شب یلدا
در شب یلدا خانواده ها تا نیمه شب دور هم می نشینند. در این شب با بازی ها و سرگرمی های جذاب در کنار خانواده لذت ببرید.

بازی های شب یلدا و سرگرمی های جذاب شب چله

شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال و آغاز گر زمستان است، در این شب اغلب ایرانیان بنابر آیین گذشتگان تا پاسی از شب دور هم می نشینند تا ایزد مهر را در نبرد با دیو تاریکی یاری رسانند.

اگر جشن شب یلدا با در میان خانواده های شما هم برپا می شود، یلدا را دوستانه تر و شادتر برگزار کنید و در کنار حافظ خوانی و شاهنامه خوانی و خوردن خوراکی های خوشمزه یلدایی بازی های مهیج و خانوادگی که در این بخش از نمناک آورده ایم، انجام دهید.

شب یلدا

سرگرمی شب یلدا و بازی های خانوادگی

برای خوش گذرانی این شب زیبا در کنار خانواده و عزیزانتان، چند سرگرمی و بازی هیجان انگیز پیشنهاد می شود که شامل:

مشاعره

مشاعره یکی از بازی‌های چالش‌برانگیز و بسیار جذاب است که بسیاری از دوستداران شعر و ادبیات فارسی به آن علاقه‌مندند. مشاعره به معنی مسابقه شعرخوانی می باشد و بدین‌صورت است که هر یک از افراد بیتی شعر از بر می‌خواند و نفر بعدی باید شعر خویش را با آخرین حرف آن بیت آغاز کند، این بازی را بهتر است در دورهمی های شب یلدا انجام دهید.

شاهنامه خوانی

یکی از آداب و رسوم شب یلدا، شاهنامه خوانی است چرا که فردوسی بزرگ به آیین های ایران زمین وابستگی بسیار داشته و در پاسداشت این جشن ها و آیین ها می کوشیده است. در دورهمی‌های این شب زیبا، شاهنامه بخوانید و از شنیدن داستان‌های جذاب شاهنامه از زبان بزرگان خانواده لذت ببرید.

اسم فامیل

اسم و فامیل از جذاب ترین بازی ها در شب یلدا است که در دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی بسیار پرطرفدار است. در دورهمی یلدایی شما می توانید با چند کاغذ و قلم یک جمع ساکت را در کوتاه ترین زمان به یک میدان مسابقه جذاب تبدیل کنید.

پانتومیم

پانتومیم یک بازی گروهی جذاب و هیجان‌انگیز برای مهمانی‌های شب یلدا است. پانتومیم (ادا بازی، لال بازی) یک نمایش بی کلام است که بازیکن یا پانتومیم باز، باید با کمک نمایش نشانه ها و حرکات بدنش، مفهومی را به دیگران انتقال دهد. در بازی پانتومیم می توانید کلمات سخت، ساده و یا ضرب المثل های جالب را انتخاب کنید و یا با انتخاب کلمات خنده دار به بازی جذابیت بخشید.

پانتومیم

برنامه های تفریحی شب یلدا

اگر علاقه مند به بازیهای خاص و تفریحات پرهیجان تر هستید، بازی های زیر را امتحان کنید:

مافیا

بازی مافیا از جمله بازی های جذاب و گروهی است که می توانید در جمع دوستانه شب یلدا آن را تجربه کنید.

شرکت‌کنندگان در این بازی به دو دسته اصلی مافیا (یا دزدها) و شهروندان با نقش‌های مختلفی شامل پلیس و پزشک و... تقسیم شده و یک نفر به عنوان حاکم یا کدخدا انتخاب می‌شود. با پخش کردن کارت‌ها بین افراد نقش‌ها مشخص می‌شود. کسی نباید نقش خود را فاش کند و اعضای مافیا باید در پوست شهروند هدف خود را پیش برند.

سپس با اعلام کدخدا همه باید چشم‌ها را ببندند و مافیا چشم‌ها را باز می‌کنند، بدون اینکه شهروندان متوجه شوند، یکدیگر را می‌شناسند، تصمیم به حذف یکی از شهروندان می‌گیرند و به خواب می‌روند. در هر روز شرکت‌کنندگان باید با توضیحات قانع کننده برای حذف اعضای مافیا به توافق برسند. این بازی تا جایی ادامه می یابد که یکی از دو گروه مافیا یا شهروندان برنده شوند.

دبرنا

دبرنا یکی دیگر از بازی های دورهمی هیجان‌انگیز شب یلدا است. برای این بازی باید تعدادی کارت تهیه کنید که اعداد بین 1 تا 99 در خانه‌های مختلف روی آنها نوشته شده باشد. یک کیسه سفید نیز لازم است که مهره‌هایی با اعداد 1 تا 99 روی آنها نقش بسته باشد. یک نفر هم کیسه را می‌گیرد و مسئول درآوردن مهره‌ها و خواندن عدد آنها می‌شود. قبل از بازی بین شرکت کنندگان باید یکی دو مشت لوبیا پخش کرده و به هر نفر تعداد مشخصی کارت بدهید.

دارنده کیسه شروع به درآوردن مهره‌ها و خواندن اعداد می‌کند. در صورتی که فرد آن عدد را در کارت هایش داشته باشد،جای آن را با لوبیا پر می‌کند. هر کسی که زودتر از دیگران یک ردیف از اعداد را پر کرد، با گفتن دبرنا برنده می شود.

دبرنا

من کی‌ام؟

بازی “من کی‌ام؟” یک پیشنهاد جالب برای بازی شب یلدا است. در این بازی روی یک کاغذ نام یک شخصیت شناخته شده نوشته می‌شود و روی پیشانی یکی از حاضران جمع چسبانده می‌شود. بقیه حاضرین باید با راهنمایی غیرمستقیم به شخص بفهمانند که اسم چه شخصیتی روی پیشانی‌اش نوشته شده است.

بازی های دورهمی شب یلدا

دورهمی های شب یلدا را با بازی ها و سرگرمی های زیر، زیباتر کنید:

شعر یادت نره

این بازی برای شب یلدا و دورهمی های دوستانه مناسب است. در این بازی دورهمی دو تیم مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و یک آهنگ پلی می‌شود و یک دفعه موسیقی متوقف می‌شود، در این حالت بازیکنان باید ادامه آهنگ را بخوانند.

سایکو

سایکو یک بازی دورهمی جذاب و چالش‌برانگیز برای شب یلدا است. در این بازی گروهی یک نفر به عنوان روانکاو از جمع خارج شده و باقی افراد یک ویژگی مشترک فرضی مثل ترسیدن از تاریکی، آلرژی به عطر و... را انتخاب کرده و سپس روانکاو به جمع اضافه شده و باید حدس بزند که این ویژگی مشترک چه چیزی است.

بازی های فکری

بازی های فکری از جذاب ترین بازی ها هستند که در شب یلدا می توانید با یکدیگر انجام دهید. بازی بالماسکه، بازی فکری ایستگاه آخر، بازی نامیرا، بازی رسام و بروکا، بازی های رومیزی و... بسیار سرگرم‌کننده و مفرح هستند، جنبۀ آموزشی نیز دارند.

یک دروغ و دو حقیقت

بازی یک دروغ دو حقیقت بسیار جذاب است. در این بازی باید به هر بازیکن تعدادی شکلات بدهید. شرکت کننده باید سه جمله در باره ی خود بگوید که یکی از آن ها دروغ و دو تای دیگر حقیقت داشته باشند.

دیگران می بایست حدس بزنند که کدام جمله دروغ است. اگر فردی درست حدس بزند می تواند یک شکلات دریافت کند. برای هر حدس اشتباه، حدس زننده باید یکی از شکلات هایش را به گوینده بدهد. برنده کسی است که بیشترین تعداد شکلات را داشته باشد.

دروغ و حقیقت

بازی شب یلدا برای کودکان و نوجوانان

اگر مایلید در این شب، کودکان را به شکلی که دلخواه آنهاست سرگرم کنید، پس موارد زیر با حتما به یاد بسپارید:

یک قل دو قل

برای سرگرمی شب یلدا می توانید به سراغ یک قل دو قل بازی نوستالژیک بروید، تنها کافیست که یک جمع دوستانه و چند قطعه سنگ ریز و گرد در دسترستان قرار گیرد. این بازی برای کودکان بسیار مهیج است.

تیله بازی

تیله بازییکی از بازی های مهیج برای شب یلداست که از گذشته تا به امروز در بین مردم ایران رایج و پرطرفدار است. تیله بازی در شب یلدا شما را به دوران شیرین کودکی برده و خاطرات خوشی را برای شما رقم می زند و همچنین کودکان از شما این بازی را می آموزند.

گل یا پوچ

اگر جمع شب یلداییتان پر تحرک نیست و کودکان و بزرگترها نمی توانند در بازی های پر شور شرکت کنند، پیشنهاد ما گل یا پوچ است که یک بازی کم زحمت و جذاب، مناسب و لذت‌بخش برای دورهمی‌های خانوادگی، بزرگترها و کودکان می باشد.

سرگرمی شب یلدا برای خانواده، بازی کودکان و نوجوانان

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی