افزایش کارایی

ترفندهایی برای افزایش کارایی تان

کد مطلب : 65932زمان مطالعه : 5 دقیقه
هوشمندانه کار کردن بهتر از زیاد کار کردن است. برای نتیجه بهتر در کارها و رسیدن به موفقیت و پیشرفت باید با راهکار مناسب سطح کارایی در محل کار را افزایش دهید.

بهترین روش های افزایش کارایی در محل کار

تصور کنید که در محل کار خود نشسته اید و کوهی از کارهای مختلف روی سر شما ریخته است که نمی توانید آن ها را پشت سر هم کامل کنید. به نظر شما در چنین حالتی باید چه اقداماتی انجام داد؟

در این قسمت از سبک زندگی و موفقیت نمناک قصد داریم راهکار هایی را به شما معرفی کنیم که باعث می شود سطح کارایی خود را در محل کار افزایش دهید تا بتوانند نتیجه بهتری بگیرید.

1. اولویت بندی

یکی از مهم ترین مواردی که باید در کار رعایت کنید، اولویت بندی است. باید ببینید که در حال حاضر کدام کار از دیگری مهم تر است و به انجام آن بپردازید. همین باعث می شود که مدیریت بهتری روی زمان داشته باشید.

برای انجام این کار، لیستی از کارهایی که همان روز باید انجام شود را تهیه کنید و ببینید کدام یک اهمیت بیشتر و زمان کمتری دارد و به ترتیب شروع به انجام آن کنید و هر کدام را که انجام دادید، تیک بزنید تا ذهن تان از روی آن آزاد شود.

لیست کارها

2. شفاف سازی

یکی از مهم ترین مراحل افزایش کارایی در محل کار، این است که بدانید دقیقا در حال انجام چه کاری هستید و از انجام این کار چه هدفی در پیش دارید. اکثر افراد بیشتر ساعات خود را بدون هدف سپری می کنند زیرا نمی دانند دقیقاً چه می خواهند، اما اگر شما در مورد هدف و چرایی انجام کار شفاف سازی داشته باشید ، قطعاً نتیجه بهتری خواهید گرفت.

3. جلسات تاثیر گذار

شما باید به زمان خود در محل کار و جلسات اهمیت زیادی بدهید، زیرا این جلسات محلی برای به اشتراک گذاشتن نظرات افراد مختلف است و همین باعث می شود که ایده های بیشتری بگیرید و کارایی شما در محل کار افزایش پیدا کند.

4. دوری از حواس پرتی ها

با هرگونه حواس پرتی، سطح خلاقیت و کارایی شما کاهش پیدا می کند. پس باید به دنبال تمرکز و خلاقیت باشید و هرگونه عوامل حواس پرتی از روی گوشی موبایل، صندوق ایمیل ها و فیس بوک و غیره را کنار بگذارید.

5. برقراری ارتباطات بهتر

ارتباط شبیه به یک جاده دو طرفه است. ارتباط موثر به شما توانایی و فهم این را می دهد که بدانید چه وظایفی مهم تر هستند و چگونه باید آن ها را به انجام برسانید و همیشه سعی کنید کار ها را در سطح بهتری به انجام برسانید. همچنین باید از ابزار قدرتمند ارتباط تیمی در محل کار استفاده کنید تا بتوانید در کنار دیگران کارایی خود را بالا ببرید.

ارتباط تیمی در محل کار

6. ایجاد آمادگی

بهترین بخش شروع یک وظیفه کجاست، اینکه شما از قبل خودتان را آماده کرده باشید و با کنترل و آرامش کافی کار تان را شروع کنید، همین باعث می شود که فکر های خوبی هم حین کار به سرتان بزند و از پس کار های بزرگ بهتر بربیایید.

7. تمرین

اگر به اندازه کافی تمرین نداشته باشید، نمی توانید کارایی خوبی را از خود انتظار داشته باشید، در نتیجه تمرین می تواند یک عامل موثر برای کار بهتر باشد. تمرین یعنی اینکه هم در محیط کار و هم در خارج از کار، اقداماتی را انجام دهید که بتوانید کارآیی خود را افزایش دهید.

8. شناسایی موانع و تله ها

باید روی تله هایی که در حین کار شما وجود دارد و باعث می شود تمرکز و توجه شما از بین برود، خیلی خوب فکر کنید. اگر در انجام یک مجموعه مهارت کاملاً خبره هستید، باید بدانید که در این مسیر موانع و تله هایی وجود دارد که باعث می شود نتوانید کارهای خود را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانید.

