بارش تگرگ
تگرگ برف های گلوله شده ای است که در شرایط و زمان خاص از آسمان می بارد. آیا می دانید چرا بارش این پدیده زیبا زمان کمی دارد و چرا دایره ای شکل است؟

چرا زمان بارش تگرگ کم است ؟

همه ما تجربه کرده ایم که گاهی اوقات باران و برف تا چند روز بدون وقفه می بارد، اما تگرگ فقط یک مدت زمان کوتاهی بارش دارد،چرا؟ کارشناسان طبق بررسی های که انجام داده اند علت کوتاهی مدت زمان تگرگ را توضیح می دهند که در این بخش از سرگرمی نمناک می خوانید. 

علت کوتاهی زمان بارش تگرگ

تگرگ فقط در وضعیت های خاصی شکل می گیرد و در بخش ها و زمان های خاصی از طوفان های پر انرژی ایجاد می شود. باران و برف به صاعقه یا طوفان برای شکل گیری نیاز ندارد اما برای این که تگرگی شکل بگیرد، نیاز به یک چرخه از آب گرم دارد که به سمت بالا برود و در برابر طوفان قرار بگیرد؛ سپس این آب گرم یخ می زند. در چنین حالتی این تکه های کوچک یخ به سمت پایین بارش می کنند.

کوتاه بودن زمان تگرگ

این توپ های یخی از آب تشکیل شده اند که دوباره بر اثر چرخ بالا می روند و باز هم یخ می زنند و این روند ادامه دارد . گاهی اوقات بادها آنقدر شدید و سنگین هستند که این تکه های یخ ، مانند باران یخی روی زمین می ریزند.

در نتیجه تنها جایی که تگرگ می تواند به طور کامل شکل بگیرد، در فاصله بین زمین و آسمان است. گردبادها و طوفان ها عاملی برای ریختن این یخ ها روی زمین می باشند. گاهی اوقات با نگاه کردن به تگرگ های شبه سنگ روی زمین، می توانید تعداد این چرخه ها را تشخیص دهید . هر لایه از تگرگ ها از یک چرخه جداگانه از یخ با پوشش مایع تشکیل می شوند که دوباره یخ می زنند.

علت تشکیل تگرگ از نظر علمی

دلیل علمی ایجاد تگرگ، صاعقه و برخورد شدید هوای نمناک با لایه های هوا در سطوح بالا است. در فصل بهار، سطوح بالایی هوا دارای جو سرد و یخ است، بنابراین منجر به یخ زدن قطرات نمناک هوا در این سطوح می شودکه به صورت یخ و تگرگ به زمین می بارند.

قطر تگرگ های بارشی به طور میانگین بین 5- 50 میلی متر است. تگرگ ها از نوع ابرهای کومولونیمبوس که ابرهای کومه ای بار هستند بارش می کنند و معمولا با رعد و برق های پر صدا نیز همراه است.

تگرگ حاوی هسته ای مرکزی به رنگ سفید است که موجب تشکیل آن می شود. این هسته با تشکیل رشته های به طول مختلف، باعث تغییر اندازه تگرگ می شود. رشته های که توسط هسته تشکیل می شوند، توسط پوسته های نازک یخی احاطه شده و به شکل دایره به زمین می ریزند. با استفاده از میکروسکوپ های مخصوص می توان این این اشکال دایره ای شکل را آنالیز کرد که دارای تصاویرشگفت انگیز و بسیار زیبایی می باشند. 

چرا زمان بارش تگرگ کم است ؟

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
وبگردی