روز جهانی پناهنده
در تقویم جهانی یک روز مختص به روز جهانی پناهندگان و پناهجویان می باشد، جزئیات مهمی در رابطه با روز جهانی پناهنده و پناهجویان وجود دارد.

20 ژوئن ؛ روز جهانی پناهندگان و پناهجویان

روز جهانی پناهنده هر سال در 20 ژوئن برگزار می شود و سالهاست که این روز نام گذاری شده و هدف آن ها احترام و افتخار به شجاعت و مقاومت افراد پناهنده در کل دنیا است. البته که دوران شیوع کرونا دورانی بوده که به پناهنده ها آسیب های زیادی وارد کرده است و بسیاری از افراد نتوانستند برنامه پناهندگی خود را اجرا کنند علت آن هم بحران اقتصادی و مبارزه با بیماری ها و مشکلات سفر و پرواز بوده است، بحران مهاجرتی هم از این قاعده مستثنا نیست.

روز جهانی پناهنده باعث ایجاد آگاهی و حمایت از حقوق انسانی پناهندگان می شود، به مناسبت فرا رسیدن 20 ژوئن، مصادف با روز جهانی پناهجویان در این بخش از گوناگون نمناک نگاهی گذرا به این روز خواهیم داشت. 

20 ژوئن روز پناهنده

تاریخچه روز جهانی پناهنده و پناهجویان

در پاسخ به این سوال که روز جهانی پناهنده اولین بار در چه زمانی نامگذاری شد باید بگوییم که روز جهانی پناهنده اولین بار در تاریخ 20 ژوئن سال 2001 برگزار شد، قانون پناهندگی نیز در سال 1951 نوشته شده بود که در سال 2001 پنجاهمین سالگرد آن را جشن گرفتند. این جشن اولین بار در آفریقا برگزار شد و در دسامبر سال 2020 آن را به یک روز جهانی تبدیل کردند.

روز پناهنده

پناهنده یا پناهجو کیست ؟

طبق قوانین تعیین شده در سال 1951 توسط ایالات متحده، افرادی که محل زندگی و کشور خود را به دلیل ترس امنیتی، نژاد، مذهب، ملیت، گروه های اجتماعی یا دلایل سیاسی ترک می کنند، پناهنده نامیده می شوند.

این شرایط بسیار سخت است به طوری که در عرض یک شب یک فرد بی خانمان می شود و به یک آینده نامعلوم دچار خواهد شد. البته بحران های طبیعی مثل سیل و زلزله هم می تواند باعث شود که افراد محل زندگی خود را ترک کرده و پناهنده شوند اما اغلب دلیل مشکلاتی مثل جنگ و .. است.

تاریخ و جزئیات روز جهانی پناهنده و پناهندگی

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی