باد از کجا میاد

باد از کجا میاد؟ + حقایق جالب

کد مطلب : 78120زمان مطالعه : 3 دقیقه
دلیل به وجود آمدن باد تفاوت فشار از یک نقطه به نقطه دیگر است. هوا معمولا از قسمت های پر فشار به سوی قسمت های کم فشار جریان می یابد و حاصل این فرایند باد است.

باد از کجا میاد؟

باد عاملی برای جریان هوا در فشار ها و دماهای مختلف روی سیاره است . باد ها از لحاظ شدت قوی و ضعیف هستند . یک باد معمولی در فصل پاییز می تواند روی شن زار ها و سواحل داغ به صورت روزانه احساس شود و نمی توان آن را نادیده گرفت اما سوال اینجاست که باد از کجا می آید ، با ما در این بخش از سرگرمی نمناک همراه شوید تا به پاسخ این سوال برسیم.

باد

علت ایجاد باد

باد در سطحی ترین حالت ممکن به دلیل تغییرات دما ایجاد می شود که علت این تغییرات دما، گرمای حاصل از خورشید روی سیاره است . باد در اتمسفر و جو های مختلف از نیتروژن ، اکسیژن و بخار آب تشکیل شده است که الگوهای متفاوتی از مولکول ها را روی زمین ایجاد می کند . باد به دلیل حرکت و جریان هوا از مناطقی با فشار بالا تا مناطقی با فشار کم ایجاد می گردد . فشار هوا نیرویی است که می تواند عامل جابجایی هوا گردد و باد را ایجاد کند.

زمانی که توده بزرگی از هوا توسط گرمای خورشید گرم می شود، گسترش پیدا می کند و سبک می شود و بالا می رود و در نتیجه پخش می گردد بنابراین فشار کمتری روی زمین ایجاد می شود ؛ مخصوصاً در نواحی نزدیک به سیاره.

جریان باد

اگر هوایی که بالا می رود، به طور کامل از بخار آب تشکیل شده باشد، می تواند عاملی برای ایجاد ابرها ، طوفان ها و آب و هوای شدید گردد و در نتیجه حرکت جریان هوا می تواند خودش را متعادل کند و بر اساس فشارهای مختلف، وضعیت خود را تعیین کند و فرایند باد را تشکیل دهد.

نیروهای حاکم بر باد

سه نیرو سبب حرکت باد می شوند ، نیروی گرادیان فشار (PGF) که نیروی ناشی از اختلاف فشار است و باعث می شود هوا از بالا به فشار پایین جریان یابد.

نیروی دوم، نیروی کوریولیس است که باعث می شود اشیاء در نیمکره شمالی به نوبه خود به سمت راست و اشیاء در نیمکره جنوبی به نوبه خود به سمت چپ حرکت کنند.

نیروی سوم به نام اصطکاک است که باعث می شود که جریان باد به صورت منحنی و مارپیچی درآید.

نیروی باد

انواع باد

1. بادهای آلیزه تجارتی که در نیمکره های شمالی و جنوبی از شمال شرقی به جنوب غربی و از جنوب شرقی به شمال غربی در حال وزشند و با ثبات ترین بادهای کره زمین هستند.

2. بادهای موسمی که در فصول متضاد سال با جهات مخالف می وزند . این بادها در زمستان، به صورت جریان سردی از خشکی به دریا و در تابستان به صورت جریان هوای مرطوب و گرمی از دریا به خشکی می وزند.

3. بادهای غربی که در عرض های میانه و بین حدود 35 تا 65 درجه عرض جغرافیایی از پر فشار جنب حاره به مناطق کم فشار جنب قطب شیوع دارند.این بادها از نظر جهت و استمرار دارای خصوصیات متغیرند و تقریباً حالت کمربند جهانی بخود گرفته اند.

باد غربی

4. بادهای محلی که منطقه کوچکی را در برگرفته و منحصر به لایه های بسیار پایین اتمسفر هستند.

5. نسیم دریاو خشکی که حاصل تفاوت روزانه درجه حرارت بین دریاها و خشکی ها است.

6. بادهای کوه و دره که در نتیجه تفاوت گرمای حاصله و اختلاف فشار بین نواحی بین دره ها و دشت ها بوجود می آیند.

7. فون (Foehn) :این نام منشاء خود را از آلپ گرفته است و باد گرم و خشکی است که در سمت پشت به باد یک پشته کوهستانی بروز می کند.

باد از کجا میاد؟ + حقایق جالب

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
برچسب : آیا میدانید
وبگردی