فواید سرپا ایستادن برای سلامتی
بدن ما برای نشستن های طولانی مدت ساخته نشده پس بهتر است زمانی از کار خود را با سرپا ایستادن انجام دهیم تا از بروز چاقی و بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنیم.

فواید سرپا ایستادن برای سلامتی بدن

امروزه مردم بیش از حد می نشینند. بدن ما برای نسشتن درتمام روز طراحی نشده است. بحث بین ایستادن و نشستن بسیار واضح است. نشستن درتمام طول روز در حالت های یکسان شما را در معرض خطر قرار میدهد.
اما واقعا ایستادن درمقابل نشستن چقدر بهتر است؟ بگذارید لحظه ای مزایای سلامت ایستادن را در نظربگیریم. ما در این بخش از سلامت نمناک با کشف مزایای سلامت ایستادن درمقابل نشستن و اینکه میتوانند چه تاثیری بر روی بدن داشته باشند شروع میکنیم .
 
پیشگیری از بیماری ها با سرپا ایستادن
 سرپا ایستادن چه فواید و مزایایی برای سلامتی دارد؟
 
 

9 مورد از بهترین فواید سرپا ایستادن

1.ایستادن خطر ابتلا به افزایش وزن و چاقی را کاهش میدهد :
هنگامی که می ایستید بدن شما بیشتر قادر به سوزاندن کالری است.یک شیوه زندگی کم تحرک, که شما بیشترزمان خود را صرف نشستن میکنید همیشه باعث افزایش وزن و چاقی میشود.یک مطالعه اخیر منتشر شده توسط کلینیک مایو نشان میدهد که حداقل 6ساعت ایستادن درطول روز به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به چاقی را در مردان و زنان کاهش میدهد.
این مطالعه از 3 مقیاس برای ارزیابی بیش از 7,000 بزرگسال استفاده کرده است:شاخص توده بدنی,درصد چربی بدن و دور کمر ؛ محققان دریافتند مردانی که حداقل 6 ساعت در روز می ایستاده
بودند 59% احتمال ابتلا به چاقی را کاهش دادند.برای زنان,حداقل 6 ساعت ایستادن در روز با 35% احتمال کاهش چاقی همراه بود.
 
خاصیت سرپا ایستادن
مزایای سرپا ایستادن برای جلوگیری از چاقی
 
 

2.ایستادن در مقابل نشستن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد:

انتخاب ایستادن به جای نشستن باعث کاهش قند خون و کلسترول و کاهش وزن میشود، که این باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز میشود.محققان در استرالیا دریافتند که ایستادن باعث افزایش سطح HDL کلسترول و کاهش سطح LDL کلسترول میشود. دو ساعت ایستادن به جای نشستن در روز 2% با کاهش سطح قند خون هم در مردان و هم در زنان مرتبط است و 11% با کاهش سطح تریگلیسیرید. همچنین نشان داد که بیشتر ایستادن HDL کلسترول را با 0.06mmol/L افزایش میدهد و LDLکلسترول را با 6% کاهش میدهد.
در حقیقت هر 2 ساعتی که در روز برای نشستن میگذرانید با افزایش وزن و سایز دور کمر و افزایش سطح قند خون و کلسترول مرتبط است. جای تعجب ندارد که صرف زمان برای نشستن به جای پیاده روی تاثیر معکوس خواهد داشت با این حال,جایگزین کردن دوساعت ایستادن به جای نشستن به راحتی سطح قند خون و کلسترول را افزایش میدهد.
 
 سرپا ایستادن در محل کار
فواید سرپا ایستادن برای سلامتی بدن
 
 

3.ایستادن به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و دیگر بیماری های متابولیکی کمک میکند:

با توجه به انجمن دیابت آمریکا به جای نشستن طولانی مدت زمان خود را برای ایستادن به طور منظم و یا پیاده روی تنها برای 5 دقیقه تقسیم کنید. اینکار میتواند سطح قند خون شما را 34% کاهش دهد مخصوصا در زنان یائسه. در این تحقیق, 22 زن با وزن بیش از حد, دیس گلیسمی, یائسه در مدت زمان طولانی شرکت کردند. بدون نشستن برای. 7 ساعت و نیم و یا نشستن طولانی مدت و به طور مداوم ایستاده و یا درحال حرکت بودند. برای روز دوم تحقیقات همه شرکت کنندگان 7 ساعت و نیم تحت پروتکل نشستن طولانی مدت قرار گرفتند.
 
