تنگی نفس

دلیل اصلی تنگی نفس هنگام دراز کشیدن

تاریخ انتشار : 25 بهمن 1400کد مطلب : 86071زمان مطالعه : 4 دقیقه
برخی از مردم در هنگام خواب دچار تنگی نفس می شوند و به دنبال علت به‌وجود آمدن این مشکل هستند، برای درمان این بیماری باید اطلاعات کاملی راجع‌به آن داشته باشید.

ارتباط علامت بیماری قلبی با تنگی نفس هنگام دراز کشیدن

نارسایی قلب یک وضعیت جدی است که در آن ماهیچه های قلب به اندازه کافی خون را پمپاژ نمی‌ کنند و به خاطر باریک شدن رگ های خونی در قلب اتفاق می‌ افتد که در چنین حالتی فشار خون فرد بالاست و همین باعث می شود که قلب به مرور ضعیف شود.

طبق اطلاعات موجود تقریباً 5.7 میلیون نفر هم اکنون به مشکل نارسایی قلبی دچار هستند و 550 هزار مورد جدید هر سال اتفاق می‌ افتد و این علت اصلی بستری شدن افراد بالای 65 سال می باشد که زندگی آنها در صورت درمان نشدن این وضعیت، در خطر خواهد بود.

علائم و تشخیص نارسایی قلبی

با وجود اینکه این وضعیت در بین افراد رواج پیدا کرده است اما بسیاری هم هنوز از علائم آن آگاهی پیدا نکرده‌اند. یکی از علائم تعجب انگیز این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که مایعات بدن از داخل ریه برمی گردند و این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد به کمر یا به پشت خوابیده است. اگر متوجه این علامت در خودتان شدید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و مشکلات قلبی یا نارسایی قلبی را بررسی کنید.

نارسایی قلبی

دلیل تنگی نفس هنگام دراز کشیدن

اگر متوجه تنگی نفس هنگام دراز کشیدن به پشت شدید، حتما وضعیت قلبی خود را مورد بررسی قرار دهید. افرادی که نارسایی قلبی دارند؛ معمولاً به طور مکرر گزارش می‌ کنند که هنگام دراز کشیدن تنگی نفس دارند؛ همچنین ممکن است تنگی نفس را در طول انجام فعالیت فیزیکی هم تجربه کنند.

علت هم این است که به کمر خوابیده اند و خونی که قرار بوده به قسمت ساق پا و به سمت پایین برود، دوباره بالا آمده و وارد جریان خون اصلی شده است؛ بنابراین اگر نارسایی قلبی دارید، ممکن است قلب نتواند خون زیادی که به آن برگشته است را مدیریت کرده و نگه دارد و در نتیجه مایعات اضافه داخل ریه به سمت بالا می‌ آیند و تنگی نفس رخ می‌ دهد.

چنین اتفاقاتی نتایج جدی را در بر دارد. مطالعه ای در سال 2002 انجام شد و به این نتیجه رسیدند که تقریبا 90 درصد بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در نهایت به خاطر مشکلات قلبی عروقی از دنیا می‌ روند و 50 درصد آن ها به خاطر نارسایی قلبی پیشرفته از دنیا می‌ روند و بعضی ممکن است مرگ ناگهانی داشته باشند. پس اگر به نارسایی قلبی مشکوک شدید، بسیار مهم است که به سرعت به پزشک مراجعه کنید و شرایط تان را تحت کنترل بگیرید.

میزان شدت این مشکل چگونه مشخص می شود؟

متخصصان اشاره کرده اند که اکثر بیماران مبتلا به این وضعیت، شدت یکسانی با یکدیگر ندارند و همه چیز به موقعیت خواب آن ها بستگی دارد. ناراحتی و تنگی نفس معمولاً باعث افزایش مشکلات در خواب می‌ شود اما از این طریق می توانند بفهمند که مشکل شان چقدر جدی است.

برای این که شدت علایم را مشخص کنید، احتمالاً پزشک از شما می پرسد که برای راحت خوابیدن و جلوگیری از تنگی نفس هنگام خواب به چند عدد بالش نیاز دارید. به عنوان مثال اگر شما به سه عدد بالش نیاز داشته باشید، وضعیت تان از کسانی که دو عدد بالش استفاده می‌‌ کنند؛ بدتر است.

پس اگر متوجه شدید که بدون ایجاد قوس بدن هنگام خواب، نتوانستید تنفس خود را کنترل کنید و تنگی نفس گرفتید، یعنی باید به پزشک مراجعه کنید و وضعیت قلبی خود را بررسی نمایید.

مشکلات قلبی

علائم و علل دیگر تنگی نفس

ممکن است مشکلات دیگر مرتبط با قلب هم داشته باشید. اگر تنگی نفس، شما را هنگام شب از خواب بیدار می کند، ممکن است که وضعیت های مرتبط دیگر هم داشته باشید. ممکن است بعضی از افراد به خاطر نارسایی قلبی هنگام شب از خواب بیدار شوند و تنگی نفس شدید را احساس کنند یا بعضی از آنها دچار وزوز گوش یا سرفه می شوند و تپش قلب شان افزایش پیدا می‌ کند و شرایط برای شان خیلی سخت پیش می رود که به آن تنگی نفس حمله ‌ای شبانه گفته می‌ شود.

البته ممکن است که این افراد اوایل خواب، دچار این تنگی نفس نشوند اما بعد از این که چند ساعت می گذرد، علائم به طور ناگهانی شروع می‌ شود. افرادی که به تنگی نفس حمله ای شبانه دچار هستند، اغلب مجبورند که بعد از ایجاد علائم از جای شان بلند شوند و بنشینند یا پنجره را باز کنند تا اکسیژن به آن ها برسد که معمولاً این تنگی نفس بعد از مدتی نشستن، از بین می‌ رود.

در نظر داشته باشید که این وضعیت با خروپف یا اپنه خواب کاملاً متفاوت است اما به هر حال هر دوی آن ها ممکن است با نارسایی قلبی مرتبط باشد و قلب باید مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. در حقیقت خروپف یا اپنه خواب هم خطر نارسایی قلبی را تا 140 درصد افزایش می‌ دهد و خطر بیماری‌ های عروقی تا 30 درصد بالا می رود.

خرو پف

دیگر علائم نارسایی قلبی

علائم دیگری هم برای نارسایی قلبی هستند که باید آن ها را نیز بررسی کنید. این علائم شامل خستگی، ضعف، ورم ساق پا، حالت تهوع، مشکل در تمرکز، سرفه، وزوز گوش، افزایش وزن ناگهانی و سریع و ورم شکم را شامل می‌ شود.

افرادی که نارسایی قلبی به خاطر حمله یا سکته قلبی داشته اند، ممکن است درد قفسه سینه را هم احساس کنند که این نارسایی می‌ تواند حاد یا مزمن باشد و علائم بعد از مدتی به طور ناگهانی هم اتفاق بیفتد بنابراین اگر هنگام دراز کشیدن یا هنگام خواب؛ تنگی نفس را احساس کردید و علائم دیگر نارسایی قلبی را هم داشتید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

دلیل اصلی تنگی نفس هنگام دراز کشیدن

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : تنگی نفس
وبگردی