9. قانون 80/20

این قانون اعلام می کند که 20 درصد از تلاش شما 80 درصد از نتایجتان را ایجاد می کند. 80 درصد زمانی که شما صرف انجام کار می کنید، روی نتیجه کار اثرگذار نیست. بلکه 20 درصد تلاش شما بسیار مهم است. همین؛ اهمیت اولویت بندی را نشان می دهد.

تلاش برای افزایش کارایی

10. انجام ندادن چند کار به طور همزمان

زمانی که شروع به انجام چند کار در کنار یکدیگر می کنید، تمرکز و توجه شما کاسته می شود. در نتیجه نمی توانید اقدامات مختلف را به خوبی به انجام برسانید. همین باعث می شود که سطح کارآیی شما در مورد کار پایین بیاید و از تمرکزتان کاسته شود.

11. مقاومت در برابر کار های سخت

زمان هایی در محل کار هستند که کار شما نسبت به دیگری سخت تر به نظر می رسد و هجوم افکار به سر شما می زند. گاهی اوقات بهتر است که برای مدتی کار سخت را کنار بگذارید و سعی کنید کارهای دیگر را به انجام برسانید تا سطح خلاقیت شما افزایش پیدا کند و در نتیجه، نتیجه بهتری بگیرید و با ذهن آرام تر به سمت کار های سخت تر بروید.

12. طرز فکر مثبت

افراد باید بتوانند در هر کاری طرز فکر مثبت داشته باشند و خودشان را در آن مسیر ارتقا دهند. زمانی که شما نسبت به کارتان تفکر مثبت داشته باشید، قطعاً کارایی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

13. مطالعه

کتاب های مربوط به افراد ثروتمند، باهوش و همچنین مطالعات روانشناسی باعث می شوند که شما ایده های بهتری را در محل کار داشته باشید و بتوانید کارایی خود را افزایش دهید.

مطالعه

14. داشتن حریم خصوصی

حریم خصوصی یعنی شما باید بتوانید با دیگران به شکل تخصصی و به شکل شخصی ارتباط خوبی برقرار کنید. در واقع شما باید از حریم خصوصی خود در مورد کار محافظت کنید و اجازه ندهید که دیگران به آن ها وارد شوند و در عین حال روابط خوبی با همکارانتان داشته باشید.

15. درخواست برای فیدبک و بازخورد

همیشه در محل کار فعال باشید. از کسانی که کنار دست شما هستند، سوال بپرسید از آن ها بازخورد و فیدبک بگیرید تا بتوانید چیزهای جدیدی را یاد بگیرید و فرصت هایی برای رشد و ترقی را از دست ندهید.

16. برنامه ریزی داشتن

برنامه داشتن و تعیین قرار ملاقات ها و انجام کار های مختلف، به شدت در افزایش کارایی شما موثر خواهد بود. با برنامه ریزی ذهن شما آزاد می شود و می دانید چه زمانی باید اقدامی را به انجام برسانید تا کارایی بیشتری داشته باشید.

17. شوق یادگیری 

شما باید همیشه در محل کار در حال رقابت باشید. همیشه برای یادگیری آماده باشید و این انگیزه و شور و اشتیاق را در خودتان بالا نگه دارید تا بتوانید کارایی خود را در محل کار افزایش دهید.

یادگیری در محل کار

18. شناخت اهداف شخصی

بسیار مهم است که اهداف شخصی و کاری خود را بشناسید و همیشه عملکرد مناسبی از خودتان نشان دهید. به دنبال ایجاد تعادل باشید و اولویت بندی ها را فراموش نکنید. ذهن خود را روی فعالیت هایی متمرکز کنید که می تواند شما را به اهداف شخصی تان نزدیک تر کند.

19. جمع آوری اسناد و مدارک لازم

هنگامی که روی پروژه خاصی در محل کار مشغول هستید، باید همه اسناد و مدارک لازم را در اختیار داشته باشید. باید راهکار ها و ترفند های مختلف را بدانید. همچنین می توانید از افراد با تجربه در این مسیر کمک بگیرید، نظرات آن ها را یادداشت کنید و همه تلاش خود را برای بهترین کار ممکن انجام دهید.

20. پرسیدن سوالات صحیح

باید سعی کنید در مرحله کار سوالات صحیحی را به زبان بیاورید تا بتوانید پاسخ های خوب و موثری بگیرید. همیشه باید بدانید که قرار است به چه جایی برسید و باید به دنبال جواب چه سوالی باشید.

21. تمرکز روی خود کار

هنگامی که در محل کار هستید، فقط باید روی کار تمرکز داشته باشید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. شبکه های اجتماعی، صفحه چت با دوستان و اخبار را ببندید و تمرکز 100 درصدی خود را به کار اختصاص دهید.

بهترین روش های افزایش کارایی در محل کار

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی