ماهی تیرانداز
حیوانات دریایی عجیب غریب زیادی وجود دارد که کارهای شگفت انگیزی انجام می دهند اما ماهی تیرانداز در نوع خود بسیار ویژه و جذاب می باشد.

شکار طعمه توسط ماهی تیرانداز ( آب پاش ) با پرتاب آب دهان

ماهی تیرانداز یا ماهی آب پاش به دلیل توانایی شلیک و پرتاب مقدار زیادی آب از داخل دهان تا چند متر آن طرف تر و با قدرت بالا؛ معروف شده است. این ماهی ها معمولاً در جنوب شرق آسیا و قسمت های جنوبی آن زندگی می کنند و بیشتر زمان خود را در زیر سطح آب می گذرانند که در همانجا هم به شکار حمله می کنند.

ماهی تیرانداز

این ماهی با نام علمی " Toxotes jaculatrix "همیشه آماده ضربه زدن است، این گونه که مقدار زیادی آب را به سمت شکار پرت می کند و ناگهان شکار را می بلعد. دقت ماهی آب پاش یا تیرانداز مورد مطالعات وسیعی قرار گرفته است. این دقت در کنار در نظر گرفتن نیروی جاذبه و فاصله ماهی با هدف، باعث افزایش سطح موفقیت او می شود. 

این ماهی که تصویرش را در بخش سرگرمی نمناک مشاهده می کنید حشرات، عنکبوت ها و مارمولک های بسیار ریز را به راحتی شکار می کند و همه این کارها را به یک باره روی سطح آب با دهانش انجام می دهد و آماده است که ردیف هایی از آب را با سرعت بالا به این قربانی ها پرت کند. او آب را از دهان خود به هر جسم روشنی در حال حرکت پرت می کند و می تواند تا فاصله دو متری هم این کار را انجام دهد. میزان شتاب و قدرت پرتاب آب از طریق دهان در این ماهی بسیار بالاست؛ تا جایی که پرتاب آب از دهان او شبیه به یک نیش حشره عمل می کند. 

ماهی آب پاش

برای اینکه ماهی بتواند آب را با قدرت بالا از دهان خود بیرون دهد و با دقت به سمت شکار پرتاب کند، دهان خود را شبیه به یک تفنگ می چرخاند و با زبانش به سقف دهان فشار وارد می کند تا آب پشت آن جمع شود. زمانی که مطمئن شود آماده پرتاب است، آبشش ها را منقبض می کند تا آب را به سمت بیرون هل دهند و همین پرتاب آب شکل دهان او را تغییر می دهد. بنابراین او به هدفش می رسد. 

سرعت پرتاب آب در قسمت انتهای جریان آب شتاب و قدرت بیشتری در مقایسه با قسمت ابتدای آن دارد و همین باعث می شود که آب با قدرت بیشتر و حداکثری به طعمه بخورد. در نتیجه شکار و طعمه تعادل خود را داخل آب از دست می دهد. بعضی از متخصصان در این زمینه اظهار داشته اند که حتی یک تفنگ هم می تواند چنین شدتی را برای پرتاب چیزی شبیه به آب داشته باشد.

حقایق شگفت انگیز درباره ماهی تیرانداز یا آب پاش+ عکس

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
برچسب : ماهی عجیب
وبگردی