سیستم هوشمند دامداری

سیستم هوشمند دامداری چه مزیتهایی دارد؟

کد مطلب : 81481زمان مطالعه : 4 دقیقه
سروین فارم یک مجموعه دانش محور در حوزه مدیریت هوشمند مزارع که از سنسورهای هوشمند، در راستای بهره وری مزارع دامداری فعالیت می نماید.

سروین فارم سیستم هوشمند دامداری

چند دهه پیش اگر به یک مدیر مزرعه گاوداری می گفتید که می تواند بدون استفاده از تعداد زیادی نیروی انسانی و صرفاً از طریق یک سیستم هوشمند، تمام حرکات گاوها در گاوداری را کنترل کند، موقعیت آن ها را ببیند و از سلامت جسمی شان باخبر شود، هیچ کس حرف شما را باور نمی کرد. اما امروزه و به واسطه روی کار آمدن سیستم های هوشمند، چنین اتفاقی دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست و سروین فارم، به عنوان یکی از قدرتمندترین سیستم های هوشمند در این زمینه، کار را برای شما آسان تر نیز کرده است.

مدیریت همه جانبه

برای مدیریت صحیح و استاندارد یک مزرعه گاوداری، شما باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیرید. از مواردی که به مدل نگهداری گاوها مربوط می شود گرفته تا تغذیه آن ها، وضعیت سلامتی شان، میزان شیردهی و حالات مربوط به باروری. تمام این موارد در سبک مدیریت سنتی گاوداری، کارهای دشوار و تخصصی بودند. اما سروین فارم، این امکان را برای شما فراهم می آورد که تمام این نکات را با یک سیستم هوشمند و از طریق راه دور، کنترل کنید. این سبک از مدیریت مزرعه، به معنای واقعی کلمه باعث صرفه جویی در هزینه، وقت و استفاده از نیروی انسانی می شود.

بررسی گاوها به صورت انفرادی

بسیاری از سرویس های هوشمند سازی مزارع گاو شیری صرفاً به صورت گله ای عمل می کنند، یعنی در این مزارع، برآیندی کلی از وضعیت تمامی دام ها به مدیران گاوداری اعلام می شود که این موضوع اگرچه نسبت به سیستم سنتی یک گام جلوتر است، اما از روش های نوینی همچون سیستم سروین فارم، چندین قدم عقب تر است. در این روش اسکور بدنی ( امتیاز بدنی ) دام ها کاملاً مشخص می شود و متخصصین می توانند خیلی راحت وضعیت جسمی آن ها را تحلیل و بررسی کنند. با این سیستم جدا از ارزیابی تصویری اسکور حرکتی دام و شناسایی زودهنگام بروز بیماری لنگش، اطلاعات دام و ارزیابی های صورت گرفته در خصوص آن ها نیز با سرعت و دقت بالایی انجام می پذیرد.

بودجه بندی زمانی دام

برای اقتصادی بودن تولید، گاوها باید بیشتر زمان خود را به یکی از سه کار استراحت، خوردن یا نوشیدن و یا نشخوار مشغول باشند. فرآیند نشخوار یک اصل مهم در تولید گاو شیری است؛ بررسی ها نشان می دهند که 24-12ساعت قبل از هر گونه علامت بالینی ناشی از بیماری های مختلف و اشتباهات مدیریتی، کاهش تعداد حرکات نشخوار رخ می دهد.
تگ های هوشمند سروین فارم با ثبت دقیق رفتار و بودجه زمانی فعالیت های تک تک گاوهای شیری و تحلیل آن، ابزاری ایده آل برای مدیریت بودجه زمانی دام را فراهم می کند که می تواند با هشدارهای به موقع از ضررهای اقتصادی ناشی از بیماری ها، اشکالات مدیریتی و پیامدهای آن جلوگیری کند.
تجهیزات دامداری هوشمند

مکان یابی هوشمند

موضوع مکان یابی دام ها، در اکثر مزارع پرورش گاو، موضوعی بسیار حائز اهمیت است. موضوعی که در حال حاضر در اکثر قریب به اتفاق گاوداری ها صرفاً با استفاده از نیروی خبره انسانی امکان پذیر است. اما کاملاً مشخص است که این روش به صرف وقت و نیروی انسانی فراوانی نیاز دارد و از آنجا که انسان جایزالخطاست، معمولاً اشتباهات انسانی هم در این امر، وجود خواهد داشت. اما سیستم مکان یابی هوشمند سروین فارم به سیستمی مجهز است که در لحظه، جایگاه دام را به صورت کاملاً دقیق ( با تقریب حدوداً یک متر ) برای شما مشخص می کند. این سیستم کاملاً در راستای بودجه بندی اقتصادی و بودجه بندی زمانی مزارع است، و کمک زیادی به بالا رفتن سرعت عملکرد گاوداری ها در بخش های مختلف می کند. با این سیستم جدا از اینکه شما یک دام خاص را به راحتی و خیلی سریع پیدا می کنید، می توانید دام های مختلف را گروه بندی کنید و ضمن تسهیل امنیت گاوها، باعث تسهیل در عملیات انبارگردانی نیز خواهید شد.

فحل یابی سیستماتیک

تقریباً تمام کسانی که در حوزه مزارع دام فعالیت می کنند، بر این موضوع واقف اند که یکی از فاکتورهای مهم و تأثیرگذار بر اقتصاد گاوداری ها، فحل یابیِ اصولی، استاندارد و انجام دادن تلقیح در زمان و شرایط مناسب است. از گذشته و در روش سنتی مدیریت گاوداری، تشخیص گاو فحل یا اصطلاحاً فحل یابی در اکثر دامداری ها به صورت چشمی توسط کارگران و یا با استفاده از ابزارهایی خاص بوده که بعضاً از حساسیت و ویژگی های پایینی برخوردار بودند که همین امر باعث می شد در این روش خطاهای زیادی به چشم بخورد. اما در حال حاضر که از دست دادنِ یک دام آبستنی، ضرری چند ده میلیونی برای مزارع دارد ( و می بایست هزینه های اضافی اسپرم، دارو و … را نیز به فهرست ضررهای آن افزود ) پس توجه به این موضوع با بررسی دقیق رفتار گاو و ثبت به موقع تمام تغییرات بدنی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، موضوعی با اهمیت که سروین فارم با دقت بالای تشخیص به آن ورود کرده و شما می توانید در این سیستم هوشمند، زمان مناسب برای تلقیح مشاهده کنید.

برند خاص

تمام این مواردی که در اینجا ذکر شد، در کنار کاربری آسان اپلیکیشن، امکان مدیریت مزرعه به طور کامل از راه دور، دسترسی ساده به تغییرات انفرادی رفتار همه گاوها، نمایش انفرادی رکورد تولید شیر دام ها، هشدارهای متفاوت در موارد مختلف و ... موجب شده که سیستم هوشمند سروین فارم در بازار این روزهای سیستم های هوشمند مزارع دامداری، به یکی از مهم ترین تکنولوژی های رایج تبدیل شود و نام این محصول را به یکی از خاص ترین برندهای این حوزه تبدیل کند.
 

سیستم هوشمند دامداری چه مزیتهایی دارد؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : رپورتاژ
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی