رفع بوی تینر
با رنگ کردن خانه بوی رنگ و تینر بر روی دست و اجسام می تواند بسیار آزار دهنده باشد و تا مدت ها در محیط منزل باقی بماند برای رفع این بوی تند می توانید از چند راهکار ساده استفاده کنید.

روش های موثر در رفع و از بین بردن بوی تینر

نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان اغلب با مشکلاتی از جمله بوی مواد رنگ و تینر همراه است. این بو می تواند موجب سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و سوزش چشم شود. تینر نوعی حلال رنگ برای رنگ های روغنی است که بوی تند و شیمیایی آن تا مدت ها به مشام رسیده و آزار دهنده است. در این بخش از سبک زندگی و خانه داری نمناک روشهای مختلفی را برای از بین بوی تینر از روی لباس، دست ها و لوازم ارائه می کنیم.

بوی لباس

رفع بوی تینر از روی لباس

مایع ظرف شویی

ابتدا مقدار کمی پودر لباسشویی را روی لباس آغشته به تینر بریزید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید. سپس لباس را با یک چهارم فنجان مایع ظرف شویی بشویید. هرگز لباس آغشته به تینر را ب لباس های دیگر نشوئید زیرا بوی تینر به لباس های دیگر منتقل می شود.

سرکه سفید

سرکه سفید در رفع بوی تینر موثر است. لباس های آغشته به تینر را در محلولی از آب ولرم و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید به مدت نیم ساعت خیس کنید. سپس لباس ها را با آب سرد بشوئید. همچنین می توانید سرکه رقیق شده را روی لباس ریخته و بعد از یک ساعت آن را بشوئید.

سرکه سفید

عصاره وانیل

لباس های آغشته به تینر را به صورت جداگانه در ماشین لباسشوئی قرار دهید. نصف بطری کوچک از عصاره وانیل را در ماشین لباسشوئی بریزد و دستگاه را روشن کنید. هنگامی که زمان شستشو به نیمه رسید، ماشین لباسشویی را خاموش کنید و پس از چند ساعت مقداری مواد شوینده به ماشین لباسشویی بریزید و دوباره آن را روشن کنید تا شستشوی لباسها از سر گرفته شود.

روش های از بین بردن بوی تینر از روی دست ها

ترکیب صابون و پوست پرتقال:

پوست پرتقال دارای رایحه قوی و خوشایندی است که در رفع بوی بد تینر موثر است. برای از بین بردن بوی تینر از روی دست ها، پوست پرتقال را خرد کرده و روی دست ها بمالید تا بوی پرتقال جایگزین بوی تینر شود.

 پوست پرتقال

روغن زیتون:

برای رفع بوی تینر،مقداری روغن زیتون به دست های خود بمالید. در صورت نداشتن روغن زیتون می توانید از روغن بچه استفاده کنید. پس از آغشته کردن دست به این روغن ها با استفده از یک دستمال کاغذی دستهای خود را پاک کنید.

ترکیب مایع ظرفشویی و نمک:

دو قاشق چایخوری نمک را در یک ظرفی بریزید و دستهای خود را به مایع ظرفشویی آغشته کنید. البته دستها را به آب نزنید زیرا نباید مایع کف کند. حال نمک را روی دستهای خود بریزید و خوب ماساژ دهید. نمک با خاصیت اسکراب خود، بوی نامطبوع تینر را از بین می برد. پس از یک دقیقه دست ها را با آب شستشو دهید.

ترکیب بوراکس و صابون:

بوراکس یا سدیم بورات نوعی پودر سفید رنگ است که از کریستال های نرم بی رنگ تشکیل یافته است. این پودر به راحتی در آب حل می شود و دارای کاربردهای بسیاری می باشد. بوراکس یکی از ترکیبات انواع شوینده ها، مواد آرایشی و لعاب است. دستهای خود را آغشته به ترکیب این پودر و صابون کرده و خوب بشویید. این ترکیب اصطکاک و ایجاد گرم می شود که جای نگرانی نمی باشد.

صابون

روغن نباتی:

اگر دست های شما به تینر یا بنزین آغشته شد می توانید با استفاده از روغن نباتی بوی بد را از بین ببرید. دست های خود را به روغن نباتی آغشته کرده و خوب ماساژ دهید. سپس دستها را با آب و صابون بشوئید.

رفع بوی تینر از روی فرش

الکل:

برای از بین بردن بوی تینر الکل را امتحان کنید. پارچه ای سفید و تمیز را به الکل آغشته کنید و روی قسمتی از فرش که تینر ریخته شده است بکشید.تکرار این کار باعث جدا کردن تینر از روی فرش و بخار الکل می شود.

جوش شیرین و روغن عصاره ای:

یک پارچه سفید، خشک و تمیز را روی قسمتی از فرش که آلوده به تینر است بکشیدو تا حد ممکن آن را خشک کنید. سپس 10 قطره از یک روغن عصاره ای را با دو فنجان جوش شیرین ترکیب کره و روی لکه تینر بریزید.پس از یک ساعت روی فرش را جاروبرقی بکشید.

جوش شیرین

باز کردن پنجره ها

ساده ترین روش برای رفع بوی تینر از روی فرش، باز کردن پنجره و استفاده از باد کولر یا پنکه برای تهویه هوا است.

نکته:تینر یکی از مایعات اشتعال پذیر است. بنابراین دمای محیط آغشته به تینر نباید بالا باشد. هممچنین نباید هیچ جرقه یا شعله ای روشن شود زیرا خطر اتش سوزی وجود دارد.

رفع بوی تینر از فضای داخل ساختمان

ذغال چوب:

بارها در بخش های مختلف نمناک به اشاره شده است که زغال چوب خاصیت جذب کنندگی بالایی دارد. به همین دلیل می توان برای جذب بوی تینر و انواع رنگ و مواد شیمیایی استفاده کرد. مقداری ذغل چوب را در قسمت های مختلف ساختمان قرار دهید تا بوی نامطبوع را به خود جذب کند.

دانه قهوه:

یکی از روشهای موثر برای رفع تینر دانه قهوه است. در قسمت های مختلف اتاق ، دانه های قهوه بگذارید تا بوی تینر را جذب کند.

دانه قهوه

آمونیاک:

برای از بین بردن بوی تینر یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در آب سرد ترکیب کرده و در فضای اتاق قرار دهید. این روش به همراه تهویه مناسب در رفع بوی تینر موثر است.

لیمو:

لیمو علاوه بر جذب بوی بد محیط موجب خوشبو شدن محیط اطراف می شود. چند عدد لیمو را از وسط برش داده و در نزدیک دیوارهای رنگ شده قرار دهید. بعد از دو روز لیمو بوی مواد رنگی و تینر را به طور کامل جذب می کند و رایحه مطبوعی را در فضای ساختمای پراکنده می نماید.

ترفند رفع بوی تینر از لباس ، دست و سطوح دیگر

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : رفع بوی بد
وبگردی