نماز شکر
نماز شکر مانند نماز صبح دو رکعتی است که برای دفع بلا و شکر نعمت ها خوانده می شود و می توان آن را در هر مکانی در حالت نشسته یا راه رفتن خواند.

نماز شکر را چگونه می خوانند

نماز شکر نماز مستحبی است که به شکرانه دادن نعمت ها و دفع بلاها خوانده می شود . این نماز دو رکعت نماز عادی است که به هر منظور خیری که از خدا به ما می رسد ، می توان آن را خواند . اگر بنده ناسپاسی نیستید و می خواهید شکر نعمت های بی پایان ایزد توانا را به جا آورید ، با این بخش از نمناک همراه شوید تا طریقه خواندن نماز شکر را به شما آموزش دهیم.

نماز شکر قنوت دارد

طرز خواندن نماز شکر و نیت آن

زمان و مکان خواندن نماز شکر

این نماز مانند نماز صبح دو رکعتی است که برای شکر نعمت ها و دفع بلاها خوانده می شود . نماز شکر را می توان در حالت ایستاده ، نشسته و حتی در حال راه رفتن نیز خواند اما بهتر است این نماز مانند نمازهای واجب ، حد المقدور ایستاده و با همان آداب خوانده شود .

شما نماز مستحبی شکر را می توانید در هر مکانی مانند خانه ، مسجد و حتی درون وسایل نقلیه نیز به جا آورید و به طور کلی این نماز شکل خاص و شرایط ویژه و زمان معینی ندارد.

نماز شکرانه

نماز شکر را چه موقع بخوانیم؟

طریقه خواندن نماز شکر

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود:چون خداوند به تو نعمتی دهد یا از تو نعمتی را دفع نماید، دو رکعت نماز بخوان :

بعد از وضو نیت کنید که نماز شکر به جا می آورم قربة الی الله.

در رکعت اول سوره حمد و «قُلْ هُوَ الله أَحَد» را بخوانید.

در رکعت دوم نیز ابتدا سوره حمد، سپس سوره «قُلْ یا أَیُّهَا الْکافِرُون» را بخوانید.

در رکوع و سجده رکعت اول بگویید:«الْحَمْدُ للهِ شُکْراً شُکْراً وَ حَمْداً»

در رکعت دوم در رکوع و سجده بگویید:«الْحَمْدُ للهِ الَّذِی اسْتَجَابَ دُعَائِی وَ أَعْطَانِی مَسْأَلَتِی»(یعنی:سپاس خدایی را که‏ دعای مرا مستجاب و حاجتم را بر آورده کرد).

نماز شکر چیست

چگونگی خواندن نماز شکر

نماز شکر اهل سنت

نماز اهل سنت نمازی چهار رکعتی است که پیامبر بعد از فتح مکه و به شکرانه آن پیروزی خواندند . برخی از اصحاب نیز به تقلید از ایشان، پس از فتوحات خود این نماز را می خواندند.

نماز شکر سنی

نماز شکر چگونه است؟

نکته نماز شکر:

در برخی از منابع آمده است که بهتر است دعاهایی که در رکوع و سجده هر دو رکعت خوانده می شود «الحمد لله شکرا شکرا لله و «الحمد لله الذی قضا حاجتی و أعطانی مسألتی» پس از اتمام نماز خوانده شود.

پس از نماز شکر نیز بهتر است دعای امام سجاد(ع) که در صحیفه سجادیه آمده،خوانده شود.

برخی اعتقاد دارند که این روایت در بیان ذکر و نوع خاصی از نماز، اعتبار دارد و مشروع و صحیح است و خواندن این نوع و شکل از نماز بدون دلیل شرعی صحیح و مشروع نیست. 

 

روش صحیح خواندن نماز شکر + نکات

4.8627
این مطلب مفید بود ؟59730
منبع : بخش دین و مذهب نمناک /ن /آ
برچسب : احکام نماز
وبگردی