چاقو های آشپزخانه
قطعا تمام کارهای آشپزخانه با یکی دو نوع چاقو پیش نمی روند. با انواع چاقوها و کاربرد آنها آشنا شوید و با توجه به کارتان چاقوی مناسب را انتخاب و استفاده کنید.

آشنایی کامل با انواع چاقوهای آشپزخانه و کاربرد آنها

تهیه آسان موادغذایی در صورت داشتن ابزار مناسب ممکن می شود. داشتن یک چاقو تیز که نوع آن به درستی انتخاب شده باشد و بیشترین کنترل را روی آن داشته باشید، باعث می شود راحت تر و ایمن تر آشپزی را انجام دهید.

با وجود انواع مختلفی از چاقو در بازار یافتن موردی که متناسب با نیازهای شما باشد مشکل خواهد بود. بدون دانش صحیح، خرید مجموعه ای از چاقوهای تخصصی بی فایده بوده و استفاده از آن را دشوار می سازد.

نامگذاری چاقوها می تواند به طوری گیج کننده باشد زیرا بسیاری از ابزارهای برش دارای چندین نام برای یک سبک هستند. به منظور کمک به شما در آشنایی با انواع چاقوها و کاربرد های آن ها در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک مفصلا به آن ها پرداخته ایم و توصیه هایی را برای نحوه استفاده از هرکدام ذکر کرده ایم بنابراین می توانید با خیال راحت چاقوی مورد استفاده خود را از کشوی آشپزخانه بیرون آورده و استفاده کنید.

معرفی انواع چاقو

قسمت های مختلف یک چاقو، آناتومی چاقوی آشپزخانه

اگر می خواهید بهترین چاقو را برای یک کار خاص پیدا کنید، داشتن دانش اولیه در مورد قسمت های مختلف چاقو به شما کمک بزرگی خواهد کرد. در ادامه توضیح خواهیم داد که هر قسمت از چاقو چه نامیده می شود و چه عملکردی دارد. توجه داشته باشید که این فقط نمای کلی از ویژگی های چاقوی آشپزخانه است و برخی از چاقوهای تخصصی ممکن است کمی متفاوت ساخته شده باشند.

نوک تیغه:

نوک تیغه چاقو بخش انتهایی تیغه است که می توان از آن برای سوراخ کردن یا خراشیدن سطح غذا استفاده کرد.

تیغه:

قسمتی از چاقو است که برای برش استفاده می شود و معمولا از جنس فولاد ساخته می شود. اگرچه ممکن است سرامیک، تیتانیوم یا حتی پلاستیک نیز باشد.

لبه:

به قسمت تیز تیغه چاقو گفته می شود و برای بیشتر کارهای برش استفاده می شود. تیزی چاقو به این قسمت بستگی دارد و کیفیت چاقو براساس این قسمت تعیین می شود. لبه چاقو ممکن است دندانه دار یا صاف باشد.

لبه چاقو

گرده:

قسمت جلوی لبه چاقو؛ درست در زیر نوک؛ تیغه نامیده می شود. این بخشی از تیغه است که به طور معمول برای کار برش و خرد کردن استفاده می شود.

ستون فقرات:

بخش ضخیم تیغه است و نزدیک لبه چاقو و طرف مقابل لبه قرار دارد. هر چه ستون فقرات ضخیم تر باشد تیغه قوی تر است و برای تعادل کلی چاقو اهمیت دارد.

پاشنه چاقو:

پاشنه چاقو لبه پایینی تیغه است که در انتهای آن از نوک، کنار تکیه گاه قرار دارد. اغلب وسیع ترین قسمت تیغه است. این قسمت از لبه معمولا وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که آشپز به فشار بیشتری برای بریدن غذاهای سفت یا سخت نیاز دارد.

زبانه:

زبانه قسمت تیز نشده تیغه است که لبه تیغه را به دسته متصل می کند. زبانه برای تعادل کلی، وزن، ثبات و مقاومت چاقو لازم است. بهترین چاقوها را اغلب چاقوهایی می دانند که زبانه آن ها کاملا پهن باشد. دربرخی از طرح ها، زبانه به عنوان دسته نیز عمل می کند.

زبانه چاقو

دسته یا مقیاس:

دسته بخشی از چاقو است که آشپز حین استفاده آن را به دست می گیرد. می توان آن را از تعدادی مواد تهیه کرد که ممکن است مستقیم باشد یا با شیارهای انگشت و سایر ویژگی های ارگونومیک طراحی شده باشد که نگه داشتن آن را آسان تر می کند.

ریکاسو:

نواحی برجسته بین تیغه و دسته است. برای پیشگیری از لیز خوردن انگشتان روی تیغه در حین کار برش فضای کوچکی بین دست آشپز و تیغه قرار می گیرد همچنین وزن اضافی را برای کمک به تعادل چاقو فراهم می کند.

اتصال دهنده های دسته یا پرچ:

پرچ ها یا پیچ هایی هستند که قسمت های دسته را به گرده ثابت می کند. طرح های کم هزینه ممکن است از پرچ ها چشم پوشی کرده و دسته را به جای رزین یا اپوکسی به گرده وصل کنند.

سردسته:

این بخش درانتهای دسته و پایین چاقو قرار دارد.

سردسته چاقو

انواع مختلف چاقوهای پرکاربرد آشپزخانه

تقریبا تعداد بی شماری چاقو با کاربرد های مختلف وجود دارد و ممکن است چاقوی موثر برای یک نوع ماده غذایی برروی دیگری خیلی خوب نباشد. به همین دلیل یافتن نوع مناسب چاقو مهم است. در این بخش از سبک زندگی نمناک ضروری ترین و اغلب مورد استفاده ترین چاقوهای آشپزخانه معرفی می شوند که کار بدون آنها ممکن نیست.

چاقوی سرآشپز

چاقوی سرآشپز که گاهی اوقات چاقوی آشپزی نیز نامیده می شود دارای تیغه ای پهن و بلند با لبه ای صاف است. درعوض پاشنه ای گسترده تر ونوکی ظریف و تیز تر دارد.

تیغه خمیده یک چاقوی سرآشپز جوری طراحی شده است تا بتوان آن را به راحتی روی یک تخته به عقب و جلو چرخاند بنابراین ابزاری مناسب برای خردکردن و جداکردن موادغذایی می باشد. پاشنه گسترده به این معناست که درهنگام کارسخت در مقابل فشار بیشتر مقاومت می کند و برای برش مودغذایی ضخیم و سفت مانند سیب زمینی و پیاز یا جعفری مفید است.

یک چاقوی سرآشپز یکی از عالی ترین ابزار ها و همه کاره ترین چاقوها درآشپزخانه است که برای کارهای روزمره و بریدن و خردکردن انواع میوه ها و سبزیجات مناسب است.

چاقوی همه کاره

چاقوی همه کاره شکلی مشابه چاقوی سرآشپز دارد اما کوچک تر و باریک تر است. بعضی از چاقوهای همه کاره همچنین نوک تیزی دارند که به سمت ستون فقرات جمع شده تا کارهای پیچیده-تری را انجام دهند.

این چاقو اندازه ای متوسط داشته و سبک می باشد بنابراین برای انجام کارهای مختلف استفاده می شود. برای خرد کردن میوه ها وسبزیجات کوچک مانند موسیر، سیر و .. مناسب است. این چاقو برای کار با موادغذایی کوچک می تواند مفید باشد زیرا برش دقیق تری را امکان پذیر می کند.

چاقوها خانگی

چاقوی برش

چاقوی برش تیغه نازک و باریکی دارد و برای کار های ظریف به راحتی کار می کند. این چاقو برای پوست کندن، برش دادن و خرد کردن میوه ها و سبزیجات استفاده می شود اما همچنین می تواند برای بسیاری از کارهای دیگرآشپزخانه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

چاقوی نان

چاقوی نان دارای تیغه ضخیم و دندانه دار است که با استفاده از آن می توان نان را بدون خرد شدن، برش داد.

