معایب ارتودنسی نامرئی

3 ایراد اساسی ارتودنسی نامرئی

کد مطلب : 88062زمان مطالعه : 4 دقیقه
ارتودنسی نامرئی یکی از محبوب ترین روش های درمان ارتودنسی بین بزرگسالان است که اتفافا بدون عیب هم نیست.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

شما هم این روز ها چیزهای زیادی درباره ارتودنسی نامرئی شنیده اید و درباره آن کنجکاو هستید؟ اگر چنین است این مقاله را بخوانید تا ببینید این روش ارتودنسی دقیقا به چه شکل است چه مزایا و حتی چه معایبی دارد.

ارتودنسی نامرئی یک اصطلاح جدید در دندانپزشکی است. احتمالا شما هم می دانید که برای مرتب کردن دندان ها حتما باید از یک سری وسایل و ابزار استفاده شود. رایج ترین وسایل ارتودنسی آن هایی هستند که به جلوی دندان ها متصل می شوند و به راحتی قابل مشاهده هستند زیرا اغلب وسایل این چنینی، فلزی اند. به مرتب سازی دندان ها با این روش ارتودنسی ثابت مرئی گفته می شود.
 اما یک سری وسایل دیگر هستند که در زمان استفاده؛ ظاهرا نامرئی هستند و کسی متوجه آن ها نمی شود. به درمان با این روش ارتودنسی نامرئی گفته می شود. در ایران هر زمان درباره این روش مرتب سازی دندان ها صحبت شد منظور استفاده از الاینرهای شفاف است. این ها قالب های بی رنگ و شفافی هستند که متحرک بوده و روی دندان ها قرار می گیرند. 

ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی چیست؟

مرتب سازی دندان ها با کمک الاینرهای شفاف مزایای زیادی دارد و به این خاطر است که هم اکنون، پر تقاضاترین روش در سراسر جهان همین روش نامبرده است. برخی از مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف عبارتند از:

  • هیچ محدودیت غذایی ایجاد نمی کنند
  • استفاده از آن ها بسیار ساده است
  • بهترین گزینه برای بزرگسالان و افراد شاغل هستند
  • سریع ترین روش مرتب کردن دندان ها هستند
  • نیاز به کمترین میزان مراجعه و ویزیت دارند
  • در حال حاظر مقرون به صرفه تر از سایر روش ها است
  • امروزه به عنوان بهترین روش ارتودنسی دندان در سراسر دنیا شناخته می شود

معایب اصلی ارتودنسی نامرئی با الاینرها کدامند؟

این روش یکی از بهترین تکنیک های مرتب سازی دندان ها است و به نسبت سایر روش های ارتودنسی عیب و ایرادهای بسیار کم و اغلب جزئی دارد. متخصصان بر این باورند 3 مشکلی که در ادامه توضیح داده شده اند اصلی ترین یا قابل توجه ترین معایب ارتودنسی نامرئی هستند.

1.نمی تواند تمام نامرتبی های دندانی را اصلاح کند

همه متخصصان این مورد را به عنوان یکی از بزرگترین معایب ارتودنسی نامرئی معرفی می کنند. چرا که با این روش فقط نامرتبی های جزئی تا متوسط دندانی قابل اصلاح هستند. اگر شما شخصی هستید که دندان هایتان به شدت به هم ریخته است و یا ناهماهنگی فکی دارید باید قید این روش را بزنید. 

2. هزینه آن رو به افزایش است

یکی از اصلی ترین معایب ارتودنسی نامرئی افزایش هزینه درمان با آن است. پر واضح است که کلا ارتودنسی جزء درمان های پر هزینه و گران قیمت دندانپزشکی است. زیرا هم تخصصی است و هم اینکه متاسفانه به دلایل خاصی طولانی مدت است. هزینه ارتودنسی به دلایلی که همه می دانیم در حال افزایش است چنانکه هزینه خورد و خوراک روزانه هم سر به فلک کشیده و میکشد.
اما دلیل روشن دیگری وجود دارد که توضیح می دهد چرا هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از سایر روش های دیگر در حال افزایش است. آن دلیل این است که فناوری و تکنولوژی ساخت الاینرها هر ساله پیشرفته تر شده و کیفیت درمان با آن نیز بیشتر می شود بنابراین هر ساله قیمت آن نسبت به روش های دیگر بیشتر می شود. 

3. برای این افراد مناسب نیست!

اصرار داریم که ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف برای بیشتر افراد جامعه مناسب است. این را از این جهت می گوییم که بیشتر افراد جامعه نامرتبی دندانی دارند، اما خوشبختانه بیشترشان نامرتبی جزئی تا متوسط دارند. بنابراین درصد زیادی از افراد جامعه می توانند با این روش ساده دندان هایشان را مرتب کنند. 
با این توصیف، برخی از افراد بهتر است این روش را در نظر نگیرند زیرا ممکن است برایشان مقرون به صرفه نباشد. 

نامرتبی جزئی دندان ها

ارتودنسی نامرئی چگونه نامرتبی دندان را برطرف می کند؟

ابتدا ویزیت می شوید

همه چیز از یک جلسه ویزیت ساده شروع می‌شود. زمانی که شما بلاخره تصمیم می‌گیرید که برای مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند خود به مطب یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

از دندان‌هایتان عکس و قالب گرفته می‌شود

متخصص، شما را معاینه می کند و سپس 2 کار مهم دیگر انجام خواهد داد. ابتدا از دندان هایتان عکس رادیوگرافی (با اشعه ایکس) می گیرد. در قدم بعدی قالب دندان هایتان را هم آماده می کند. گرفتن قالب زیاد زمان نمی برد و بسیار ساده تر از گرفتن عکس است و برای این انجام می شود که شکل ظاهری و موقعیت دندان ها نسبت به هم کاملا مشخص باشد.

در لابراتوار برایتان الاینر ارتودنسی نامرئی می سازند

ارتودنیست عکس ها، نتیجه معاینه خودش و قالب دندان هایتان را به لابراتوار ارسال می کند. لابراتوار جاییست که در آن بر اساس چیزهایی که ارتودنتیست فرستاده، برایتان الاینر شفاف ارتودنسی نامرئی می سازند.

الاینرها دندان های شما را کم کم مرتب می کنند

الاینرها به صورت جفتی ساخته می شوند و ممکن است برای شما بسته به شدت نامرتبی از 5 تا 15 جفت (مثال) الاینر ساخته شود. هر کدام از این الاینرها مقداری دندان هایتان را حرکت داده و مرتب می کنند. پس از 2 هفته استفاه از هر جفت الاینر، ماموریت آن جفت تمام می شود و باید جفت های دیگر را به ترتیب استفاده کنید. 

3 ایراد اساسی ارتودنسی نامرئی

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی