تولد
گوشی ضد آب
از جدیدترین شاخصه های اضافه شده در گوشی های جدید بازار می توان به شاخصه ضد آب بودن اشاره کرد که برای تشخیص میزان مقاومت آنها از گواهی IP استفاده می شود.

معرفی قابلیت ضد آب بودن گوشی

چند سالی است که شاهد رونمایی و معرفی گوشی های مختلف و مدرنی هستیم که این روزها بسیار پرکاربرد هستند. در کنار شاخصه های اصلی که این روزها باید در حین خرید گوشی بررسی کنید، شاخصه دیگری به نام ضد آب بودن و همچنین IP Code اضافه شده است که شاید برای هر یک ما یک سؤال باشد. از این رو آیا واقعا می تواند گوشی های ضد آب را زیر آب بگیریم؟ بله! اما قبل از اینکه گوشی ضد آب خود را زیر آب بگیرید، توصیه می شود این گزارش کاربردی را از بخش تکنولوژی نمناک مطالعه کنید تا به تمام سوالاتی که در ذهن دارید، پاسخ دهیم. همراه ما باشید.

گوشی ضد آب

گوشی ضد آب چیست؟

زمانیکه شما به گوشی X علاقمند می شوید، فروشنده شروع به توضیح قابلیت های گوشی به شما خواهد کرد. در میان توضیحات خود بر اساس استناد (نوشته روی جعبه گوشی) به شما می گوید که گوشی X دارای قابلیت ضد آب می باشد. این بدین معنا است که کمپانی سازنده گوشی، گوشی را به‌صورت ضد آب طراحی کرده است. اما به شرطها و شروطها! در کنار بخشی که ضد آب بودن گوشی نوشته شده است، بخش دیگری قرار دارد که به عنوان IP Code معروف می باشد. برای مثال شاید پشت گوشی شما، IP68 و یا هر عدد دیگری نوشته شده باشد.

گوشی ضدآب چیست

دقیقا عددی که در کنار IP نوشته شده است، گویای همان شرطها و شروطهایی است که در بالا ذکر کردیم. برای مثال اگر پشت جعبه گوشی شما IP68 نوشته شده است، عدد اول 6 و عدد دوم آن 8 خواهد بود. اما منظور از این اعداد چیست؟ در ادامه به‌طور کامل این دو عدد را تشریح کرده ایم؛

 عدد اولعدد دوم
1عدم ورود اجسام بزرگتر از 50 میلی‌مترعدم ورود آب به‌صورت عمودی در 10 دقیقه
2عدم ورود اجسام بزرگتر از 12 میلی‌مترعدم ورود آب به‌صورت عمودی با زاویه در 10 دقیقه
3عدم ورود اجسام بزرگتر از 2.5 میلی‌مترعدم ورود آب با زاویه 60 درجه در 5 دقیقه
4عدم ورود اجسام بزرگتر از 1 میلی‌مترعدم ورود آب با هر زاویه ای به مدت 5 دقیقه
5به نسبت، عدم ورود گرد و خاکعدم ورود آب واترجت به مدت 3 دقیقه
6عدم ورود هر گونه گرد و خاکعدم ورود آب واترجت قوی در 3 دقیقه
7-عدم ورود آب تا عمق 1 متر به مدت 30 دقیقه
8-عدم ورود آب در عمق بیشتر از یک متر در مدت زمان نامشخص

بنابراین اگر گوشی شما IP68 باشد، باید به این موضوع توجه کنید که هیچ گونه گرد و خاکی در طی هر شرایطی وارد گوشی نخواهد شد و در مقابل، گوشی شما در عمق بیش از یک متر و در بازه زمانیکه کمپانی سازنده تعیین کرده است، می تواند در زیر آب دوام بیاورد.

توجه مهم : اگر IP Code شما مطابق نوشته های بالا نوشته نشده است، جای نگرانی نیست. برای مثال اگر روی جعبه گوشی بخش آی پی را به‌صورت IP X8 نوشته است، بدین معنا می باشد که گوشی در مقابل گرد و خاک مقاوم نیست. همچنین اگر به شیوه دیگری مانند IP 6X نوشته شده است، بدین معنی می باشد که گوشی در برابر گرد و خاک، مقاوم می باشد اما در مقابل نفوذ آب مقاوم نیست.

ضدآب بودن گوشی

گوشی ضد آب را می توان به استخر برد؟

سوالی که بعد از مطالعه بخش های بالا ممکن است برای شما ایجاد شود، این است که آیا با وجود تمام این تفاسیر و IP 68 بودن گوشی، هر روز می توان آنرا به استخر برد و یا اینکه زیر آبی شستشو دهیم؟! پاسخ ما در مقابل این سؤال، کاملا منفی می باشد و به هیچ وجه توصیه نمی کنیم که در هر شرایطی گوشی را زیر آب بگیرید و قابلیت ضد آب بودن آنرا تست کنید. در هر صورت توصیه می شود به هیچ وجه چنین چیزی را تست نکنید چرا که اگر گوشی شما کاملا در مقابل آب و خاک به‌صورت کامل مقاوم باشد، وقتی چندین بار تحت شرایط قرار بگیرد، قابلیت خود را به مرور از دست خواهد داد و در نهایت گوشی نفوذ ناپذیر شما، تبدیل به گوشی نفوذ پذیر خواهد شد.

گوشی ضد آب چیست؟ + مفهوم IP Code در گوشی های ضدآب

4.155
این مطلب مفید بود ؟4510
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن/ز.ت
وبگردی