تیغه بلند و لبه دندانه دار تیز چاقوی نان، آن را به ابزاری مناسب برای برش انواع مختلف نان از جمله نان تست، باگت و رول تبدیل کرده است. این بدان دلیل است که لبه شیاردار به آشپز اجازه می دهد تا بافت نرم تری را بدون خردکردن برش دهد.

از چاقوی نان می توان برای برش دادن کیک هایی با بافت نرم و اسفنجی نیز استفاده کرد زیرا می تواند بدون آنکه هوا را از داخل اسفنج بیرون بکشد و به شکل آن آسیب برساند، آن را برش دهد.

چاقوی نان

بهترین چاقو برای آماده سازی گوشت

برش دادن گوشت های بزرگی چون گوشت گاو تا ماهیچه ظریف بره و مرغ اغلب نیاز به تهیه ابزاری دقیق و تخصصی دارد بنابراین باید این چاقو را در اولویت ابزار های آشپزخانه خود داشته باشید. در ادامه به معرفی انواع چاقوهای مخصوص برش گوشت پرداخته ایم:

چاقوی برش

چاقوی برش یک چاقوی باریک و بلند است که نوک تیزی دارد. این چاقو یکی از بزرگترین ابزار های آشپزخانه است که عرض باریک آن امکان ایجاد برش های تمیزتر و یکنواخت تر را فراهم کرده است.

این چاقو برای برش گوشت هایی چون مرغ، بوقلمون، بره یا گوساله بهترین است. همچنین می تواند برای برش میوه ها وسبزیجات بزرگ تر مانند خربزه و کدو سبز استفاده شود زیرا برش آن ها با کارد های کوچک تر یا پهن تر سخت خواهد بود.

تیغه های نازک و بلند این چاقو همچنین برای برش کیک ایده آل می باشد زیرا به اندازه کافی بلند بوده و می توانند برش های کامل و صافی را ارائه دهند.

چاقوی قصاب یا ساطور

ساطور، تیغه ی پهن و ضخیمی دارد که بسته به نوع کاربرد آن ها، در اندازه های مختلفی ارائه می شود. این چاقو ها یکی از متنوع ترین و سنگین ترین ابزار ها است و گاهی اوقات سوراخی نزدیک ستون فقرات تیغه دارند تا درصورت عدم استفاده بتوان آن ها را آویزان کرد.

از این چاقو برای خرد کردن گوشت خام یا به عنوان بخشی از فرآیند قصابی برای قطعه قطعه کردن استخوان های بره و مرغ، تکه کردن گوشت و حتی له کردن سیر، زنجبیل ودانه ها استفاده می شود.

چاقو مناسب گوشت

چاقوی استخوانی

چاقوی استخوانی تیغه ای باریک و لبه بسیار تیزی دارد که معمولا به سمت بالا تا نوک تیز خودش کشیده شده است.

چاقوی استخوانی بهترین چاقو برای بریدن استخوان های گوشت و اصلاح غضروف ها برای ایجاد برشی مناسب قبل از پخت است. نوک تیز و تیغه باریک، آن را به گزینه ای مناسب برای برش استخوان بدون از بین رفتن گوشت اطراف تبدیل می کند.

از تیغه محکم و تیز این چاقو می توان برای برش غضروف ها نیز استفاده کرد. با وجود این که تیغه انعطاف پذیری دارد برای مرغ نیز مناسب است. چاقو های استخوانی سبک و قابل حمل طراحی شده اند بنابراین می توان با آن ها راحت و آسان کار کرد.

بهترین چاقو برای ماهی

چاقوی ماهی هرنوع چاقویی است که برای تهیه غذاهای دریایی استفاده می شود و ممکن است برای فیله سازی و از بین بردن استخوان های ماهی استفاده شود. چندین نوع مختلف از چاقوی ماهی وجود دارد که روند کار را ساده تر می کند:

چاقوی فیله

چاقوی فیله یک چاقوی بلند و باریک است که دارای تیغه ای انعطاف پذیر می باشد. این چاقو لبه ای بسیار تیز و نوک بلندی دارد که می تواند وارد گوشت شود. ظاهری مشابه چاقوی استخوانی دارد اما تیغه آن باریک تر و انعطاف پذیر تر است.

تیغه باریک و انعطاف پذیر این چاقو برای ازبین بردن استخوان ها بدون آسیب رساندن به گوشت ظریف ماهی بسیار مناسب است. این چاقو به صورت عمودی استفاده می شود و این امکان را به آشپز می دهد تا برای ایجاد فیله، اطراف ستون فقرات ماهی را کامل ببرد.

چاقوی فیله

چاقوی سانتوکو

چاقوهای سانتوکو در لغت به معنای «سه نیکی» است. بدان معنا که این چاقو سه کاربرد دارد و برای اسلایس کردن، خرد کردن و ریز کردن گزینه خوبی است. این چاقو دارای تیغه های بسیار باریک تری از چاقوی سرآشپز است و باید حین استفاده از آن دقت بیشتری داشت. آن ها معمولا در امتداد تیغه یک گودی دارند تا از چسبیدن غذا به فلز چاقو پیشگیری کنند.

لبه های تیز و صاف چاقو سانتوکو آن را به ابزاری موثر برای برش ماهی تبدیل می کند. از تیغه بزرگ و پهن آن نیز می توان برای جمع کردن و برداشتن موادغذایی خرد شده پس از برش نیز استفاده کرد. مزایای این چاقو فقط مختص ماهی نمی شود و برای سبزیجات نیز کاربرد دارد.

چاقوی سالمون

چاقوی سالمون دارای تیغه ای بسیار بلند و قابل انعطاف با لبه دوتایی است که برای برش ماهی های بزرگتر طراحی شده است. چاقوی ماهی سالمون باریک و تیز است به طوری که امکان فیله کردن دقیق و کندن پوست را فراهم می کند. بسیاری از طرح ها دارای فرورفتگی هایی در کنار تیغه هستند.

از چاقوی سالمون برای برش، فیله کردن و کندن پوست ماهی های بزرگتر مانند ماهی سالمون استفاده می شود. این چاقو به اندازه کافی باریک است که بدون آسیب رساندن به گوشت ماهی، بین پوست و گوشت قرار می گیرند و به آشپز اجازه می دهد تا فیله های تمیز ومرتبی را برش دهد.

چاقوی سالمون

بهترین چاقوی سبزیجات

در حالی که بسیاری از آشپزها برای تهیه سبزیجات از چاقوی سرآشپز یا پوست کن استفاده می کنند اما برخی از آن ها در پخت و پز جدی عمل می کنند و چاقوی مخصوص هریک از مواد غذایی را تهیه می کنند. این کار به شما هم کمک می کند تا سبزیجات موردعلاقه خود را به درستی خرد، ریز یا تکه تکه کنید.

چاقوی نکیری

چاقوهای نکیری که گاهی اوقات چاقوی سبزیجات ژاپنی نامیده می شوند مانند چاقوهای مخوص گوشت کوچک تر و باریک تر به نظر می رسند. آن ها معمولا پهن و تیغه ای مستطیلی شکل دارند که بسیار تیز هستند.

چاقو های نکیری ابزاری عالی برای خرد کردن سبزیجات هستند که به دلیل لبه صاف آن ها می توانید بددون نیاز به چرخاندن تیغه به عقب و جلو سبزیجات را خرد کنید. این باعث می شود چاقوهای نکیری یکی از بهترین ابزار ها برای سبزیجات بزرگتری مانند سیب زمینی شیرین یا کدو تنبل که اغلب برش آن ها دشوار است، باشند.

تیغه عمیق و تخت، این چاقو را به گزینه ای عالی برای خرد کردن سبزیجات بزرگتر مانند کلم یا کاهو نیز تبدیل می کند. از لبه کاملا تیز آن می توان برای ایجاد برش های بسیار نازک و یکنواخت استفاده کرد بنابراین اگر می خواهید سبزیجات خود را تزئین کنید این چاقو بسیار مناسب است.

چاقوی گوجه فرنگی

طول تیغه این چاقو 15-17 سانتی متر است و طوری طراحی شده است که سبک بوده و کار با آن آسان است. چاقو های گوجه فرنگی دارای تیغه ای گرد با لبه تیز و دندانه داری هستند.

چاقو های گوجه فرنگی برای برش و اسلایس کردن گوجه فرنگی طراحی شده اند تا پوست ظریف و محتویات نرم و گوشتی آن را به خوبی تکه کند. لبه دندانه دار چاقو بدون خردکردن محتویات گوشتی به آشپز اجازه می دهد تا خلال های گوجه فرنگی مرتبی را ایجاد کند.

چاقوی گوجه فرنگی

چاقوی پوست کن

چاقوی پوست کن دارای تیغه ای کوتاه، سفت و محکم و کمی خمیده است معمولا لبه ای صاف و بسیار تیز دارد. چنانچه در نمناک هم عنوان شده است، چاقو های پوست کن در درجه اول برای پوست گیری سبزیجات، سیب زمینی و میوه استفاده می شوند و آنقدر تیز هستند که می توانید پوست سخت برخی میوه ها و سبزیجات را نیز برش دهید. آنها دارای تیغه و دسته ای محکم و ارگونومیک هستند که هر دو مانع از لیز خوردن چاقو در حین پوست گرفتن می شوند و روند کار رابسیار ایمن تر می کنند.

چاقوی خردکن

این چاقو برای خردکردن گوشت و سبزیجات در ابعاد بسیار ریز استفاده می شود.

چاقوی تزئینات

دندانه های این چاقو به صورت زیگ زاگ بوده و می توان برای برش زیبا و تزئین میوه و سبزیجات از آن استفاده کرد.

چاقوی تزئینات

راهنمای جامع انواع مختلف کارد و چنگال

ابزار های معرفی شده در این بخش برای آسان تر کردن صرف غذا طراحی شده اند بنابراین چه اهل استیک باشید و چه می خواهید از خوردن ماهی لذت ببرید، این چاقوها مهمان سفره شما خواهند بود.

چاقوی شام

ابتدایی ترین نوع چاقوی رومیزی، چاقوی شام می باشد که هرروز برای صبحانه، ناهار و شام استفاده خواهید کرد. آن ها معمولا از فلز یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و اغلب دندانه های کوچکی دارند.

چاقوی استیک:

چاقوی استیک یک چاقوی رومیزی است که دارای لبه ای دندانه دار و نوک تیز است. این چاقو به شما کمک می کند تا به راحتی گوشت پخته شده ای همانند استیک را برش دهید. امروزه حتی برای سرو همبرگر و سایر غذاهای گوشتی بزرگ نیز استفاده میشود. چاقو های استیک تیز، سبک و همه کاره هستند و برای هر مکانی که غذاهای گوشتی زیادی سرو می کنند ضروری است.

چاقوی ماهی:

یک چاقوی ماهی تیغه ای پهن و مسطح با لبه ای تیز و خمیده دارد. این طراحی باعث می شود پوست از فیله های پخته شده ماهی راحت تر کنده شود. در حالی که این چاقو نوک تیزی دارد به درآوردن استخوان های کوچک ماهی نیز کمک می کند.

چاقوی کره خوری:

یک چاقو کره خوری دارای لبه ای نرم و تیغه ای پارویی شکل است که به شما اجازه می دهد تا کره را بدون خرد کردن نان روی سطح آن بمالید.

کارد و چنگال

راهنمای انواع مختلف لبه های چاقو

بدون شک مهم ترین قسمت هرچاقو، لبه آن ها می باشد. برای تقسیم غذاهای مختلف به لبه های مختلفی از چاقو نیاز است بنابراین در این بخش ما انواع مختلفی را بررسی خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که کدام یک کاربردی تر است.

لبه صاف

معمول ترین نوع لبه چاقو، لبه صاف است که گاهی اوقات به عنوان لبه مسطح نیز شناخته می شود. این نوع از لبه معمولا در چاقوهای سرآشپز، همه کاره و برش هم یافت می شود.

لبه دندانه دار

لبه دندانه دار چاقو به قسمتی گفته می شود که در طول تیغه شیارها و برآمدگی های تیز داشته باشد و به برش موادغذایی سخت کمک میکند. همچنین برای برش دادن غذاهای نرم تر بدون ازبین بردن شکل آن ها مفید هستند. چاقوهای نان، چاقوهای گوجه فرنگی و استیک معمولا دارای لبه های دندانه دار هستند.

لبه کنگره دار

یک لبه کنگره دار دارای حفره هایی توخالی درکنار تیغه است که به پیشگیری از چسبیدن غذا به سطح چاقو کمک می کند. این چاقو به ویژه هنگام برش مواد مرطوب یا چسبناک مانند ماهی خام یا سبزیجات بسیار مفید هستند. تیغه های چاقو سانتوکو و چاقو سالمون اغلب دارای این نوع تیغه هستند.

لبه کنگره دار چاقو

لبه توخالی

به طور معمول در چاقوهای ژاپنی دیده می شود و یک لبه تو خالی است که از وسط تیغه به سمت پایین کشیده شده است. این باعث می شود آن ها بسیار تیز باشند اما در برابر سایش و شکستگی آسیب پذیر تر شوند که ممکن است به طور مداوم نیاز به تیزکردن داشته باشند. چاقو های نکیری تقریبا همیشه دارای لبه ای توخالی هستند.

بهترین جنس تیغه چاقو چیست؟ فولاد، تیتانیوم، سرامیک یا فولاد دمشقی؟

جنس تیغه چاقوی آشپزخانه تاثیر زیادی در استحکام، دوام و تیزی آن دارد بنابراین در ادامه قصد داریم به شما در شناخت بیشترجنس تیغه چاقو کمک کنیم.

هر جنسی مزایا و معایب خود را دارد و بعضی از مواد برای کارهایی خاص بهتر از بقیه هستند.

تیغه های فولادی ضد زنگ

فولاد ضد زنگ مسلما محبوب ترین جنس برای چاقو است زیرا دوام و مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد. این آلیاژ با استفاده از کربن و آهن به عنوان مواد اولیه ساخته می شود و به آن کروم اضافه می شود تا به براقیت تیغه چاقو کمک کند. این باعث می شود تیغه ها مقاوم، بادوام و مقاوم در برابر لکه شدن باشند.

نکته منفی فولاد ضد زنگ این است که درحال حاضر طیف گسترده ای از آلیاژ های تجاری وجود دارد بنابراین کیفیت فولاد بسته به شرکت سازنده می تواند به شدت متفاوت باشد. تیغه هایی از تولیدکنندگان حرفه ای مانند tramontina و scandi توصیه می شود بنابراین همیشه مطمئن باشید که چاقویی از جنس فولاد ضد زنگی تهیه می کنید که از آلیاژ های برتر ساخته شده است.

جنس تیغه چاقو

تیغه های فولادی کربن

فولاد کربن نوعی آلیاژ است که از کربن و آهن ساخته شده است و هیچگونه کرومی در آن به کار نرفته است. از فولاد با تعداد کربن بالا اغلب برای جعل چاقوهایی که به مقاومت و استحکام فوق العاده ای نیاز دارند استفاده می شود. این باعث می شود فولاد کربن گزینه مناسبی برای پوست گرفتن یا برش باشد.

با این حال، از آن جا که به آن کروم اضافه نشده است تیغه های فولاد کربن مستعد لکه شدن و تغییر رنگ هستند به ویژه هنگامیکه با موادغذایی اسیدی در تماس باشد بنابراین اگر به دنبال چاقوی براقی برای دیزاین هستید ممکن است انتخاب خوبی نباشد اما اگر تیزی و دوام لبه برایتان مهم است می توانید از این چاقوی تیز استفاده کنید.

تیغه های سرامیکی

تیغه سرامیکی جنسی است که با استفاده از دی اکسید زیرکونیوم ساخته شده است. آن ها غیرفلزی و غیر مغناطیسی هستند و برای ماندگاری بیشتر گاهی با مواد دیگر پوشانده می شوند.

آن ها بسیار سبک هستند و برخی از سرآشپزها آن را ترجیح می دهند و همچنین تصور می شود که بهداشتی تر از مدل های فلزی می باشند. مزیت دیگر تیغه سرامیکی این است که می توان تیغه ها را با الگوهای شیک، رنگ یا ... تزئین کرد تا جلوه بیشتری داشته باشند.

بزرگترین نقطه ضعف چاقوهای سرامیکی شکنندگی آن ها می باشد که در صورت افتادن مستعد شکستن یاترک خوردن خواهند بود بنابراین حین استفاده از آن ها باید احتیاط کرد.

همچنین نیاز به تراشکاری (تیز کردن) با ابزار های ویژه دارند زیرا سنگ های تیزکننده معمول به تیغه این چاقو آسیب می رساند. اگر از این چاقو به خوبی مراقبت شود می تواند یک ابزار موثر برای برش در سال های زیاد باشد.

تیغه سرامیکی چاقو

تیغه های فولاد دمشقی

فولاد دمشق با استفاده از دو یا چند آلیاژ متفاوت ساخته می شود که با هم چکش خورده اند و یک فولاد مستحکم با الگوی موج دار پیچیده می سازند. این نوع فولاد که در اصل در دمشق و قرون وسطا اختراع شده سابقه ای طولانی مدت در ساخت چاقو، شمشیر و سلاح های دیگر دارد. این نوع فلز بسیار محکم، بادوام و تیز است اما امروزه بیشتر به دلیل ظاهر زیبا از ارزش زیادی برخوردار است.

طراحی های مدرن به دلیل مراحل دقیق ساخت می توانند گران تمام شوند اما چاقوهای فولادی دمشق سال ها دوام دارند و لبه های تیز خود را برای مدت طولانی حفظ می کنند. به همین ترتیب ان ها چاقویی عالی برای آشپزی های حرفه ای هستند.

تیغه های تیتانیوم

تیتانیوم یکی از سخت ترین موادی است که دربرابر زنگ زدگی بسیار مقاوم می باشد. همین امر آن را به گزینه ای عالی برای تیغه های چاقو تبدیل می کند اما معمولا تیزی کمتری داشته و نسبت به انواع استیل یا سرامیک کارایی کمتری در آشپزخانه دارد. با این وجود بسیاری از کلکسیونر ها به دلیل رنگ آمیزی خاکستری آن را نگهداری می کنند.

چاقوهایتان را تیز نگهداری کنید

چاقوی تیز بسیار موثر تر از چاقویی با لبه کند است بنابراین مرتبا آن را تیز کنید تا در حد امکان کارایی داشته باشند. استفاده از سنگ های چاقو تیزکن، فولاد ضدزنگ و چاقو تیزکننده های دستی و برقی برای حفظ تیغه های چاقو در شرایط عالی لازم است تا باعث افزایش طول عمر، ایمن تر و آسان شدن روند کار شوند.

نحوه نگهداری چاقوها نیز می توانند در طول عمر آن ها تاثیر بگذارند. رها کردن آن ها در یک کشو باعث آسیب پذیری در برابر زنگ زدگی، ساییدگی و آسیب دیدگی می شود بنابراین به منظور احتیاط آن ها را پس از شستن و خشک کردن در جاچاقویی نگهداری کنید.

معرفی کامل انواع چاقوی آشپزخانه و کاربرد آنها

3.813
این مطلب مفید بود ؟103
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی