عطر مردانه
اگر که بعد از انتخاب و خرید عطر، ماندگاری آن نیز برای شما یک دغدغه است. پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید تا هر آنچه درباره ماندگاری عطر نمی دانید آشنا شوید.

ماندگاری عطر

بوی خوش یک عطر را زمانی تجربه می کنیم که در حال تبخیر شدن است، عصاره روغن های طبیعی اش در حال گرم شدن هستند، از روی پوست جدا می شوند و حس بویایی تان را تحریک می کنند. عطر و ادکلن از جمله اقلام مورد استفاده در تعریف خوش تیپی و ظاهر یک فرد است و انتخاب نوع آن نشانه سلیقه آن فرد است.

معمولا آقایان بیشتر به دنبال رایحه های تلخ تر و خانم ها بوی شیرین را می پسندند. هزینه خرید عطر طبیعی کم نیست، برای همین هم توقع دوام و ماندگاری بالا داشتن از آن، طبیعی است. با وجود این اکثر مواقع بوی آن ها خیلی زود می پرند. برای اینکه بدانیم چطور ماندگاری عطر را بالا ببریم باید با طرز صحیح استفاده از آن آشنا شویم.

خرید عطر

ماده ماندگار کننده عطر 

موادی از قبیل دیپروپیلن گلیکول (DPG) یا ایزو پروپیل میریستیت (IPM) یا دی اتیل فتالات (DEP) در حد 2 درصد وزن عطر باعث کمی افزایش در دوام و ماندگاری آن خواهد شد. البته کارخانه های سازنده باید این مواد را به اندازه محدود استفاده نموده و اگر مقدار بیشتری اضافه نمایند ممکن است باعث خفگی بشود. به همین دلیل توصیه می شود که از عطرهای اصل فروشگاه عطر شقایق انتخاب کنید و از انواع تقلبی آن ها استفاده نکنید، زیرا این مواد آسیب جدی به ریه و تنفس شما می زنند.

تاثیر شرایط نگهداری عطر در دوام و پخش بو

عطر را پس از استفاده در جای خشک و خنک و به دور از تابش آفتاب نگهداری کنید، زیرا نور خورشید و همین طور گرمای خورشید مایع درون آن را اکسید می کند و ترکیبش را تغییر می دهد و موجب شکسته شدن مولکول ها و کم شدن کیفیت و ماندگاری آن می شود.توجه داشته باشید که همیشه در پوش آن باید پس از استفاده گذاشته شود و همچنین برای جلوگیری از، حذف نت های بویایی آن ها، برخی را که کمتر استفاده می کنید در داخل جعبه خودش و در محلی خشک، تاریک و خنک بگذارید.

ماندگاری بالای بو از طریق رطوبت پوست

در پاسخ به این سوال که چطور ماندگاری عطر را بالا ببریم، باید بدانید که بوی عطرها در محیط مرطوب ماندگاری بیشتری دارند. قبل از استفاده از آن ها، ابتدا نوع پوست خود را ارزیابی کنید که اگر پوست شما خشک است، از یک کرم مرطوب کننده بدون رایحه استفاده کنید تا به ایجاد رطوبت و نرمی پوست شما کمک کند و بوی تند و متفاوتی نداشته باشد. اجازه دهید تا کرم مرطوب کننده به خوبی توسط پوستتان جذب شود.

مطمئن شوید که نقاط ضربان دار شما مرطوب شده است. اگر پوستی دارید که پس از زدن کرم مرطوب کننده، باز هم خشک باقی می ماند، باید اسپری ادکلن را در طول روز و شب در نقاط مختلف بدن تکرار کنید، زیرا پوست خشک آن را می مکد و رایحه را زودتر از بین می برد. طبیعتا بهتر است که از بوهای تند استفاده کنید چون بیشتر از بوهای ملایم ماندگاری دارند. 

عطر زنانه

طریقه صحیح استفاده از عطر 

روش استفاده از عطر بدین صورت است که آن را روی قسمت های نبض دار بدن اسپری کنید، آن هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می شود و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند، زیاد می شود. دستتان را در فاصله 10 تا 15 سانتی متری این نقاط نبض دار بگیرید و به آرامی آن را اسپری کنید. 

در مورد مچ دستتان یک نکته را به خاطر داشته باشید که بعد از اسپری روی آن ها، مچ ها را به هم نسایید، این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می شود. بعضی ها ادکلن را تنها روی گردنشان اسپری می کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از رایحه رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می شود. 

اسپری عطر روی نبض

بسیاری از خانم ها نمی دانند که عطر را به کجای پوست خودشان بزنند. باید آن را به نقاطی که دارای نبض است بزنید. در حقیقت نقاط دارای نبض، نقاطی هستند که فاصله رگ ها از سطح پوست به کمترین حد خود می رسد و در همین نقاط، رگ های خونی حرارت بیشتری از خودشان می دهند که به صورت یک پمپ کوچک عطر عمل می کند و بوی آن هم بهتر متصاعد می شود. 

نقاط دارای نبض عبارتند از مچ دست، پشت گوش، پشت زانوی پا و پشت آرنج دست و قسمت پایین گلو. موهای سر نیز جای مناسبی برای اسپری کردن هستند. هر جایی که بروید ردی از بوی خوش در هوا به جا خواهید گذاشت. ادکلن هایی که با هر حرکت سر، نت های دلپذیری را در هوای اطراف منتشر می کنند، عطر مو نام دارند. در ضمن برای اینکه بوی عطر دوام بیشتری داشته باشد، روی مچ های پا نیز می توانید اسپری کنید که جریان متصاعد شدن آن را از پایین به بالا امکان پذیر می سازد.

عطر

اسپری عطر روی لباس

بعضی ها به اشتباه فکر می کنند که روش استفاده از عطر روی لباس کار درستی است. یادتان باشد که ادکلن را پیش از پوشیدن لباس به خود بزنید. اگرچه ممکن است قسمت های نبض دار بدن با لباس پوشیده شود اما هنگامی که ادکلن را مستقیما روی پوست خود بزنید، ماندگاری بیشتری نسبت به زمانی که روی لباس خود بزنید، خواهد داشت چون بیشتر آن ها برای به کار بردن روی پوست طراحی شده اند و نکته مهم این است که نوع پوست روی رایحه منعکس شده از عطر تاثیر دارد، به عبارت دیگر برای هر پوستی باید ادکلن مناسب خودش را انتخاب کرد.

تاثیر آب و هوا بر ماندگاری رایحه

نوع آب و هوایی که در آن قرار دارید به میزان کارکرد پخش بو و همینطور ماندگاری آن ها تأثیر می گذارد. آب و هوای سرد، نت های بویایی گل دار را تقویت می کند. به همین دلیل است که عطرهای مناسب فصل تابستان در فصل های زمستان و یا پاییز کارایی و اثربخشی مناسبی ندارند.

برعکس، آن هایی که سبک و خنک تر هستند در تابستان و بهار بهتر عمل می کنند چرا که گرما و رطوبت بدن باعث بوجود آمدن ماندگاری رایحه برای تمام طول روز می شود. در بین رایج ترین نت های پایه بکار برده شده، می توان به انواع چوبی، نعناع هندی، وانیل، کندر، کاج، سدر، و… اشاره کرد که ماندگاری بیشتری دارند.

حفظ پوست سالم و افزایش بوی عطر

پوست سالم رمز استفاده موفق از محصولات آرایشی و زیبایی است. ابتدا مطمئن شوید که پوست شما پیش از استفاده از ادکلن کاملا شسته و تمیز است. اگر از ادکلن برای این منظور استفاده می کنید که بوی بد بدن شما را بپوشاند، این بو به مدت طولانی نمی ماند و سرانجام بوی بدن شما بر آن غلبه می کند.

دقت کنید که عطر را در جایی که ماده بوبر یا ضد عرق استفاده کرده اید، به کار نبرید. قبل از استفاده از ادکلن مطمئن شوید که خراش و زخم روبازی بر روی پوست خود ندارید، زیرا ترکیب آن با مایعات بدن باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

میزان غلظت عطر

دوام یک رایحه، رابطه مستقیمی با میزان روغن موجود در فرمول آن دارد. غلیظ ترین عطر ها در درجه اول خود پرفیوم (Perfume) می باشد و پس از آن وجود ادو پرفیوم ها (Eau de Perfume) هستند و بعد از آن ادو تویلت  (Eau de Toilette)است. در واقع میزان ماندگاری رابطه معکوسی با نسبت آب و الکل موجود در آن ها دارد.

 

 

 

چطور ماندگاری عطر را بالا ببریم

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی