

بازی ماندگار پیمان معادی و علی اصغر شهبازی در فیلم جدایی نادر از سیمین 

کفش هایم کو؟ ، 1394 

فیلم سینمایی کفشهایم کو؟ یکی دیگر از فیلم های ساخته شده با موضوع آلزایمر است که توسط کیومرث پوراحمد، خالق فیلم و سریال های ماندگار تلویزیونی ساخته شد.

این فیلم داستان زندگی مرد متمولی به نام حبیب با بازی رضا کیانیان را روایت می کند که پس از ابتلا به بیماری آلزایمر، خانواده اش او را ترک کرده اند. رضا کیانیان بازی تحسین برانگیزی در این فیلم داشته و دگرگونی های شخصیت مبتلا به این بیماری را برای مخاطب بسیار باورپذیر اجرا می کند.

رویا نونهالی ، مجید مظفری ، بهاره کیان افشار و مینا وحید از دیگر بازیگران این فیلم بودند.

رضا کیانیان و رویا نونهالی

رضا کیانیان و رویا نونهالی در فیلم سینمایی کفشهایم کو؟

سرکوب ، 1397

فیلم سرکوب به کارگردانی رضا گوران با بازی درخشان رویا افشار نیز به موضوع بیماری آلزایمر می پردازد. این فیلم داستان خانواده ای را روایت می کند که سالها زیر سلطه و آزار پدری مستبد زندگی کرده و بعد از گم شدن او، افراد خانواده دور هم جمع می شوند و خاطرات تلخ گذشته را مرور می کنند.

الهام کردا، سارا بهرامی و پردیس احمدیه در نقش دختران و همچنین رویا افشار و باران کوثری ایفاگر شخصیت پرستار او در فیلم سرکوب است.

رویا افشاری

سارا بهرامی ، رویا افشاری ، الهام کردا ، پردیس احمدیه و باران کوثری در فیلم سرکوب

نبات ، 1396

فیلم سینمایی نبات یکی دیگر از فیلم های غم انگیز اجتماعی است که به موضوع مهمی همچون بیماری آلزایمر می پردازد. نبات قصه پدر و دختری را روایت می کند که روزگار خوبی با هم داشته و دختر خانواده به نام نبات با فکر درگذشت مادر خود زندگی می کند اما مادر او بعد از چند سال از خارج بازگشته و پدر خانواده مانع ملاقات آنها می شود اما در نهایت از ابتلای همسر سابقش به بیماری آلزایمر مطلع می گردد.

شهاب حسینی ، نازنین فراهانی و ستایش محمودی بازیگران اصلی فیلم نبات هستند.

شهاب حسینی

نازنین فراهانی و شهاب حسینی در فیلم نبات

فیلمهای سینمایی ماندگار با موضوع آلزایمر

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
وبگردی