به جای شیرینی
شیرینی جات از خوردنی های محبوب و در عین حال مضری هستند که همه ی ما هوس میکنیم اما خوردنی های سالمی وجود دارند که میتوانید جایگزین شیرینی ها کنید.

خوردنی های سالم برای رفع هوس شیرینی جات

شاید تا به حال نمی دانستید که وقتی هوس شیرینی می کنید، چه چیز هایی را جایگزین آن کنید تا بتوانید از سلامت بدن خود بیشتر محافظت کنید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک راهکار هایی را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید در صورت هوس شیرینی جات، آن ها را جایگزین کنید.

میوه

میوه منبع عالی از مواد سالم است که باعث تعادل سطح قند خون می شود. مصرف میوه به اندازه متعادل و معمولی تا 36 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. قند موجود در میوه فروکتوز است. فروکتوز تاثیر زیادی روی تنظیم سطح قند خون دارد، به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نکنید. فیبرِ موجود در میوه باعث می‌ شود تا مدت زمان طولانی تری سیر باشید و خیلی به شیرینی جات تمایل پیدا نکنید. میوه‌ هایی مثل تمشک سیاه و تمشک آبی جزء بهترین منابع میوه های شیرین محسوب می شوند.

تمشک و بلوبری

منابع پروتئین

بهترین رژیمی که می توانید در پیش بگیرید، این است که میوه ها را با پروتئین همراه کنید تا سطح قند خون تان تنظیم شود و کمتر تمایل به مصرف شیرینی جات داشته باشید. مصرف پروتئین در طول روز باعث می‌ شود که از چاقی و ایجاد چربی جلوگیری کنید و مهم تر از همه اینکه کم تر به سراغ شیرینی جات خواهید رفت.

آب

اگر مدت زمان طولانی آب ننوشید و مایعات را به بدن نرسانید، احتمالاً تمایل به شیرینی جات پیدا می کنید.‌ حتی اگر گرسنه نباشید، باز هم ممکن است به سراغ شیرینی بروید. پس بهتر است که در طول روز حتماً یک و نیم لیتر آب بنوشید و اجازه ندهید که بدن به خاطر کم آبی، به سراغ شیرینی های مضر برود.

نوشیدن آب

جویدن آدامس

جویدن آدامس تمایل به شیرینی جات و وعده های شور را کم تر می کند. پس آدامس بدون قند استفاده کنید و سعی کنید که تمایل به شیرینی جات را با جویدن آدامس سرکوب کنید.

سبزیجات

زمانی که احساس می کنید هوس شیرینی کرده اید، احتمالا گرسنه شده اید. اگر می‌ خواهید شیرینی را در دهان تان بگذارید، به جای آن می توانید سبزیجات را جایگزین کنید. سبزیجاتی مثل بروکلی و اسفناج می‌ توانند منبع عالی برای میان وعده باشند. مهم تر از همه این که تمایل به شیرینی را از بین می برند.

مصرف بروکلی

دانه ها

دانه ها عموما چربی و پروتئین سالمی دارند و گوارش و هضم مواد غذایی را بهبود می بخشند و باعث می شوند که تمایل کمتری به شیرینی جات پیدا کنید که در این بین دانه رازیانه جزء بهترین هاست.

خوردنی های دارچینی

دارچین سطح قند خون را متعادل می کند و باعث می شود که کمتر تمایل به شیرینی جات پیدا کنید و مهم تر از همه این که شیرینی طبیعی داخل آن وجود دارد. به عنوان مثال برای جلوگیری از تمایل به مصرفِ شیرینی؛ می توانید مقداری پودر دارچین روی نان تست یا داخل قهوه خود بریزید تا از طعم و بوی اعجاب انگیز آن هم بهره‌ مند شوید.

وقتی هوس شیرینی کردی این خوراکی رو بخور

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : تغذیه سالم
وبگردی