دریاچه بایکال
در سطح آب بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان پدیده ای نادر توجه همه را به خود جلب کرد اما هیچ کس نمیداند چرا و چگونه این سنگهای سنگین روی آب شناور مانده اند.

پدیده نادری که باعث می شود سنگ ها روی آب بایستند

در فصل زمستان در دریاچه بایکال، صحنه ای از یک پدیده طبیعی نادر به نام بایکال زن اتفاق می افتد. پدیده ای که در آن سنگ های بزرگ با حفظ تعادل روی سطح آب دریاچه می ایستند انگار که این سنگ ها روی هوا جریان پیدا کرده اند.

این دریاچه که آب های شگفت انگیزی دارد، بسیار بزرگ است و گاهی اوقات با دریا اشتباه گرفته می شود. همچنین عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه روی کره زمین محسوب می شود. بزرگترین حجم آب تازه داخل این دریاچه قرار می گیرد و یکی از جالب ترین حقایقی است که در مورد دریاچه بایکال خواهید شنید.

چیزهای عجیب دیگری هم در مورد این دریاچه وجود دارد که باعث شده است آن را به یک دریاچه رمزآلود تعبیر کنند. همانطور که گفتیم، در این پدیده عجیب و غریب سنگ ها به طرز اعجاب انگیزی تعادل خود را روی آب حفظ می کنند و بالای سطح آب یخ زده، حتی یخ های بسیار کوچک و نازک می ایستند. دانشمندان سال های طولانی این پدیده نادر را مورد مطالعه قرار دادند اما هنوز نتوانستند نظر قابل قبولی برای این اتفاق ارائه دهند.

عکس های مربوط به این دریاچه از چهار سال قبل انتشار پیدا کرد و در فضای مجازی دست به دست شد، بعد ها محققان اعلام کردند که این پدیده ی نادر معمولاً در فصل زمستان و تحت شرایط خاصی اتفاق می افتد و همیشگی نیست.

سنگ روی آب

بایکال زن به چه معناست ؟

بایکال زن به معنای سنگ های شبیه zen با سطح صاف است که می توانند کمی بالاتر از سطح آب روی قسمت آب بایستند. ظاهر این سنگ ها جذاب است و دانشمندان در کل جهان به دنبال کشف ماهیت این سنگ ها هستند و مدت زمان طولانی، آن را مورد مطالعه قرار داده اند.

مطالعات نشان می دهد؛ این پدیده زمانی اتفاق می افتد که این سنگ ها روی سطح دریاچه دچار یخ زدگی می شوند و سپس با اشعه های خورشید گرم شده و یخ ها شروع به ذوب شدن می کنند. البته فقط گرما عامل ایجاد این پدیده نیست.

سنگ معلق در هوا

وزش بادهای قوی هم گاهی اوقات نقش مهمی در ایجاد تشکیل چنین سنگ هایی دارد و از ذوب شدن یخ های مرکزی جلوگیری می کند. بیشتر یخ موجود در زیر این سنگ ها به دلیل گرما آب می شوند اما قسمت های مرکزی این یخ ها دست نخورده باقی می مانند و این پدیده اتفاق می افتد.

باد های بسیار قوی و خنک در این ناحیه نیز باعث یخ زدن آب اطراف این سنگ ها می شود.

راز سنگهای عجیب معلق روی آب دریاچه بایکال ! + عکس

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی
    not found