شارژ گوشی در شب
اگر فرد مشغولی باشید شاید شب ها را زمان مناسبی برای شارژ باتری گوشی بدانید. اما ایا شارژ گوشی شب تا صبح به گوشی آسیب میرساند یا خیر؟

دلیل اشتباه بودن شارژ گوشی در شب

گوشی ها از ابزارهای کارآمدی در زندگی هر یک از ما هستند که طول عمر هربار شارژ آنها نهایتا یک روز کامل می باشد و ما باید مجددا باتری آنرا برای استفاده، شارژ مجدد کنیم. اما اشتباهی که ممکن است گاها رخ دهد، متصل کردن گوشی به شارژر در طول شب تا صبح است. با این وجود گرچه از این اشتباه مطلع هستیم، اما باز هم آنرا تکرار می کنیم. طبق بررسی هایی که شده است، شارژ 100 درصد گوشی کار اشتباهی می باشد و می تواند عمر باتری را کاهش دهد. با این وجود در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با دلیل عدم شارژ گوشی شب تا صبح آشنا سازیم. همراه ما باشید.

چگونه طول عمر باتری تعیین می شود؟

زمانیکه یک گوشی طراحی می شود، بنابر میزان نیرو مورد نیاز گوشی، باتری مخصوص گوشی با ظرفیت مدنظر درنظر گرفته می شود و درون قاب پشتی گوشی قرار می گیرد. اما بعد از یک مدت استفاده از گوشی، به تدریج ظرفیت باتری گوشی کاهش می یابد. یعنی اینکه شاید اگر در روزهای اول خرید گوشی، میزان شارژدهی گوشی شما 10 ساعت باشد، بعد از 6 یا 7 ماه، شاید به 8 یا 7 ساعت برسد.

شارژ کردن گوشی

اما در کل چیزی که همه ما از یک باتری گوشی انتظار داریم این است که بعد از شارژ کامل، یک صبح تا غروب، پاسخگوی ما باشد و خاموش نشود. با این وجود میزان ظرفیت باتری توسط مجموعه طراح گوشی انتخاب می شود. همچنین تعداد چرخه های شارژ 0 تا 100 نیز توسط شرکت تولید کننده باتری طراحی می شوند. برای مثال چرخه شارژ باتری گوشی Z، حدودا 500 دور شارژ کامل است. زمانیکه شارژ 501 از صفر تا صد انجام شود، ظرفیت باتری کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل گفته می شود که گوشی را 0 تا صد شارژ نکنید چرا که طول عمر باتری کاهش پیدا خواهد کرد.

دلیل کاهش طول عمر باتری های لیتیوم یونی

همانگونه که مطلع هستید، باتری های لیتیوم یونی از جدیدترین باتری هایی است که گوشی ها، تبلت ها و لپ تاپ ها بکار می رود که ابعاد کوچکتر، ظرفیت بیشتر و شارژ سریعتر را در خود جای داده اند. اما زمانیکه شما باتری لیتیوم یونی را اجازه می دهید تا به شارژ 80 درصد برسد و سپس زمانیکه به شارژ 20 درصد رسید آنرا به شارژر متصل کنید، زودتر تخریب خواهد شد و طول عمر کمتری خواهد داشت. اما زمانیکه شما باتری را اجازه می دهید تا به 50 درصد برسد، بهترین عملکرد را خواهید دید و طول عمر آن کاهش پیدا نخواهد کرد.

گوشی

با این وجود اگر چرخه شارژ باتری شما 500 باشد، باتری را تا 80 درصد شارژ کنید و زمانیکه به 20 رسید، به شارژر متصل کنید، می توانید چرخه شارژ را به 1000 بار برسانید. یعنی اینکه ظرفیت باتری شما حدودا 3.5 سال ثابت باقی خواهد ماند و بعد از آن به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو یکی از دلایل اصلی که نباید گوشی خود را شب هنگام به شارژر متصل کنید، این گزینه می باشد تا چرخه شارژ باتری را کم نکنید.

اما چرا نباید گوشی رو شب ها به شارژر متصل کنیم؟

طبق گفته های قسمت بالا، توصیه می شود که شب ها به هیچ وجه گوشی را به شارژر متصل نکنید چرا که با هربار شارژ کامل 100 دردصدی، یک روز از چرخه شارژی که شرکت تولید کننده باتری درنظر گرفته است، کم خواهد شد. با این وجود اینکه گوشی را شب تا صبح حدودا 7 تا 8 ساعت به شارژر متصل کنیم، می تواند عامل اصلی برای کاهش عمر باتری گوشی ما باشد و ظرفیت باتری گوشی ما کاهش پیدا کند. به همین دلیل توصیه می شود به هیچ وجه شب ها گوشی را به شارژر متصل نکنید.

استفاده از گوشی حین شارژ شدن گوشی

برای هر یک از ما پیش آمده است که درحال کار با گوشی هستیم که ناگهان با پیغام کم شدن شارژ گوشی ربرو می شویم و دست از کار با گوشی برنمیداریم و درحالی که در حال کار با گوشی هستیم، به شارژر متصل می کنیم. حتی اگر تجربه این کار داشته باشید حتما متوجه چنین چیزی شده اید که گوشی شما از حالت عادی زودتر هم نیز شارژ می شود. با این وجود شاید اینگونه شارژ سریع را یک نوع ترفند می دانید.

اما در حقیقت برخلاف این می باشد چرا که این فرایند باعث تخریب باتری شما خواهد شد و در نهایت صدمه جدی خواهد دید که نتیجه آن نیز تعویض باتری و یا حتی گوشی شما خواهد شد. اما چرا گوشی؟؟! زمانیکه شما در حال کار کردن با گوشی هستید و همزمان به شارژر متصل می کنید، متوجه این می شوید که گوشی شما شروع به داغ کردن می کند که تکرار این فرایند می تواند باعث اسیب رساندن به پردازنده گوشی نیز شود که هزینه آن نیز خرید گوشی جدید می باشد.

گوشی و شارژر

از این رو اگر گوشی خودتان را نمیخواهید به زودی از دست بدهید و میخواهید چند سالی آنرا به همراه خودتان داشته باشید، توصیه می شود در حین شارژ از گوشی استفاده نکنید.

چگونه عمر باتری گوشی و تبلت را زیاد کنیم؟

با وجود گفته های بالا تصمیم داریم در ادامه این گزارش از نمناک کلیاتی را جهت افزایش طول عمر باتری گوشی ذکر کنیم که بدون شک می توانند تاثیر موثری بگذارند که عبارتند از؛

  1. شارژ گوشی بین 20 تا 80 درصد
  2. از شارژ 100 گوشی خودداری کنید.
  3. دستگاه خود را در دمای اتاق نگه دارید و از گرمای زیاد خودداری کنید.
  4. قبل از شارژ، برنامه های در حال اجرا را ببندید.

چرا شارژ گوشی شب تا صبح خوب نیست؟

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : شارژ گوشی
وبگردی