در مقایسه نشستن با ایستادن و پیاده روی به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح گلوکز خون و سطح انسولین در زنان شد ، ایستادن و پیاده روی زنان بر روی گلوکز تاثیر دارد و کسانی که پیاده روی میکنند بر روی انسولین آنها در روز بعد ادامه داشت. این تحقیق نشان میدهد که ایستادن و پیاده روی به جای نشستن طولانی مدت در زنان بارداری که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند، به کاهش سطح گلوکز و انسولین آنها کمک میکند.
 
عوارض سرپا ایستادن
جلوگیری از دیابت با سرپا ایستادن
 
 

4.ایستادن خطر مرگ و میر را در طولانی مدت کاهش میدهد:

تحقیقات نشان داده است که زندگی بدون تحرک باعث دیابت و بیماری های قلبی و همچنین مرگ میشود. حتی یک مطالعه نشان میدهد که شما میتوانید به راحتی با کاهش نشستن به 3 ساعت در روز, امید به زندگی را دوسال افزایش دهید.
 

5.ایستادن به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک میکند:

باتوجه به موسسه تحقیقات سرطان آمریکا,تقریبا 50,000 مورد سرطان پستان و بیش از 40,000 مورد سرطان روده بزرگ به علت عدم فعالیت است. نشستن طولانی مدت حتی برای کسانی که به طور منظم تمرین میکنند خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد ؛ ایستادن در طول روز باعث گردش خون شما میشود و التهاب و دیگر عواملی که باعث سرطان میشود را کاهش میدهد. بیش از حد نشستن یکی از بزرگترین عامل ایجاد سرطان است. مشارکت در فعالیت های کوتاه مدت مانند راه رفتن و ایستادن میتواند از شما در برابر بسیاری از سرطان ها محافظت کند.
 
مزایای سرپا ایستادن
فواید سرپا ایستادن برای کاهش ابتلا به سرطان
 
 

6.ایستادن به تسکین درد و کاهش درد های مزمن کمر کمک میکند:

بر طبق یک مطالعه درد کمر در دانشگاه استنفورد,کارکنانی که در حال کار کردن از صندلی های نشیمن به جای صندلی های معمولی استفاده کرده اند احتمال بیشتری برای گزارش یک روز بدون درد داشته اند. در طول تحقیق,46 شرکت کننده در محل کارشان صندلی های نشیمن در طول 3 ماه آزمایش دریافت کردند در آخر هر هفته شرکت کنندگان یک نظر سنجی کوتاه انجام دادند. پس از 1,6, 12 هفته شرکت کنندگان پرسش های جامع را کامل کردند. این نظر سنجی ها یک لیست تغییرات مختصر اصلاح شده و پرسشنامه معلولیت رولاند موریس بود, که به منظور خود ازریابی از معلولیت بدنی ناشی از کمر درد طراحی شده بود.این تحقیقات نشان داد , کارکنانی که صندلی های نشیمن در محل کارشان دریافت کرده بودند ,در این دوره 3 ماهه کمر دردشان به طور قابل ملاحظه ایی کاهش یافته است.
مطالعه دیگری نیز گزارش میدهد که جا به جایی از حالت نشسته به حالت ایستاده هر 30 دقیقه در یک روز کاری میتواند به طور قابل توجهی سطح خستگی و ناراحتی و کمردرد, در کارکنانی که اضافه/چاقی دارند را کاهش دهند. برای این تحقیق کارکنان اداری که اضافه وزن /چاقی دارند طی دو دوره آزمایش پنج روزه قرار گرفتند ، شرکت کنندگان هرروز وظایف کاری و شغلی خودشان را به مدت 8 ساعت انجام دادند ،به صورت نشسته و یا بین هر 30 دقیقه می ایستادند. سپس پرسشنامه های خود ارزیابی ,برای اندازه گیری خستگی ,ناراحتی های عضلانی و بهره وری کار در پنجمین روز از هر آزمایش به آنها داده شد . شرکت کنندگان در این تحقیق گزارش دادند, زمانی که بعد از 8 ساعت نشستن به طور متناوب می ایستند به طور قابل توجهی میزان خستگی آنها کاهش میابد. زمانی که شرکت کنندگان به طور متناوب پس از نشستن می ایستند ,درد کمر اسکلتی عضلانی به طور قابل توجهی نبز کاهش میابد. علاوه بر این,بهره وری کارمندان زمانی که قادر به ایستادن و نشستن بودند افزایش یافت.
 
فواید سرپا ایستادن
میز کار سرپایی در ادارات
 
 

7.ایستادن به افزایش سطح انرژی و بهبود روحیه کمک میکند:

ایستادن در حال کار کردن باعث بهبود همکاری و تشویق خلاقیت میشود ، در حقیقت کارکنانی که از میزهای ایستاده استفاده میکنند استرس و خستگی کمتری نسبت به کسانی که از این میزها استفاده نمیکنند دارند. هفته هفتم در طول تحقیق 24 شرکت کننده از صندلیهای نشیمن متناسب با محیط کاریشان دریافت کردند درحالی که دیگران دریافت نکردند.
با استفاده از تجربیات آزمایش نمونه گیری برای نظارت بر رفتار نشستن به محققان کمک کرد که بر اساس بررسی نتایج و تغییر نمرات در زمان نشستن ,عوامل خطر برای سلامتی روانی,روحیه و سایر عوامل رفتار های اداری را در نظر سنجی تخمین بزنند. این پروژه 224% زمان نشستن کارکنان ,54% کمر درد و گردن درد را کاهش داد و روحیه مردم را بهتر کرد علاوه بر این هنگامی که دستگاه حذف شد تمامی پیشرفت ها در طی دو هفته ازبین رفت و منفی شد.
 
سرپا ایستادن
سرپا ایستادن چه مزایایی دارد؟
 
 

8.ایستادن در حال کار کردن باعث بهبود بهره وری میشود:

دریک مطالعه,عوامل مرکز تماسی که از یک میز ایستاده در طول 6 ماه استفاده میکردند نسبت به کسانی که از میزهای معمولی استفاده میکردند مفید تر و سازنده تر بودند. تجزیه و تحلیل و مقایسه گروهی که از میزهای ایستاده استفاده کردند و گروهی که در طول روز نشستن ،کامل شد.تحقیقات نشان داد کسانی که از میزهای ایستاده استفاده کردند, هر روز 45% سازنده تر از همکاران نشسته بودند.علاوه بر این,سازنده بودن کارکنان با میزهای ایستاده,به طور قابل توجهی با گذشت زمان از حدود 23% در ماه اول به بیش از 53% در شش ماه بعدی افزایش یافت.
 
میز کار سرپایی
مزایای سرپا کار کردن در اداره
 
 

9.ایستادن در حال کار کردن به مقاومت عضله ها کمک میکند:

ایستادن در حالی که کار میکنید به تقویت عضلات اصلی , پا ,مچ پا و عضلات پا کمک میکند ؛ همچنین به بهبود وضعیت و تعادل شما نیز کمک میکند. ایستادن با وضعیت خوب یک راه عالی برای تقویت و مقاومت بدنتان است. برای اینکه مطمعن شوید که وضعیت مناسبی دارید صاف بایستید و مرکز پای خود را زیر لگنتان قرار دهید. شانه های خود را عقب نگه دارید و گردن خود را صاف نگه دارید تا سر خود را بالا بگیرید این کار ممکن است به استقامت ماهیچه های اصلی و افزایش متابولیسم شما کمک کند.
با یک تغییر ساده در طول روز و یا ایستاده انجام دادن کارهای روزانه تا جایی که میتوانید,به طور فوق العاده ایی برای سلامت شما مفید است. ایستادن و راه رفتن در طول روز به راحتی به رژیم شما اضافه میشود بدون صرف هیچگونه زمان و یا هزینه ای.

سرپا ایستادن ، فواید سرپا ایستادن در محل کار

3.315
این مطلب مفید بود ؟105
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
وبگردی