موفقیت
تصور می‌کنید کسب و کارتان بر اساس اهدافی که دارید پیش نمی‌رود و با این روند نمی‌توانید کسب و کار موفقی باشید؟

ترفندهای موثر در رشد کسب و کار

هر کارآفرینی می‌خواهد کسب و کار موفق و سودآوری را داشته باشد اما اینکه چگونه باید به آن نقطه رسید همیشه مشخص نیست.
اگر قصد دارید کسب و کارتان موفق‌تر و پر سودتر از قبل باشد در ادامه به ترفندهایی که باعث محقق شدن آن خواهد شد اشاره شده است. به یاد داشته باشید که ساخت یک کسب و کار موفق مثل دو سرعت نیست و روندی شبیه به دو ماراتن دارد.

1. بر روی خدمات مشتریان تمرکز کنید

بر اساس مطالعه‌ی انجام شده توسطNew Voice Media  51 درصد از مشتریان بعد از اینکه با تجربه‌ی بدی در سرویس خدمات مشتریان رو به رو شوند به سراغ رقبا می‌روند. مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد انرژی‌ که باید برای جبران کردن یک تجربه‌ی منفی مشتری از خدمات صرف شود معادل ایجاد چندین تجربه‌ی مثبت است.
فروش به مشتریان وفادار راحت‌تر است و ایجاد خدمات مشتریان خوب باید برایتان اولویت باشد. سرویس خدمات مشتریان فعلی خود را ارزیابی کنید و برای اطمینان از اینکه کسب و کار شما خدمات بهتری نسبت به رقبا ارائه می‌کند تغییرات لازم را اعمال کنید. ممکن است نیاز باشد برای آموزش نیروها سرمایه گذاری کنید، سیاست مرجوعی کالا را اصلاح کنید یا پاسخگویی به تماس‌ها یا ایمیل مشتریان را سریع‌تر کنید.

2. بازاریابی دهان به دهان ایجاد کنید

چه کسب و کارتان در اجتماعی کوچک باشد و چه در مرکز شهری بزرگ باشید بازاریابی دهان به دهان مهم است. اکثر مشتریان قبل از هر خرید راجع به کسب و کار در اینترنت جستجو می‌کنند بنابر این ایجاد یک شهرت خوب برای موفقت کسب و کارتان اساسی است.

چگونه بازاریابی دهان به دهان مثبت ایجاد کنیم؟

با ارائه‌ی سرویس خدمات مشتریان حرفه‌ای، ساخت و رصد شهرت برند در فضای آفلاین و آنلاین و با استفاده از اسپانسر شدن در خیریه‌ها و رویدادها شهرت عمومی خوبی به دست بیاورید.

3. فعالیت‌های بازاریابی خود را گسترش دهید

بازاریابی یکی از عوامل کلیدی افزایش فروش است اما مجبور نیستید برای تبلیغات کسب و کار هزینه‌های زیادی متحمل شوید. راه‌های ارزان‌تری برای بازاریابی محصولات و خدمات شما است که به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ام:

 • برگزاری ورکشاپ و دوره آموزشی مرتبط با محصول و خدمت مربوطه
 • استفاده از بازاریابی آنلاین
 • شرکت در رویداد‌های مختلف
 • بهره گیری از بازاریابی تلفنی

4. حضور فعال‌تری در فضای مجازی داشته باشید

این روزها داشتن وبسایت حرفه‌ای سریع‌تر و آسان‌تر از گذشته است. کسب و کارتان نیاز دارد در فضای آنلاین حضور فعال‌تری داشته باشد. بر اساس تحقیقی که انجام شده است در حال حاضر 88 درصد از مشتریان قبل از خرید به صورت آنلاین تحقیق می‌کنند.
یک وبسایت ساده که شما و کارتان را توصیف کند و راه‌های ارتباطی با شما را نشان دهد کافی است.

وبسایت‌ها معمولا شامل موارد زیر هستند:

 • لوگو
 • نام کسب و کار
 • خلاصه‌ای از کاری که کسب و کار انجام می‌دهد (توضیح محصولات و خدمات)
 • اطلاعات تماس
 • آدرس
 • ماموریت کسب و کار
 • رضایت مشتریان قبلی

بسته به بازار هدفی که دارید شبکه‌های اجتماعی می‌توانند راه خوبی برای تبلیغ کسب و کارتان باشند.

5. هزینه‌های کسب و کار را کاهش دهید

هزینه‌های کسب و کار از اجاره دفترکار گرفته تا حمل و نقل همیشه در حال افزایش هستند بنابر این کنترل هزینه‌ها یک وظیفه‌ی بسیار مهم برای صاحبان کسب و کار یا واحد مالی شرکت محسوب می‌شود.
رصد هزینه‌ها کاری وقت گیر و خسته کننده است بنابر این از تکنولوژی‌های جدید برای انجام این کار استفاده کنید، مثلا استفاده از نرم افزار حسابداری می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند.
هزینه‌های اصلی را همیشه بررسی کنید و به دنبال راهی برای انجام کارها با هزینه‌ی کمتر باشید که بتوانید پول بیشتری ذخیره کنید. کاهش هزینه‌ها باید بخشی از فرهنگ شرکت شود.

6. از کارکنان عالی بهره ببرید

موفقیت در کار

جذب و نگهداری کارکنان عالی یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که می‌توانید برای موفقیت کسب و کارتان انجام دهید. آموزش مداوم نیروها را نیز فراموش نکنید. اکثر کسب و کارهای موفق کارکنان با کیفیت استخدام می‌کنند و سعی می‌کنند آن‌ها را برای مدت طولانی حفظ کنند.

7. بیزینس پلن خود را بروزرسانی کنید

به احتمال زیاد قبل از راه اندازی کسب و کارتان بیزینس پلن خود را نوشته‌اید. بیزینس پلن برای استارتاپ‌ها به دلایلی مثل تست دوام پذیری ایده‌ی کسب و کار و جذب سرمایه حیاتی است. 
اگر بیزینس پلن کسب و کارتان را ننوشته‌اید آن قدر هم دیر نیست. معمولا کسب و کارهای موفق جهت بررسی دستاوردها و تصمیم گیری برای اهداف جدید بیزینس پلن خود را بروزرسانی می‌کنند.
سلامت مالی کسب و کارتان در صورت حساب درآمد، پیش بینی گردش پول و ترازنامه خلاصه می‌شود که همه‌ی آن‌ها در بخش مالی بیزینس پلن وجود دارند. بنابراین می‌توانید روش‌هایی برای اینکه کسب و کارتان با افزایش فروش سود بیشتری به دست بیاورد، زیان‌ها کاهش پیدا کنند و هزینه‌ها کمتر شوند پیدا کنید. اگر میخواهید کسب و کارتان موفق‌تر شود به برنامه‌ای برای اینکه چگونه به آن نقطه برسید نیاز دارید.

نتیجه گیری

کسب و کار موفق

با توجه به مواردی که با یکدیگر مرور کردیم متوجه شدیم موفق شدن کسب و کار یک شبه به دست نمی‌آید. اگر می‌خواهید امسال کسب و کار موفق‌تری داشته باشید نیاز است که تغییرات مورد نیاز را انجام دهید. این کار ممکن است به سادگی و با سرمایه گذاری بر روی یک ابزار جدید انجام شود یا به اندازه‌ی ایجاد تغییرات ساختاری چالش برانگیز باشد.

با این ترفندها کسب و کار موفقی داشته باشید!

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی