شروع مدرسه
برخی از رفتارهای نادرست والدین درباره شروع مدرسه باعث میشود که فرزندانشان دچار مشکلات زیادی در این روزهای مهم شوند پس باید از این رفتارها جلوگیری شود.

نکاتی بسیار مهم از شروع مدرسه برای والدین کودکان دبستانی

بزرگ کردن یک فرزند به معنای این است که همیشه باید به این فکر کنید که کارتان را درست انجام داده اید یا باید به گونه ‌ای متفاوت رفتار می کردید؛ در هر صورت برای هیچ مشکلی در فرایند بزرگ کردن کودک، یک پاسخ دقیق و درستی وجود ندارد؛ اما بعضی اشتباهات هستند که اگر در موردشان آگاهی پیدا کنید، می توانید از آن ها جلوگیری کنید‌. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک قصد داریم در مورد شروع مدرسه و اشتباهاتی که والدین هنگام مدرسه رفتن بچه ها مرتکب می شوند؛ توضیح مفصلی دهیم.

ابراز بیش از حد احساسات

زمانی که کودکتان برای اولین بار یا بعد از تعطیلات تابستانی می خواهد به مدرسه برود، شروع به گریه کردن می‌ کند و احساسات زیادی از خودش نشان می دهد، در واقع نمی خواهد از والدینش جدا شود؛ زیرا والدین نقطه امن زندگی او هستند. گاهی اوقات نه تنها بچه ها احساساتی می شوند، بلکه والدین هم از خودشان احساسات زیادی ابراز می کنند.

حال شما بعنوان والدین؛ اولین کاری که باید انجام دهید این است که استرس و اضطراب خود را کنترل کنید و مراقب احساسات تان باشید و وقتی که می خواهید از کودک تان خداحافظی کنید، گریه نکنید. به او جملات مثبت بگویید و اگر او سال اول دبستان است، حتما از قبل به محیط مدرسه ببریدش تا با فضا آشنا شود.

گریه کردن

کمک نکردن به کودک در انجام تکالیف یا مدیریت زمان

یاد دادن استقلال به کودک اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما از طرفی هم؛ به زمان و تلاش نیاز خواهد داشت. کودکان نیاز به این دارند که یک راهنما داشته باشند تا یاد بگیرند چگونه زمان خود را مدیریت کنند و تکالیفشان را انجام دهند.

اگر برای هفته آینده تکلیف مدرسه دارد، شاید نداند که بهتر است از همین امروز برای آن آمادگی پیدا کند و یک سری کارها را انجام دهد. شما به عنوان والدین باید سعی کنید که این مدیریت زمان و برنامه ریزی را برای فرزندتان انجام دهید و در این زمینه به او کمک کنید.

القا کردن ترس های خود به او

همه ما به عنوان والدین، ترس ها و اضطراب هایی داریم. در واقع بسیار مهم است که بدانیم کودکمان در مدرسه خوب ظاهر می شود و می تواند سر کلاس درس بنشیند. یکی از اشتباهاتی که مرتکب می‌ شویم، این است که این نگرانی را به او منتقل می‌ کنیم؛ اما نمی‌ دانیم که با این کار؛ به او آسیب می زنیم؛ در صورتی که داشتن آرامش بسیار مهم است.

شما به او بگویید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت. نگرانی خود را به فرزندتان انتقال ندهید. اگر احساس می کنید این نگرانی زیاد است و قابل کنترل نمی باشد؛ می توانید به یک درمانگر مراجعه کنید.

نخریدن لوازم مورد نیاز

گاهی اوقات والدین نمی‌ دانند که نیاز کودک دقیقاً در مدرسه چیست و همین باعث می شود که او در مدرسه هنگام انجام کار با کمبود بعضی از لوازم مواجه باشد و این اتفاق؛ آسیب زننده خواهد بود. اگر به خودتان مطمئن نیستید که چیزی را جا انداختید یا خیر، حتما می توانید از معلم مدرسه کمک بگیرید و بپرسید که دقیقاً چه چیزهایی نیاز هست.

لوازم تحریر

شلوغ کردن بیش از حد برنامه کودک

اشتباهی که خیلی از والدین مرتکب می‌ شوند، این است که فعالیت‌ های زیادی را در نظر می‌ گیرند که کودکشان آن‌ ها را انجام دهد و فکر می‌ کنند که انجام این کار خوب است؛ اما حتماً باید به فرزندتان استراحت دهید. اینکه او در طول روز باید چند فعالیت مختلف را به انجام برساند و به چند کلاس برود، قطعا خسته و کلافه اش می کند.

صحبت های منفی در مورد معلم مقابل فرزند

گاها معلم و والدین اختلاف نظر دارند که شاید کمی کلافه کننده به نظر برسد؛ اما بدترین حالت این است که والدین مقابل فرزندِ خود از معلم بد بگویند که همین باعث نامنظم شدن بچه ها می شود و عقاید آن ها را راجع به معلم به هم می ریزد و طرز فکر منفی در مورد مدرسه پیدا می کنند.

نبردن کودک به مدرسه در روز های اول

شاید روز اول مدرسه اتفاق خیلی خاص و مهمی نیفتد؛ اما بسیار مهم است که بچه ها حضور داشته باشند تا با قوانین، معلم، دوستان و روابط جدید آشنا شوند. اگر مسافرت رفته اید یا اینکه می خواهید روزهای اول مدرسه فرزندتان را در خانه نگه دارید و چند روز دیگر او را به مدرسه بفرستید، بدانید انجام این کار غلط است و کار معلم را هم سخت‌تر می کنید.

والدین دانش آموز ابتدایی، بخاطر بچه ات اینو بخون

4.840
این مطلب مفید بود ؟382
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی